Lichtmastreclame moet geld in het laatje brengen voor Goes Klei toekomstig industrieterrein WD Goes stelt vragen gebruikt voor dijkwerk bij Waarde over pop-up pretpark Grote Markt als groot sportveld Zeeuwse meisjes zijn nauwelijks te porren voor een toekomst in de techniek. 24 BEVELANDEN en THOLEN MEISJES EN TECHNIEK Aan twintig lantaarnpalen langs de ringbanen Oost en West en de Nansenbaan mogen - al dan niet verlichte - reclame-uitingen ver schijnen, hebben burgemeester en wethouders besloten. Volgens wethouder Loes Meeuwisse da teert het voornemen al uit 2013, toen bij een bezuinigingsronde werd nagedacht over het genere ren van extra inkomsten. Goes verwacht rond de 10.000 euro per jaar binnen te halen met de licht mastreclame. Inmiddels zijn er aan diverse lan taarnpalen al borden verschenen van de C&W Groep uit Arkel, het bedrijf dat in de arm is genomen om gegadigden te werven voor een plekje aan een lichtmast. Die borden zijn niet onopgemerkt ge bleven, op Twitter is door sommi gen al afkeurend op deze vorm van reclame-uiting gereageerd. Volgens Meeuwisse is het een af weging. „Anders moeten we be zuinigen op andere dingen die we dan niet meer kunnen doen." In tegenstelling tot steden als bij voorbeeld Zutphen, waar licht mastreclame de driehoeksborden rond lantaarnpalen vervangt, is dat in Goes niet het geval. Meeu wisse: „Dat zijn evenementenbor den. Wel gaat daar iets in verande ren, ze worden mooier, dus niet meer de kartonnen exemplaren die het nu zijn. We moeten nog naar de gemeenteraad voor geld om eenmalig frames aan te schaf fen." De evenementenborden wor den ondergebracht bij de Stich ting Goes Marketing. Goes heeft eerder ook al de recla me-uitingen voor bushokjes op nieuw aanbesteed om daar meer inkomsten uit te halen. VLISSINGEN - Meiden in Zeeland kiezen veel minder vaak voor een technische studie dan meiden uit de rest van Nederland. Vandaag zetten bedrijven in het hele land de deuren open, in de hoop toe komstige vrouwelijke techneuten te werven. Mary Remijnse is coör dinator 'Zeeuwse meiden en tech niek' voor het Technocentrum Zeeland. Het centrum houdt van daag samen met de HZ een zoge heten 'high tech tea' voor meisjes. Hoe komt het dat in Zeeland weinig meisjes voor techniek kiezen? „Zeeland is een traditionele pro vincie. De klassieke rolverdeling tussen man en vrouw komt nog vaak voor. Daarnaast worden veel technische opleidingen die meis jes interessant vinden niet in Zee land aangeboden: mode en textiel bijvoorbeeld, of in de gezond- MEIDEN IN DE TECHNIEK heidszorg. Meisjes vinden het leuk om te ontwerpen, te commu niceren en samen te werken." In welke opleidingen zit het pro bleem vooral? „Hoe hoger het opleidingsniveau, hoe meer meisjes voor techniek kiezen. Op de technische vmbo- en mbo-opleidingen zitten heel weinig meisjes. Op havo en vwo kiezen veel meisjes een technisch profiel. Dat doen ze vaak om alle opties open te houden. Vervol gens kiezen ze toch voor bijvoor beeld geneeskunde. Ik ken zelfs een meisje met een technisch pro fiel dat communicatie ging stude ren. Terwijl daar geen werk in te vinden is! In de techniek heb je bijna gegarandeerd een baan." Waarom is het belangrijk om meis jes te interesseren voor techniek? „Er dreigt een groot tekort aan technici in Zeeland. Veel tech nisch personeel gaat over een aan tal jaar met pensioen. Om dat te kort op te vangen hebben we aan jongens alleen niet genoeg. Er zijn meer meisjes die techniek leuk vinden, maar ze weten vaak niet welke studies er zijn en wat die inhouden. Ze denken dat wer ken in de techniek zwaar en vies is. We willen voorkomen dat ze bij voorbaat zeggen: 'dat is niks voor mij'." Hoe pakken jullie dat aan? „Goed voorbeeld doet volgen. Meisjes hebben daarom meer rol modellen nodig in de techniek. We leiden techniekambassadeurs op. Zij werken bij bedrijven en ge ven rondleidingen aan scholen. Daarnaast geven we de glossy Girl's Future uit, die we uitdelen op middelbare scholen. In het blad vertellen meisjes over hun technische opleiding. Het zijn leu ke, normale meisjes die maar een paar jaar ouder zijn dan de doel groep. Ik ken een meisje dat door die glossy de opleiding maritiem officier is gaan doen. Het aantal Zeeuwse meisjes in de techniek is licht gestegen. Percentueel is het weinig, maar in de afgelopen vijf jaar kozen toch bijna driehonderd meisjes extra voor een technische opleiding." De gemeente Reimerswaal krijgt zo'n 125.000 euro voor de klei, zei wethouder Jaap Sinke (SGP) dins dagavond tegen de gemeenteraad. „Dit is een financieel meevallertje voor de gemeente. We hebben ie mand die de grond afvoert en er nog voor betaalt ook.Normaal gezien zou de klei moeten wor den afgevoerd of verwerkt in bij voorbeeld de groene omkleding van het industrieterrein. Die kos ten bespaart de gemeente nu. De bovenlaag is reeds bemonsterd en is geschikt voor dijkverzwaring. De gemeente werd zelf benaderd door Aannemingsbedrijf Reimers waal BV, in deze een onderaanne mer van F.L. Liebregts uit Middel- beers die de dijkverzwaring in Waarde uitvoert in opdracht van waterschap Scheldestromen. Over een lengte van 2,6 kilometer komt er een kleipakket op de dijk die op sommige plaatsen wel 1,80 meter dik is. In totaal heeft de aan nemer zo'n 100.000 kubieke me ter klei, oftewel 5000 vrachtwa gens vol nodig voor het werk. De grond wordt afgevoerd via de Zanddijk. De vrachtwagens moe ten over de A58 naar Rilland rij den en via bedrijventerrein De Poort en de Putkilweg onderlangs de zeedijk naar de Emanuelpol der. Op deze manier voorkomt het waterschap dat het zware ver keer door Waarde rijdt. Medio mei begint het transport van grond richting de Emanuel polder, meldt de gemeente. Het bouwrijp maken van Olzendepol der IV begint dit najaar. De liberalen stellen die vraag naar aanleiding van het feit dat de be zoekersaantallen van het ver nieuwde en uitgebreide Omnium (voorheen Sportpunt Zeeland) tot nu toe tegenvallen. De gemeente Goes staat als enig aandeelhouder garant voor de miljoeneninveste ring die met de metamorfose ge paard ging en zal ook moeten bij springen in geval van een even tueel tekort. De liberalen waren bij de behandeling van het raads voorstel over de garantstelling als enige van mening dat het geen ge meentelijk taak is om financiële risico's van een toeristische attrac tie te dragen. De VVD wil dan ook weten of het pop-up pret park, dat in juli en augustus tien duizenden bezoekers moet trek ken, de kans op financieel bij springen door de gemeente ver mindert. Ook vraagt de partij zich af of B en W op de hoogte waren van het initiatief en of de attrac ties op zondag geopend zijn. NATIONALE SPORTWEEK door Luc Oggel GOES - Fraai is anders volgens som migen, maar het fenomeen licht mastreclame doet ook in Goes zijn intrede. GOES - De Grote Markt in Goes was gisteren weer omgetoverd tot een groot sportveld voor de grootste pleintjesactiviteit van het jaar van het CIOS en SM- WO. Kinderen konden in het kader van de Nationale Sportweek deelnemen aan allerlei sportdinics; van dansen tot straatvoetbal en van rugby tot rolstoel basketbal. De Goese sportambassadeur en roeier Corné de Koning (r), wethou der Jo-Annes de Bat (m) en wielrenner Joannathan Duinkerke openden de mid dag met een roeiwedstrijdje op de ergometer, foto Luc Oggel Het is zwaar en vies, denken ze door Cornelleke Blok ■I Mary Remijnse van het Technocentrum Zeeland. Landelijk Zeeland In Zeeland kiezen minder meiden voor technisch onderwijs dan landelijk Cijfers la ten het percentage zien van de meiden die voor techniek kiezen od vmbo od havo op vwo op mbo totaal infographic Rolant Quist bron DUO door Joeri Wisse YERSEKE/WAARDE - De zeedijk van de Emanuelpolder bij Waarde wordt versterkt met klei uit de 01- zendepolder in Yerseke. Het gaat om grond die vrijkomt bij het bouwrijp maken van de akkers voor de uitbreiding van het indus trieterrein Olzendepolder IV. door Luc Oggel GOES - De VVD in de Goese ge meenteraad wil van burgemeester en wethouders weten wat die ver wachten van het pop-up pretpark dat deze zomer in en bij recreatie centrum Omnium wordt opgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63