ZEELAND 29 vi zijn. De Italiaanse maffiabaas Don Vitale Testosterone volgt het zelfde spoor. Maar wordt - zoals dat hoort voor een Italiaan - door zijn Mama in al te snode plannen geblokkeerd. De maffiamannen, IJzerbroot en Olga kleuren mooi in de Zeeuwse omgeving. Slot Moermond, de Jacobuskerk, de Hogezoom - wie wel eens in het Schouwse dorp komt zal veel her kennen. Tot en met de vuurto ren. Daar zitten de beschermers van de Heilige Graal gehuisvest. Want owee, die ligt daadwerke lijk op het Schouwse strand be graven. Een enigszins op hol ge slagen zonderling krijgt de Graal in handen, maar ziet er alleen 'oude meuk' in. Helaas. Of mis schien ook wel niet helaas. Lodewijk vertelt dat hij wel eens plannen heeft gehad om vanuit zijn Rotterdam naar Zierikzee te verhuizen. Zo ver is het niet geko men. Zeeland is voor hem nooit ver weg geweest. Zijn huwelijks reis ging naar Vlissingen. „Omdat we toen niet veel geld hadden", voegt hij eraan toe. Nu woont hij in Rotterdam-Zuid, met uitzicht op De Hef, de buiten gebruik ge stelde spoorweghefbrug. „Rotter- damser kan bijna niet." Martin Lodewijk: „Ik heb een he le brede interesse. Zo komt het dat ik van heel veel een beetje weet. Ik zeg het maar zo: ik heb heel veel klokken horen luiden maar weet geen enkele klepel te hangen. Bijvoorbeeld? Ik ken het verhaal van Ernst Gideon over de Odyssee van Homerus in Zee land en Engeland al sinds de ja ren zeventig. Met dat gegeven heb ik in De Daddy Vinci Code ge speeld. Ik ben in Slot Moermond geweest, ik heb er foto's mogen maken van het topje van de toren tot in de kelder. Goed documente ren, dat is belangrijk. Ik wil din gen kwijt, die ik weet. Niet educa tief, nee. Voor mezelf geldt: als ik een oude strip over de oorlog in de Stille Oceaan lees, dan raak ik helemaal gefascineerd door een kwart pagina waarop de slag in beeld wordt gebracht." Agent 327 is in 21 talen vertaald. In de jaren 80 was een startop lage van 35.000 exemplaren ge woon. Daar kwamen de herdruk ken nog eens bij. Van zijn aller eerste album Stemkwadrater in 1969 werden er meteen 110.000 verkocht. „Maar toen gingen de wederverkopers van de uitgeverij langs de deur", zegt Lodewijk. Te genwoordig zijn de oplages be scheidener. Het aantal titels dat verschijnt is enorm toegenomen en potentieel publiek geeft grif geld uit aan games en telefoons. Voor Martin Lodewijk maakt dat niet uit. Hij heeft nog zoveel ver halen in zijn hoofd. Bijvoorbeeld? Over Klaas Dijkstra, een amateur wetenschapper die een halve eeuw geleden nog beweerde dat de aarde plat is. Zo'n man gun je toch een strip? Zijn enthousiasme geeft aan dat hij met zijn bijna 76 jaar niet van plan is om te stop pen. Rond 2004 kreeg hij last van artrose. Toen had hij nog een dage lijkse deadline voor een krant, een hal ve pagina per dag. Lodewijk: „Dat werk heb ik toen op pijnstillers afge maakt. Daarna heb ik een pauze inge last." Inmiddels kan hij weer tekenen, al is het dan geen halve pagina per dag meer. In de loop van zijn leven heeft hij ook veel reclamewerk ge daan. In die sector zitten ze niet meer zo op tekenaars te wachten. Dat is overigens geen probleem, hij liet al eens weten niet als recla metekenaar te willen sterven, maar als striptekenaar. Verder zegt hij: „Ik ben ZZP'er, dus ik moet zelf voor mijn pen sioen zorgen." HIER De nieuwste strip van Agent 327 speelt zich af in Renesse DONDERDAG 23 APRIL 2015 327 in Zeeland DE HEF ODYSSEE SUCCES DEADLINE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29