Bankschroef in de keuken CONSUMENT 37 KOOPWAAR Wouter Klootwijk Het is verkeerd verdeeld. De beste gereedschap pen liggen de hele week ongebruikt in de schuur. Maar in de keuken, waar ze elke dag dienst kunnen doen, is het be helpen. Pas nu realiseren we ons dat je voor kaas een bankschroef nodig hebt. Niet in de schuur voor de hobby, maar in ons hecti sche huishouden. Laten we een lijst maken, zei zo pas nog een heer op de tv. Een lijst van dingen die we typisch Nederlands kunnen noemen. Hij gaf voorbeelden. Een er van was de kaasschaaf. Typisch Neder lands? Nee, hij is bedacht door een Noorse timmerman. Wat wel heel Nederlands is: harde kaas. Zo worden Edammer en Gouda genoemd. Hard, om ze te onder scheiden van zachte stinkertjes waar de Fransen goed in zijn. Edammer kaas heeft al eeuwen geleden buitenlanden veroverd. In de wijde omgeving van Bor deaux werden de kazen uit Ne derland nog wat verder doorge- rijpt. Beetje Frans bijstinken nog. Namaak was er ook maar dat werd niks. Edammer moest uit Holland komen en dat hij nu nog alleen in Friesland wordt ge maakt, doet er voor de wereld niks aan af. Heeft u al wel eens een betrekkelijk nieuwe Fries ge proefd? Ook een harde: de Tyn- jetaler (http://www.kaasboerde- rijdegelder.nl/tynjetaler). Wat een weergaloos goede kaas. Maar de korst. Het was al verba zend dat het harde kaasland bij uitstek een paar eeuwen moest wachten op een Noor, voor de uit vinding van de kaasschaaf. Maar werkelijk verbijsterend is het dat in der loop der tijd duizenden mensen moeten hebben zitten worstelen met de korst om de kaas. Het is vast niet bijgehouden in statistieken, maar wat de oor zaak van snijwonden betreft, denk ik dat hoog in de top tien de kaaskorst staat en gebrekkig ge reedschap. Hechtingen halen bij de Eerste Hulp. Dat het een verwaarloosd, maar wel degelijk veelvoorkomend pro bleem is, valt op te maken uit het grote aantal reacties op een eer der stukje. Ik schreef over de korst en kreeg pardoes een stort vloed e-mails met verhalen over verwondingen. Maar ook vertel len lezers hoe ze zich, soms al ja ren, geleerd van opoe, behelpen. In menig huishouden gaat een Edammer kaas eerst een nacht in een pan water. Dan wordt de korst zacht. Een natte doek schijnt ook te helpen. Een lezer stuurt een foto van een kartel mes dat hij in Duitsland kocht. Hij kan ermee overweg, maar ik zou het een onervaren jong stel niet cadeau durven doen op het huwelijksfeest. Te link nog. Ande re lezer stuurt een foto van een kale punt oude Gouda. Hij laat de korst er altijd afsnijden door de kaasboer zelf. Lezers, ook een voormalig laborante van Fries- landCampina, laten weten dat ze houtbewerkingsgereedschappen gebruiken. Beitels en schaven. Dat blijft gevaarlijk, zegt de dok ter. Want je moet met één hand de kaas vasthouden. Zo ontdek ken we de bankschroef. Keuken hulp! Er zijn weinig fijnere klussen in de keuken dan het bakken van je eigen brood. Zeker als dat zuurdesembrood is: een 6.000 jaar oud fenomeen dat begint met een papje van meel en water. Na een week waarin je er dage lijks meel en water bijmengt, is het desem geworden waarmee je brood kunt bakken. Gisten en bac teriën die vrij in de lucht zweven, werken in het desem wonderwel samen om van tarwemeel een voedzaam product te maken. Desembrood is niets minder dan 'een wonder van natuur en cul tuur', stelt de Amerikaanse weten schapsjournalist Michael Pollan in zijn laatste boek Een pleidooi voor echt eten. Hij legt stap voor stap uit hoe je zelf een zuurde sembrood bakt. Toen hij naar een goed recept zocht, moest hij zijn weerzin overwinnen tegen de nei ging van bakkers om exact te wil len zijn. Maar een aanwijzing als 'houd het deeg in de gaten en wees flexibel', wat moet je daar dan weer mee? Pollan besluit gewoon aan de slag te gaan. Dat resulteert in een handleiding van vijf pagina's. Ik heb het geprobeerd en inder daad: aan het eind van de rit hou je een geurig, zelfgebakken desem brood in handen. Het is een pro ces dat anderhalve dag in beslag neemt, van het maken aan een 'voordeeg' tot het uiteindelijke brood. In de praktijk ben je er niet continu mee bezig: nu eens krijgt het deeg een slinger, dan weer gaat een portie in een mand je om te rijzen. Zoals Pollan het stelt: 'Brood bakken kost veel tijd, maar het is voor het grootste deel niet jouw tijd'. Toch vind ik het gedoe en als ik dat in het open baar een keer verzucht, is daar in eens desembakker Edwin Klaasen, die twittert: 'Kom maar eens een keer hier op cursus'. Klaasen is de motor van Desem en Zo, een bakkersbedrijf in Noordwijk waar uitsluitend met zuurdesem wordt gewerkt. Sa men met kok Robert Verweij en bakker Albert Steehouder geeft hij cursussen broodbakken in Via- nen. Ik kom daar, broodbak-tech nisch, redelijk op de nullijn bin nen tussen fanatieke amateurbak kers die hun eigen steenovens metselen en per persoon al gauw een brood of 20 per week produce ren. Toch hangen ze aan Klaasens lippen want hij weet heel goed wat hij doet. Aanstekelijk enthou siast vertelt hij over meelsoorten, mengen, kneden en het vormen van deeg. „Geniaal!", toetert hij om de haverklap en wij doen ons best om dat op onszelf te betrek ken. De belangrijkste hulpstukken bij het bakken blijken een grammen- weegschaal en een kernthermo meter. Want: „Een bakker meet en weegt", stelt Klaasen. Met zo maar wat experimenteren heeft hij weinig op: je moet wel weten wat je doet, als bakker. Je moet je dus realiseren dat rogge weinig gluten vormt en daarom heel voorzichtig moet worden behan deld, anders scheurt het brood. Ook moet je weten dat broodre cepten in grammen werken, en dat de ingrediënten in percenta ges worden aangegeven. Verder zijn temperaturen belangrijk. Zo zijn er recepten waarbij je het deeg moet kneden tot het 27 C is, laten rijzen bij 29 C en narijzen bij 30-31 C. Als het aan de bakker ligt, worden er geen bakjes deeg meer bij de verwarming gepar keerd; je doet je deeg in een rijs- kastje of desnoods met een bakje heet water in de magnetron. We bakken desembrood, feest brood, ciabatta's en stokbrood. Het is behoorlijk hard werken; zwetend realiseer ik me dat 10 mi nuten stevig deeg kneden een heel ander verhaal is dan eens per week in de sportschool met een paar gewichtjes zwaaien. Geluk kig schiet de bakker te hulp, an ders was mijn deeg nooit wat ge worden. „Maar het komt uiteinde lijk goed, je moet blijven oefe nen", is het troostende commen taar. Ik geloof erin; en anders koop ik wel een standmixer voor het zware werk. Het moge duidelijk zijn: wie zich op het pad van de professionele bakker wil wagen, moet hard wer ken en nauwkeurig zijn. Gedoe blijft het, maar je doet ondertus sen wel vakkennis op. Het voor deel is: het eindresultaat wordt be ter te voorspellen. Het is boven dien heel fijn om het opmaken van bollen deeg samen met pro fessionals te oefenen, want dat is nog best een lastig kunstje en bro den die niet 'strak' zijn opge maakt, kunnen niet goed rijzen in de oven. En een ding zal ik nooit meer doen: op een brood kloppen om te horen of het gaar is. Een echte bakker steekt er namelijk een ther mometer in. „Brood is gaar bij een kerntemperatuur van 96 C", doceert Klaasen. „Wie op een brood slaat, heeft nog wat bij te le ren." Bak je eigen brood, het is makkelijker gezegd dan gedaan. Daarom zoeken we advies van pro fessionals. Belangrijke tips: koop een weegschaal en kweek alvast spieren bij de sportschool. DONDERDAG 23 APRIL 2015 Desembroden van Edwin Klaasen. Links: olijvenbrood; hierboven: feestbrood; hieronder: Woeste Knoest en linksonder: rabarber- brood. foto's Desemenzo door Lindy Jense www.desemenzo.nl;www.teest.nl Edwin Klaasen - Ik bak geweldig, jij trou wens ook. Via broodbakshop.nl, 29,95 euro. Michael Pollan - Een pleidooi voor echt koken. Arbeiderspers, 29,95 euro. reageren? consument@depersdienst.nl Beter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37