Van de Swaluw heeft Borsele rood omcirkeld Wim Hendriks Trofee is toe aan 33e editie 34 SPORT OMLOOP VAN BORSELE De 32e Omloop van Borsele mag zich verheugen op een sterk nationaal en internationaal deelnemersveld. De 21-jarige renster van Jos Feron Lady Force heeft naar eigen zeg gen 'absoluut veel zin' in de Om loop van Borsele. „Dat is een enor me beleving. Een ervaring die ik absoluut niet zou willen missen. Het was een dag die al lang in m'n hoofd zat en vanaf het mo ment dat ik te horen kreeg dat ik er mocht rijden, met rood omcir keld in mijn agenda staat." Het is niet dat Van de Swaluw nou verwacht een grote rol te kun nen spelen overmorgen, daarvoor is ze realistisch genoeg. „Het is een kwestie van overleven." Zelf studeert ze nog aan de Hoge school Zeeland. Daardoor weet ze dat het een ongelijke strijd is te gen de professionele wielrensters. „Wij hebben een hobby en zij hebben een baan. Maar ik blijf po sitief en optimistisch. Het kan zo maar zijn dat op een dag je wel ge woon mee kan. Ik wil zaterdag in Wij hebben een hobby en de profwielrensters hebbben een baan ieder geval proberen te finishen. Dat moet altijd je doel zijn." De in Kwadendamme wonende renster rijdt zaterdag bij wijze van spreken door haar achtertuin. „De laatste drie weken heb ik zo veel mogelijk op het parkoers ge traind. Twee kilometer van mijn huis begint dat al. Ik heb ook op de start geoefend, want zodra we weggeschoten worden, zal het één lange sprint worden tot aan 't Klompekot. Daar wil iedereen vooraan zitten." Van de Swaluw zal het zaterdag hoogstwaarschijnlijk zonder haar Zeeuwse clubgenote Lindy van Anrooij moeten doen. Die staat als reserve op de lijst. De Kapelse won afgelopen zondag nog een tijdrit in Almere. Overall eindigde er slechts één eliterenster voor haar. „Als er drie meisjes ziek zouden worden, dan mag ik een beroep op haar doen. Dan komt ze", aldus ploeg leider Gerrie Sijnesael. Ook Sijnesael ziet de verschillen tussen de clubrensters en de profs. „En die worden alleen maar groter. Toch hoop ik er het beste van." De ploeg heeft de Omloop immers goed voorbereid. „Naar 't Klompekot toe is inderdaad cru ciaal. Verder is het een zaak van zo lang mogelijk mee zitten en fi nishen. Zit je na dertig kilometer nog vooraan, dan kan je zomaar vooraan blijven. Maar dit soort wedstrijden zijn voor ons lastig. Aan de andere kant kun je er veel van leren en ook doorgroeien." 'S-HEERENHOEK - „We zijn bijzon der trots op het deelnemersveld", zegt Arno Witkam. De voorzitter van het wielercomité 's-Heeren- hoek heeft daar ook alle reden toe. De 32e Omloop van Borsele is door het UCI opgewaardeerd van een 1.2 naar een 1.1-kwalificatie en mag zich verheugen op deelname van nationale en internationale toppers. Bij de elite-vrouwen staan, zowel bij de tijdrit morgen als bij de wegwedstrijd overmor gen, vele wereldtoppers aan de start. „De wereldkampioenen van 2014 en 2013 staan morgenavond aan de start van de tijdrit", begint vi- ce-voorzitter Jan Baaijens zijn op somming. Dat zijn respectievelijk de Duitse Lisa Brennauer en El len van Dijk uit ons eigen Neder land. Zij won tot nu toe alle drie de edities van de tijdrit in Borse le. „Maar ook de nummers drie en vier van het laatste WK, Evelyn Stevens uit Amerika en Mieke Kroger uit Duitsland, staan morgen aan de start." Daarnaast rijden er nog nationale toppers als Chantal Blaak, Lucinda Brand en Anna van der Breggen, die gis teren de Waalse Pijl op haar naam schreef. De tijdrit voor de elite-vrouwen start om 19.20 uur en gaat over 19,2 kilometer. „We zitten aan het maximale aantal deelnemers. We kunnen er zestig laten starten. Meer kan niet, anders moeten ze in het donker rijden", legt Wit kam uit. Morgen bij de wegwedstrijd star ten er 198 vrouwen. Om 14.00 uur worden zij weggeschoten voor vier grote en vier kleine ronden, samen goed voor 136 kilometer. De winnaressen van de laatste ze ven Omlopen van Borsele geven acte de presence. Chloe Hosking (2014), Vera Koedooder (2013), El len van Dijk (2012) en Kirsten Wild (2008 tot en met 2011) zijn aanwezig, maar ook tweevoudig wereldkampioene op de weg Gior- gia Bronzini en de Olympische zil veren medaille-winnares Emma Johansonn starten in 's-Heeren- hoek. Annemiek van Vleuten, gis teren tweede in de Waalse Pijl, is eveneens van de partij, net als Lizzie Armitstead en Elisa Longo Borghini. Met nog enkele Neder landse kanshebsters belooft het een spannende koers te worden. Volgens Baaijens is dat doorgaans toch wel het geval. „Het is een se lectief parkoers. Met de smalle dijkjes en de altijd aanwezige wind is het lastig koersen. Meest al valt het in stukjes uiteen. Vorig jaar hadden we voor het eerst een wat grotere groep die aankwam. Meestal zijn het kleine groepjes of eenlingen." Naast wat wijzigingen in het par koers is ook de lengte aangepast. Waar het voorgaande jaren een koers over 120 kilometer betrof, gaat de 1.1-editie van dit jaar over 136 kilometer. „Met vier kleine rondjes op het laatst, dat is ook leuk voor het publiek. Dan zie je de rensters vaker langskomen." De verlenging van de koers en de grote belangstelling van de deelne mers vloeien deels ook voort uit de nieuwe UCI 1.1-kwalificatie. „Eind vorig jaar hebben we een verzoek ingediend bij de UCI", Kouijzer zal echter nog moeten wachten tot zaterdag. Dan trapt om ro.oo uur categorie 1 van de jeugd op de pedalen. Om 13.30 uur start de laatste jeugdcategorie (7). „Vorig jaar hadden we nog 150 inschrijvingen bij de jeugd, nu halen we de 100 nog niet. Dat komt omdat de KNWU dit jaar geen NK-punten geeft bij ons." Bij de nieuwelingen en de elite/beloften heeft de organisator juist niet te klagen over het aantal inschrijvingen. „Die categoriën staan beide op 198 man. Bij de nieuwelingen hebben we zelfs mensen moeten afwijzen. Ieder een wil hier starten. Blijkbaar heb ben we een goede naam. En je kan hier natuurlijk op de kasseien oefenen." De nieuwelingen starten zaterdag om 14.00 uur in het Belgische Sint-Gillis-Waas. Rond 15.50 uur worden de renners na 80 kilome ter in Koewacht verwacht. Zondag om 13.00 uur worden de 198 elite- en belofterenners in Koewacht weggeschoten. Na 165 kilometer is dan bekend wie Hans Dekkers opvolgt als win naar. De finish van de 33e editie, ook in de Koewachtse Eikenlaan, wordt rond 16.40 uur verwacht. Info: www.wimhendrikstrofee.nl Anne van de Swaluw (derde van rechts) rijdt zaterdag de wegwedstrijd. foto Ronald den Dekker door Willem Adriaansens VLISSINGEN - Ze is net terug van een rondje trainen. Anne van de Swaluw uit Kwadendamme heeft even lekker met de wind gestoeid. „Dat zal zaterdag wel niet veel an ders zijn", ziet zij de bui al hangen. Anne van de Swaluw Versie 1.1 is sterk bezet door Willem Adriaansens 198 Aan de wegwedstrijd voor de elite vrouwen doen 198 rensters mee. Zij zijn verdeeld over 33 ploegen uit der tien verschillende landen. Bij de ploe gen zitten enkele nationale teams. door Willem Adriaansens VLISSINGEN - „Wat mij betreft kun nen we vandaag beginnen", grapt Ludwig Kouijzer. De secretaris van de Stichting Wim Hendriks Trofee wil daarmee aangeven dat organisa torisch alles in orde is. Pieter Vette: „Ik moet wat brutaler worden in het peloton." foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34