Woningcorporaties delen zorgen over betaalbaarheid huizen veere toont zich Goes heeft lantaarnpaalreclame 26 WALCHEREN HUURVERHOGING 1300 huurders tekenen actie SP tegen verhoging huur Woongoed Middelburg. in televisiespot Politie houdt vier mannen aan in Vlissingen WOONGOED MIDDELBURG L'ESCAUT WOONSERVICE WOONBURG WALCHEREN heffing, viel in goede aarde. Nog voordat hij dat allemaal had gezegd, zei SP-voorzitter Inge Adriaansen al dat zij blij is dat Woongoed 'niet blind' is voor de signalen over de betaalbaarheid van de huizen. „U deelt die zor gen. Maar wij zijn er niet blij mee dat u het advies van de Huurders vereniging Middelburg om de hu ren te matigen, niet overneemt. Een kwart van de huurders leeft onder de armoedegrens. Huur en energie zijn de grootste posten. Stijgt de huur, dan komen meer mensen in problemen." Daarom wil Woongoed met Orio- nis Walcheren (dat de uitkerin gen en schuldhulpverlening re gelt) samenwerken om betalings problemen te voorkomen, of daar bij in ieder geval zo snel mogelijk te helpen. Ook wees De Ceuster erop dat Woongoed zonnepane len gaat leggen en huizen energie zuiniger gaat maken, zodat de energierekening omlaag gaat. „Dit jaar steken we daar negen miljoen euro in. Dat is in het voordeel van de huurders." Aranka Louwes ondertekende de SP-actie Huur te Duur en was bij de overhandiging van de handte keningen. „Mijn huis is vochtig en tochtig. Gezien het woongenot zou de huur niet 2,5 procent om hoog maar omlaag moeten." Fi nancieel is de huurstijging 'een klap'. „Ik zal moeten bezuinigen op eten en drinken." De Ceuster toonde wel begrip voor de zorgen. „Het lijkt alsof we tegenover elkaar staan, maar wij maken ons écht zorgen over de be taalbaarheid van de huizen." MIDDELBURG - Een kwart van de huurders van Woongoed Middel burg vindt dat de huur van hun huis te hoog is. Ruim 1300 men sen hebben daarom een handteke ning gezet onder een actie van de SP tegen de nieuwe huurverho ging die op 1 juli ingaat. De actie Huur te Duur komt te laat, want de verhoging gaat hoe dan ook door, reageerde directeur Eric de Ceuster gistermiddag na dat hij de handtekeningen in ont vangst had genomen. Gisteren vie len ook de brieven over de huur stijging in de bus bij de huurders. Toch zei hij blij te zijn met de ac tie. „Die is een stimulans om sa men met u te protesteren tegen de verhuurdershefïing die wij als corporatie moeten betalen, een sti mulans om alles uit de kast te ha len om betalingsproblemen te voorkomen en een waarschuwing om te komen tot een huurverho ging die past bij de inflatie." Met name zijn toezegging om sa men met de SP bij de regering te protesteren tegen de verhuurders- De huren stijgen dus, en hoewel ze daartoe zelf besluiten, baart dat ook de directeuren zorgen, zeggen zij. De 'betaalbaarheid' komt in het geding, beamen Eric de Ceuster van Woongoed Mid delburg en Marco van der Wel van Woonburg Walcheren. De verhuurdersheffing is echter onontkoombaar. Want wie meer dan tien sociale huurwoningen verhuurt, moet die heffing beta len over de waarde van de huur woningen. De verhuurdershef fing groeit langzaam. Woonburg Walcheren moet in 2017 1,5 mil joen euro afdragen, Woongoed Middelburg 3,7 miljoen euro. De huurders betalen daaraan mee, door de huurverhogingen. Die zijn niet overal gelijk. l'Escaut houdt het bij 1 procent extra; Woongoed bij 2,5 procent voor 72 procent van de huurders; Woon burg bij 2,25 procent voor drie kwart van de huurders. „Ja, bij ons stijgen de huren har der dan bij de andere corporaties. Maar dat is niet het hele verhaal", zegt Woonburg-directeur Van der Wel. „Je moet ook kijken naar de streefhuur: wij vragen maximaal 75 procent van de hoogst toelaat bare huur. Corporaties die de hu ren minder laten stijgen, hebben misschien een hogere streefhuur en kunnen dus langzamer maar ook verder doorgroeien. Wat huurders daadwerkelijk in euro's betalen, kan dus meer zijn voor en vergelijkbaar huis." Woongoed heeft de streefhuur bij voorbeeld verlaagd van 85 naar 82,5 procent van wat maximaal ge vraagd mag worden voor een huurhuis. En, benadrukken De Ceuster en Van der Wel, zij maken de huur huizen ook energiezuiniger. Van der Wel: „Per saldo zullen onze huurders op termijn daardoor goedkoper uit zijn. De energielas- ten dalen meer dan de huur stijgt." DOMBURG - De gemeente Veere hoopt toeristen aan te trekken met tv-spotjes bij de publieke om roep. Die horen bij de Zeeland te levisiereclames, die voor het vier de jaar worden uitgezonden. Het promotiefilmpje over Veere volgt na de algemene spot, waarin ook aandacht besteed wordt aan de Tour de France met de finish op Neeltje )ans. Ook andere Zeeuwse kustgemeenten presenteren zich aan de rest van Nederland. Aan twintig lantaarnpalen langs de ringbanen Oost en West en de Nansenbaan mogen - al dan niet verlichte - reclame-uitingen ver schijnen, hebben burgemeester en wethouders besloten. Volgens wethouder Loes Meeuwisse da teert het voornemen al uit 2013, toen bij een bezuinigingsronde werd nagedacht over het genere ren van extra inkomsten. Goes verwacht rond de 10.000 euro per jaar binnen te halen met de licht mastreclame. Inmiddels zijn er aan diverse lan taarnpalen al borden verschenen van de C&W Groep uit Arkel, het bedrijf dat in de arm is genomen om gegadigden te werven voor een plekje aan een lichtmast. Die borden zijn niet onopgemerkt ge bleven, op Twitter is door sommi gen al afkeurend op deze vorm van reclame-uiting gereageerd. Volgens Meeuwisse is het een af weging. „Anders moeten we be zuinigen op andere dingen die we dan niet meer kunnen doen." In tegenstelling tot steden als bij voorbeeld Zutphen, waar licht mastreclame de driehoeksborden rond lantaarnpalen vervangt, is dat in Goes niet het geval. Goes heeft eerder ook al de recla me-uitingen voor bushokjes op nieuw aanbesteed om daar meer inkomsten uit te halen. VLISSINGEN - De politie heeft gis termiddag vier mannen aangehou den in de Aagje Dekenstraat in Vlissingen. De mannen worden verdacht van mishandeling. De politie was in groten getale aanwezig. Een van de vier verdachten verzette zich zo hevig bij zijn aanhouding dat de politie pepperspray moest ge bruiken. Huurders en leden van de SP gingen in optocht naar Woongoed Middelburg om te protesteren tegen de verhoging van de huren. SP-voorzitter Inge Adriaansen (tweede van rechts): „Stijgt de huur, dan komen meer mensen in pro blemen." foto Lex de Meester Woongoed Middelburg verhoogt de huren op 1 juli 2015 met ge middeld 1,81 procent. Veruit de meeste huurders - 72% - gaat 2,5% meer huur betalen. Een kleine groep (8%) krijgt een verhoging tussen de 0 en 2,5%. Voor 20% procent van de huur ders blijft de huur gelijk (+0%). L'Escaut Woonservice verhoogt de huren op 1 juli 2015 met 1%. De Vlissingse woningcorporatie be rekent voor alle huurders dezelfde stijging. L'Escaut ziet af van een inkomens afhankelijk huurverhoging. De huurverhoging bij L'Escaut is gelijk aan het inflatiepercentage. Woonburg Walcheren verhoogt de huren op 1 juli 2015 met 5% voor de hoogste inkomens (boven €43.000). Huurders die tussen €34.000 en €43.000 verdienen, gaan 3% meer betalen. Huurders met een inkomen onder €34.000 gaan 2,25% meer betalen. 'De huur is te duur* door Maurits Sep MIDDELBURG - Miljoenen euro's moeten de woningcorporaties beta len aan het Rijk via een 'verhuur dersheffing'. Die wordt opgeëist als bijdrage in het verlagen van de na tionale schuld. Omdat corporaties de heffing deels verhalen op hun huurders, betalen die mee aan het wegwerken van de schuld van het Rijk. GOES - Fraai is anders volgens som migen, maar het fenomeen licht mastreclame doet ook in Goes zijn intrede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26