U3 Pieter Vette wil niet anoniem meerijden Omloop uan Rorsele SPORT 35 66 Je zet het dorp wel op z'n kop, ja. Maar ze kunnen het hier wel hebben 66 Je moet vier uur scherp zijn in zo'n koers, dat is het moeilijke Van vrijdag 24 april tot en met zondag 26 april wordt voor de 32e keer de Omloop van Borsele verreden. Het wielerevenement omvat een etappekoers voor junior vrouwen over drie dagen, een junior herenwedstrijd, een tijdrit voor elite vrouwen en een UC11.1 wegwedstrijd voor elite vrouwen. Programma: vrijdag 24 april: 17.15 uur: eerste etappe junior vrouwen (tijdrit) 19.20 uur: tijdrit elite vrouwen zaterdag 25 april: 10.30 uur: tweede etappe junior vrouwen 14.00 uur: wegwedstrijd elite vrouwen zondag 26 april: 11.00 uur: derde etappe junior vrouwen 14.30 uur: junior heren -start en finish: Kuijpersdijk, 's-Heerenhoek -route: www.epzomloopvanborsele.nl -wedstrijd is via de site live te volgen erelijst: elite vrouwen: 2002: Loes Gunnewijk 2003: Leontien Zijlaard- Van Moorsel 2004: Chantal Beltman 2005: Marianne Vos 2006: Marianne Vos 2007: Marianne Vos 2008: Kirsten Wild 2009: Kirsten Wild 2010: Kirsten Wild 2011: Kirsten Wild 2012: Ellen van Dijk 2013: Vera Koedooder 2014: Cloe Hosking tijdrit elite vrouwen: 2012: Ellen van Dijk 2013: Ellen van Dijk 2014: Ellen van Dijk vertelt Witkam. „En binnen drie weken hadden we al een positief antwoord. Ze beoordelen je op de juryrapporten van de laatste ja ren." In januari zaten alle categoriën al vol. „Dat is hartstikke mooi na tuurlijk, maar heeft als nadeel dat je weieens een ploeg moet teleur stellen." De voorzitter en vi- ce-voorzitter zijn zich bewust van wat ze teweeg brengen in het Zuid-Bevelandse dorp. Vanaf van daag begint de grote intocht en stroomt 's-Heerenhoek en omge ving vol met wielerploegen met aanhang. „Je zet het dorp wel op z'n kop, ja. Maar ze zijn er hier aan gewend en ze kunnen het wel hebben. We hebben dit jaar een krantje laten drukken en in al le Sloedorpen huis-aan-huis laten bezorgen. Dus je kan ook niet zeg gen dat ze het niet wisten." Om alle mensen onder te breng en heeft het organisatiecomité ac tie ondernomen. „We hebben wat kunnen regelen met camping Scheldeoord. Daar verblijven zo'n honderddertig mensen. Als tegen prestatie is er bij de camping een premiesprint ingetekend." Het comité beschikt al jaren over een grote groep trouwe vrijwilli gers. „Bij elkaar zo'n man of hon derdzeventig", telt Witkam. Die moeten de komende dagen zor gen voor een vlekkeloos verloop van de wedstrijden. De enige zorg die Witkam uitspreekt, betreft de koers voor de junior-vrouwen: „In tegenstelling tot de rest ko men die wel in een grote groep aan. En dat kan op het laatst wel eens leiden tot valpartijen." Tijdens die wedstrijden zit Baai- jens als koersdirecteur in een au to voor de koers. Daar heeft hij ra diocontact met alle betrokkenen, en kan hij vanuit de koers nog wat bijsturen. En de voorzitter, wat doet hij als de renners en rensters zijn wegge schoten? „Zo weinig mogelijk. Als alles goed loopt, heb ik het lekker rustig." Afgelopen weekend werd hij ge klopt in de eindsprint in de Ron de van Oud-Gastel. In eerste in stantie even balen, maar later kwam het besef dat het zijn eer ste podiumplaats van het seizoen was. Zondag rijdt hij namens Theo Middelkamp mee in de Wim Hendriks Trofee. Voor Vette de derde keer dat hij die koers rijdt. „Het eerste jaar reed ik lek. Toen ik terugkwam in het peloton, zat ik aan de verkeer de kant van de dranghekken. En vorig jaar viel ik twee keer. Tus sen de auto's kwam ik binnen." Revanchegevoelens klinken door in zijn stem. Vette traint sinds dit seizoen onder Patrick Tolhoek, maar kon in verband met het af ronden van zijn studie pas in ja nuari fatsoenlijk gaan trainen voor het seizoen. „Sindsdien fiets ik heel veel. We hebben het zo op gebouwd dat het voor mijn lichaam te doen is. Nu begint de vorm te komen. De Wim Hen driks Trofee is een mooie wed strijd maar als je alleen moet ach tervolgen, doe je nooit mee. Ik wil niet zomaar anoniem meerij den in het peloton. Je moet erbij zitten, dan kun je het spelletje gaan spelen." Vette doet zijn verhaal aan de keu kentafel in zijn ouderlijk huis, aan de rand van het dorp. In de (flinke) schuur staat de officiële bus van Team LottoNL/Jumbo. Een chauffeur van die ploeg woont op 't dorp. Vette is relatief nieuw in het elite peloton. Dit is zijn tweede volledi ge jaar. Daarvoor reed hij bij Trim- belangen Midden-Zeeland zijn wedstrijdjes. Dat was overzichte lijk en daar kende hij iedereen. „Ik wist op wie ik moest letten en zat altijd van voren." Dan stapte hij met een paar vrien den vanuit de achtertuin op de fiets en reed een wedstrijd. „Qua Pieter Vette snelheid denk ik dat het niet veel uitmaakt. Maar de ritten zijn lan ger en het is lastiger koersen bij de elites. Ik heb wat moeite om in een groep van tweehonderd man te fietsen en naar voren te rijden. Je moet je goed positioneren en tot nu toe heb ik daar wat moeite mee. Ik moet wat brutaler wor den. Soms moet je flink douwen." Een klein litteken op zijn kin her innert aan één van de twee valpar tijen die hij heeft meegemaakt. Komt door een schuiver die hij maakte op zijn eigen dorp. „Maar dat viel wel mee." Moeder José: „Dat viel niet mee!" Pieter: „Jawel hoor." „Nou, je kon d'r een pruim in ste ken, zo groot was dat gat." Vette en zijn ploegmaats van Mid delkamp hebben het parcours van de Wim Hendriks Trofee al ver kend. „Je hebt een paar kasseien stroken, maar ik geloof niet dat daar de beslissing gaat vallen. Dat gebeurt meestal meer op het ein de, met die plaatselijke rondes. Die klassiekers duren vier uur. Je moet vier uur scherp zijn. Da's het moeilijke. Er zijn een paar ploegen die goed zijn. Bij Arrow rijdt de winnaar van vorig jaar, Hans Dekkers. Er zijn ook een paar goede Belgische ploegen en De Jonge Renner is ook sterk." Als er maar wat wind staat, want dat ligt Vette wel. „Afzien kan ik goed. Ik heb wel vaker gehad dat ik tot kotsen aan toe doorfietste. In Oud-Gastel blééf ik gaan en bleef daardoor voor het peloton. Veel renners zouden gedacht heb ben als ze teruggepakt werden: nu stop ik er mee. Maar je moet gaan, gaan, gaan en blijven gaan." DONDERDAG 23 APRIL 2015 Chloe Hosking wint de sprint in de Omloop van Borsele van vorig jaar, toen nog een UC11.2 wedstrijd. Op de streep klopt zij Kirsten Wild (tweede) en El len van Dijk (derde), foto Johan van der Heijden Arno Witkam door Michiel Bouwman HEINKENSZAND - Wielerkleding wappert aan de waslijn in de ach tertuin. Een rood petje hangt erbij. Het behoort toe aan Pieter Vette (23) uit Heinkenszand, rijdend bij de elites van Theo Middelkamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35