Serooskerke zit niet te wachten op groot hotel Zwemsteiger voor jeugd van Zonnemaire Gemeente wil recht eerste koop houden Wonen aan de haven Zeeuwse meisjes zijn nauwelijks te porren voor een toekomst in de techniek. Windorol 24 SCHOUWEN-DUIVELAND MEISJES EN TECHNIEK Gisteravond hield de gemeente een informatie- en discus sie-avond over de toekomst van de Schelphoek. De gemeente wil een nieuwe gebiedsvisie opstel len. Een visie waaruit moet blij ken wat er wel en wat er niet kan in het gebied. Al eerder was be gonnen met het opstellen van zo'n visie, maar dat concept viel bar slecht bij de inwoners van Serooskerke. In die visie was spra ke van ruimte voor een zorghotel en het dorp was faliekant tegen. Daarom hebben college en de ge meenteraad de conclusie getrok ken dat deze weg niet verder be gaanbaar was. Het vorige concept is van tafel en er is een nieuwe start gemaakt. Er is een klankbord groep samengesteld en de ge meente betrekt de inwoners van het dorp regelmatig bij het opstel len van de nieuwe visie. „We zijn weer bij nul begonnen", zei wethouder Ad Verseput gister avond bij de eerste openbare bij eenkomst. „Het is vrij en iedereen kan er wat van vinden. De conclu sie kan dus ook zijn dat er niets moet gebeuren, maar er zijn ook mensen die zeggen dat kleinscha lige bebouwing wél kan. Maar draagvlak is belangrijk." Een groot deel van de avond is vervolgens besteed aan uitleg over waar de gemeente allemaal mee te maken heeft. In nota's is al geschreven over de Schelphoek en dat was verhelderend. Zo blijkt het idee van een hotel in provinciaal beleid te staan en aan de andere kant is ook al veel vast gelegd over beschermen van de natuur. Daarna konden de inwoners reage ren op uitgangspunten en stellin gen en daar tekende zich toch de teneur af dat de inwoners van Serooskerke niet zitten te wach ten op een hotel of andere groot schalige voorziening. SLOOP IN ZIERIKZEE ;-l;. VLISSINGEN - Meiden in Zeeland kiezen veel minder vaak voor een technische studie dan meiden uit de rest van Nederland. Vandaag zetten bedrijven in het hele land de deuren open, in de hoop toe komstige vrouwelijke techneuten te werven. Mary Remijnse is coör dinator 'Zeeuwse meiden en tech niek' voor het Technocentrum Zeeland. Het centrum houdt van daag samen met de HZ een zoge heten 'high tech tea' voor meisjes. Hoe komt het dat in Zeeland weinig meisjes voor techniek kiezen? „Zeeland is een traditionele pro vincie. De klassieke rolverdeling tussen man en vrouw komt nog vaak voor. Daarnaast worden veel technische opleidingen die meis jes interessant vinden niet in Zee land aangeboden: mode en textiel bijvoorbeeld, of in de gezond- MEIDEN IN DE TECHNIEK heidszorg. Meisjes vinden het leuk om te ontwerpen, te commu niceren en samen te werken." In welke opleidingen zit het pro bleem vooral? „Hoe hoger het opleidingsniveau, hoe meer meisjes voor techniek kiezen. Op de technische vmbo- en mbo-opleidingen zitten heel weinig meisjes. Op havo en vwo kiezen veel meisjes een technisch profiel. Dat doen ze vaak om alle opties open te houden. Vervol gens kiezen ze toch voor bijvoor beeld geneeskunde. Ik ken zelfs een meisje met een technisch pro fiel dat communicatie ging stude ren. Terwijl daar geen werk in te vinden is! In de techniek heb je bijna gegarandeerd een baan." Waarom is het belangrijk om meis jes te interesseren voor techniek? „Er dreigt een groot tekort aan technici in Zeeland. Veel tech nisch personeel gaat over een aan tal jaar met pensioen. Om dat te kort op te vangen hebben we aan jongens alleen niet genoeg. Er zijn meer meisjes die techniek leuk vinden, maar ze weten vaak niet welke studies er zijn en wat die inhouden. Ze denken dat wer ken in de techniek zwaar en vies is. We willen voorkomen dat ze bij voorbaat zeggen: 'dat is niks voor mij'." Hoe pakken jullie dat aan? „Goed voorbeeld doet volgen. Meisjes hebben daarom meer rol modellen nodig in de techniek. We leiden techniekambassadeurs op. Zij werken bij bedrijven en ge ven rondleidingen aan scholen. Daarnaast geven we de glossy Girl's Future uit, die we uitdelen op middelbare scholen. In het blad vertellen meisjes over hun technische opleiding. Het zijn leu ke, normale meisjes die maar een paar jaar ouder zijn dan de doel groep. Ik ken een meisje dat door die glossy de opleiding maritiem officier is gaan doen. Het aantal Zeeuwse meisjes in de techniek is licht gestegen. Percentueel is het weinig, maar in de afgelopen vijf jaar kozen toch bijna driehonderd meisjes extra voor een technische opleiding." (Niet altijd) het zonnetje in huis Wij leveren uw markiezen, knikarmschermen, sereens enz. „Wij gaan samen naar het Greve- lingenschap om ze eraan te herin neren dat ze ons een openbare zwemsteiger in het haventje van Bommenede hebben beloofd", zei dorpsraadvoorzitter Anton van de Velde gisteravond tegen Bomme- nee-voorzitter Jim Louisse. Laatst genoemde kwam in de dorpsraad- vergadering vertellen dat zijn club deze zomer begint met de aanleg van ligplaatsen in de ha ven. Gisteravond werd ook de Hulp Kring Zonnemaire gepresen teerd. Janny Walhout riep de aan wezigen op zich te melden als vrij williger voor het verrichten van klusjes bij ouderen. De Kring is maandag met een kraam aanwe zig op het Oranjefeest. Jacolien de Glopper van het SMWO fungeert als vertrouwenspersoon bij de kring. Van de Velde drong aan op publicatie van de voorwaarden, zodat er geen misverstand kan ontstaan over bijvoorbeeld een on kostenvergoeding. Daarmee blijft de huidige situatie bestaan, dat de gemeente recht van eerste koop heeft zodra een pand in de verkoop gaat. Dit zoge noemde voorkeursrecht is al een tijdje van kracht. „We zijn nog steeds in gesprek met onderne mers en investeerders over het Ha- ringvlietplein", zegt wethouder Ad Verseput. Zolang die bespre kingen niet zijn afgerond wil hij geen risico's lopen. Op het Haringvlietplein is ruimte voor levensmiddelenbedrijven en bedrijven die grootschalige artike len verkopen. Zo is in de struc tuurschets ruimte voor twee su permarkten. Hoe het gebied er uit eindelijk uit gaat zien, hangt sterk af van de onderhandelingen met pandeigenaren en geïnteresseerde bedrijven. Het Haringvlietplein is hard aan een opknapbeurt toe. Di verse panden - zoals de voormali ge Praxis en het pand van Auto Adria - staan leeg. door Melita Lanting SEROOSKERKE - De kwaliteit behou den, niet te veel veranderen en het gebied is van de mensen. Dat is in grote lijnen het gevoel van de inwo ners van Serooskerke over het na tuurgebied de Schelphoek. Veel in woners vinden het niet wenselijk dat er nieuwe, grootschalige bebou wing komt. ZIERIKZEE - Het huis met schuur op de markante plek bij de haven van Zierik- zee wordt gesloopt. De nieuwe eigenaar, gepensioneerd zakenman Bert Dolk uit Haamstede, laat er voor zichzelf een huis bouwen. Dat wordt twee bouwla gen in zwarte steen, rood dennenhout en veel glas. Eerder waren hier onder ander het waterschap en taxibedrijf De Jonge gevestigd, foto Dirk-Jan Gjeltema Het is zwaar en vies, denken ze door Cornelleke Blok Mary Remijnse van het Technocentrum Zeeland. Landelijk Zeeland In Zeeland kiezen minder meiden voor technisch onderwijs dan landelijk Cijfers laten het percentage zien van de meiden die voor techniek kiezen od vmbo od havo op vwo op mbo totaal infographic Rolant Quist bron DUO BINNEN- EN BUITENZONWERING In Delta Warenhuis Renesse (voorheen Decorette) T. 0111-650677 -www.windorol.nl door Ton van den Nouweland ZONNEMAIRE - De dorpsraad van Zonnemaire en de watersportvere niging Bommenee trekken samen op in het streven een zwemsteiger aan te leggen voor de jeugd van Zonnemaire. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Om te voorkomen dat projectontwikkelaars belangrijke panden aankopen op het Haring- vlietplein en daarmee nieuwe ont wikkelingen frustreren, moet de raad in juni de structuurvisie Ha- ringvlietplein vaststellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53