'Het voetbal zelf interesseert me niet' 'Blauwe van Minderhoud' zijn niet te stoppen Tom Dumoulin hoopt KHHHHHh PLASTIC' SOUP Varen tegen plastic soep 32 SPORT WAALSE PIJL Na een lange reeks tegenslagen stond Robert Gesink gisteren eindelijk weer aan de start van een wielerwedstrijd. le Via een tussenpersoon die schul den bij hem had kwam de 56-jari- ge Noordwijker Paul R. in contact met René S. (30), een profvoetbal ler van St. Pauli. Voor dertigdui zend euro, handje contantje afge rekend, was de eerste deal beklon ken. St. Pauli zou de wedstrijd te gen Alemannia Aachen opzette lijk verliezen. „Dat geld was niet alleen voor S.. Hij was zelf aanval ler en zou een drietal verdedigers Minderhoud zag zijn winnende duif zelf binnenkomen, al was het maar op het allerlaatste mo ment. „Ik zat nog wat aan mijn hek naar de woning te rommelen toen ik duivengeluiden boven me hoorde. Ik keek naar boven en zag vier duiven passeren. Ik dacht: Koen, let op ze, zijn in aantocht. Die gedachte was nog niet weg, of er kwam er ééntje vanuit het luchtruim vanuit de perfecte rich ting naar mijn 'plank'. Het bleek bij het complot betrekken. In de eerste twintig minuten van het duel mocht er nog niks gebeuren. Die tijd hadden we nodig om, li ve, weddenschappen te plaatsen. Ik plaatste een ton, verdeeld over diverse wedkantoren." St. Pauli verloor de wedstrijd, vol gens plan. Zo fïxten Paul R. en René S. nog een aantal duels van de club uit Hamburg. R. vertelde de bewuste wedstrijden niet te kijken. „Voetbal zelf interesseert me niet. Ik kijk alleen maar naar live computersystemen. De tv loopt zeven of acht seconden ach ter, dat kan kostbare tijd zijn." S. ontkende wedstrijden te heb ben gemanipuleerd. Hij wilde te genover R. alleen doen voorko men of hij dat zou doen. Maar hij ontving wel het smeergeld. Ko mende dagen worden diverse ge tuigen gehoord. Na het weekein de volgen dan waarschijnlijk de strafeisen tegen R. en S.. de snelste van Zeeland." De winnende duif had de afstand tussen Franse Peronne en Koude- kerke, 179 kilometer, met een snel heid van 1271 meter per minuut af gelegd. Amper 42 seconden later landde de tweede duif bij Minder houd. Eveneens een jaarling met een blauw verendek. Het was de op twee na snelste Zeeuwse duif. In Breskens had Henk Mookhoek er namelijk ook al een geklokt. De ondertussen zeventigjarige Minderhoud sloeg daarnaast in het Samenspel 7 met vier duiven in de top tien een aardige slag. In Samenspel 4 pakte de combinatie Traas uit Nieuwdorp uit, met de eerste drie plaatsen en de num mers zeven tot en met tien. In Sa menspel 1 eindigden vader Henk en zoon Henry Mookhoek uit Breskens met de eerste drie dui ven op plaats een, twee en drie. HOEI - Op een frisse woensdagoch tend in het Waalse provinciestad je Waremme stapt Robert Gesink onwennig de bus van Lot- toNL-Jumbo uit, alsof hij dat voor het eerst in zijn leven doet. De perschef van de ploeg staat de journalisten mondjesmaat toe om de renner een vraag te stellen, hij wordt goed afgeschermd. „Het gaat goed, ik heb weer goed kun nen trainen. Voor de winst zal ik nog niet rijden, maar ik wil zo lang mogelijk mee," klinkt het flegmatisch uit de mond van Ge sink. Daarna haalt de perschef hem weg bij de journalisten. Gesink heeft, als je die anderhalve etappe in de Ronde van de Algar- ve niet meetelt, al bijna acht maanden niet meer gekoerst en maakt zijn rentree in de Waalse Pijl. De 28-jarige klimmer heeft de laatste jaren altijd veel te verdu ren gehad. Eind 2010 overlijdt zijn vader tijdens een mountainbi- ke-rit, in het jaar dat hij vierde wordt in de Tour de France. In 2011 breekt hij zijn been. In 2012 komt hij hard ten val in de Tour. In 2013 geeft hij ziek op in de Giro d'Italia en komen er voor het eerst geruchten naar buiten over paniekaanvallen. In 2014 blijken die aanvallen een medische aard te hebben: Gesink heeft hartritmestoornissen en wordt geopereerd. In de herfst van dat jaar krijgt zijn vrouw ern stige complicaties bij haar zwan gerschap en Gesink verlaat hals overkop de Ronde van Spanje. Dit jaar verlaat hij de Ronde van de Algarve wegens ziekte van zijn kind en een knieblessure houdt hem uit de Ronde van het Basken land. Maar nu staat hij er weer, aan de start van de Waalse Pijl. De knie is nog wel ingetapet, maar de pijn is weg. Ploegleider Merijn Zeeman bouwt vooraf heel veel reserves in. „We ver wachten vandaag helemaal niets van hem. Hij mag volledig zijn ei- gen gang gaan. Normaal gezien zou hij onze kopman zijn, maar vandaag niet. We zijn al heel blij dat hij weer uitzicht heeft op het kopmanschap." Van onwennigheid lijkt bij Ge sink een goede vijf uur later niets meer over. Bovenop de Muur van Hoei, na 200 kilometer koers, staat een opgeluchte wielrenner. „In de eerste kilometers werd ik bijna gelost. Ik mis nog power, de snelheid in de benen. Toen het pe loton op een lint ging, kon ik ge woonweg niet volgen. Dat heb ik nog nooit meegemaakt als prof." Maar naarmate de dag vorderde, ging de renner uit Varsseveld zich steeds beter voelen. „Op de klim- metjes kon ik me voorin handha ven. Alleen op de Muur van Hoei kon ik niet meer meespelen." Uit eindelijk passeert Gesink als 25e de streep. „Dit viel me niet tegen. Wat er allemaal gebeurd is, is voorbij. Ik hoop dat het nu weer de goede kant op gaat." In juli eindigt een rit in de Tour de France op deze berg. „Ik ben hier al eens vierde geworden. Bo vendien ging het wringen in het peloton, heel belangrijk in aan loop naar de slotklim, me heel goed af. Ik zat op alle belangrijke momenten op de juiste plek." Bo venop die steile Muur van Hoei veegt Gesink het zweet en stof van zijn magere gezicht. Hij is de onwennigheid van de ochtend he lemaal vergeten. Door het lijden heen verschijnt een lach op zijn gelaat, en hij zeg tevreden: „Ik ben weer coureur." Ik kon niet volgen. Dat heb ik nog nooit meegemaakt als prof VALVERDE WINT, FAVORIETEN TEGEN DE GROND CATAMARANZEILEN Op zondag 5 juli finisht voor het eerst in de historie van de Tour de France een etappe op Zeeuwse bo dem. De PZC stelt elke week een kanshebber voor om de rit naar Neel- tje Jans te winnen. Vandaag deel 4: Dumoulin en Dumoulin. Statistisch gezien is de kans het grootst dat de Zeeuwse Touretappe ge wonnen gaat worden door Dumoulin. De re den is simpel: daar fietsen er na melijk twee van rond in het pelo ton. De naamgenoten zijn echter geen familie van elkaar, zelfs geen landgenoten, totaal verschillende type renners en rijden ook niet bij dezelfde ploeg. De ene staat bekend als een van de beste tijdrijders ter wereld en is een aanstormend talent, de an dere heeft een aardige sprint in de benen, valt vooral op door zijn nog 73 dagen TOURFAVORIET geringe lengte en is een routinier in het peloton. We hebben het hier natuurlijk over Tom en Sa muel Dumoulin. Samen met Wilco Kelderman is Tom Dumoulin een van de groot ste Nederlandse wielertalenten. Waar Kelderman het vooral van zijn klimcapaciteiten moet heb ben, heeft Dumoulin een tijdrit van wereldformaat in de benen. Alleen Tony Martin en wellicht Fabian Cancellara kunnen op dit moment nog harder fietsen tegen team zeeland.nl Cesink voelt zich weer coureur door Rik Spekenbrink BOCHUM - Vermoedelijk in de hoop op strafvermindering vertelde Paul R. gisteren gedetailleerd hoe hij met hulp van een omgekochte spe ler Duitse voetbalwedstrijden mani puleerde. Dat leverde een aardig in kijkje op in de wereld van match- fixing. Ervan uitgaande dat hij de waarheid sprak, maar R. deed geen moeite zijn eigen rol te marginalise ren. door Fred Rabout KOUDEKERKE - De 'blauwe garde' van Koen Minderhoud uit Koude- kerke pakte zaterdag uit. Een blau we jaarling doffer was de snelste van Zeeland op het vitessecon- cours vanuit Peronne. Minderhoud zette 42 doffers en duivinnen in voor dit concours. door Robin van der Kloor Alejandro Valverde prees zichzelf twee keer gelukkig, gisteren na af loop van de Waalse Pijl. Niet al leen omdat hij - voor de derde keer in zijn loopbaan - de overwin ning behaalde op de Muur van Huy, maar ook omdat hij niet was gevallen. Veel van zijn concurren ten deden dat wel. Ónder anderen Philippe Gilbert, Jelle Vanendert, Daniel Martin, Chris Froome en Wout Poels gingen tegen de grond. Op de Muur van Huy was Valverde in de sprint met het pelo ton ongenaakbaar. Beste Nederlander was Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Garmin) op een negende plaats. Wilco Kelder man (LottoNL-Jumbo) werd tien de. Robert Gesink VLISSINGEN - De zeilers van Team Zeeland hebben een overeenkomst gesloten met de Plastic Soup Foundation. Die stichting bestrijdt de grote hoeveelheid platic afval in de oceanen. Jaap Straakenbroek en Erwin Kerstens dragen een deel van hun in komsten af aan de stichting. Op hun site www.teamzeeland.nl is tevens een donatie button voor dat goede doel te vinden. Komend weekend presenteert het team zich tijdens 'More Than Boats' in de jachthaven van Bruinisse. foto Team Zeeland door Maurice Steketee BS Erwin Kerstens CS Jaap Straakenbroek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32