Het wennen duurde een week of twee Oorlogsverhalen maken indruk op leerlingen WALCHEREN 25 De tweedejaars Scalda-studente zit samen met haar vriendin Nao mi in een opleidingsjaar met 55 jongens. Veerle koos voor de stu die nadat ze op de middelbare school een sectorwerkstuk maak te over procestechniek. „We be zochten daarvoor open dagen. Zo kwam ik er veel over te weten. Dat je er veel kanten mee op kan en dat je als procesoperator je ei gen ding kunt doen. Daarom koos ik voor deze opleiding." Veerle wist al langer dat ze de technische kant op wilde. „Mijn vader is scheepsbouwer. Als hij aan het werk was, dan mocht ik soms helpen. Ik vond het interes sant wat hij deed. Bovendien was ik op school altijd al goed in exac te vakken." Ze vindt het niet erg om vooral mannelijke klasgenoten te heb ben. „Ik ging van kleins af aan al meer met jongens om." Ze lacht. „Jongens zeuren tenminste niet zo veel. Met vrouwen ben je meer aan het discussiëren. Natuurlijk moest ik wel wennen, maar dat duurde maar een week of twee. )e krijgt af en toe een opmerking, maar dan heb ik wel een weer woord hoor. En na het eerste ver slag zagen de jongens dat wij het goed kunnen. En nu willen ze vaak in ons projectgroepje." Sterker nog: Veerle is de spil van de klas, zegt Emile Duit, haar mentor uit het eerste jaar. „Die meiden zijn serieuzer, punctueler en kunnen beter plannen. Daar trekken de jongens zich aan op. Ze denken: 'hm, laat ik ook maar eens iets gaan doen'. Veerle orga niseerde vorige week uit eigen be weging een klassenfeest. „Dan leer je elkaar beter kennen. Het bindt de klas." Morgen, op haar r8e verjaardag, begint Veerle aan haar eerste sta ge. „Daar kijk ik naar uit. Dan zie ik waarvoor ik het allemaal doe." Haar verhaal is onderdeel van 'Lo pend Vuur', een samenwerking van Scoop, Cultuurwerf, stichting Switch en het Scheldemond Colle ge. Het doel is om leerlingen in de aanloop naar Bevrijdingsdag bezig te laten zijn met de Vier Vrijheden van Franklin D. Roose velt: vrijheid van meningsuiting en godsdienst en vrijwaring van gebrek en vrees. Woensdag kregen havo-4 leerlin gen twee workshops over vrij heid. Het thema van Ghrers work shop is solidariteit. Ze legt uit hoe de revolutie in Syrië begon en hoe zij daarbij betrokken raak te. Veel scholen functioneerden niet meer, net als de basisschool waar zij lerares was. Daarom start te ze met een aantal andere acti visten een school op, waar er nu negen van zijn. Op de dag van de opening kwam haar man om bij een bomaanslag. De school werd toen naar hem vernoemd: Kesh Malek. Nu is Ghrer een aantal we ken in Nederland om op scholen te vertellen over Syrië en leerlin gen besef te geven over de waarde van vrijheid en democratie. De leerlingen zijn onder de in druk van haar verhaal en praten nog na als de tweede workshoplei der binnenkomt: veteraan Jan Steenbakkers. Van maart tot sep tember 1981 was hij op vredesmis sie in Libanon. Hij vertelt wat dat nu nog met hem doet. Zo werd hij gegijzeld, waarbij hij een Kalas- jnikov tegen zijn hoofd gedrukt kreeg. „De ogen van die man zal ik nooit vergeten. Als ik in de stad iemand zie met zulke ogen, geeft mij dat een heel onrustig gevoel." Hij drukt de leerlingen op het hart om te volgen wat er in de we reld gebeurt. „Als je niet leert van het verleden, ben je blind voor de toekomst. Vrede en vrijheid be gint bij jezelf." Naast de workshops gaan de leer lingen in groepjes uit elkaar om te praten over vrijheid en wat hen daarin verbindt. Dat zullen ze ook doen op het bevrijdingsfestival in Vlissingen. Ze hopen ze dat ze de daar aanwezige minister-presi dent Rutte ook in kunnen betrek ken. Het blijkt best lastig om te definiëren wat vrijheid precies in houdt. „Vrijheid is voor ons zo vanzelfsprekend, dat je eigenlijk niet goed weet wat het is." Rode Kruis zoekt vrijwilligers De Rode Kruis-afdeling Wal cheren zoekt vrijwilligers. Het betreft een penning meester voor de afdeling, locatiecoördinatoren voor Oost- en West-Souburg- /Ritthem en Middelburg, een websitebeheerder en een planner voor het sociaal vervoer. Bel voor informa tie: 0118-464703 of mail naar benine@zeelandnet.nl. Stichting Dunya zoekt collectanten Stichting Dunya doet van 27 april tot 2 mei in Vlissingen mee aan de collecte van het Oranje Fonds. Van de op brengst krijgt de stichting de helft. De rest gaat naar so ciale initiatieven in Zeeland. Stichting Dunya zoekt twin tig mensen die mee willen collecteren. Opgave via stich- ting-dunya@zeelandnet.nl. Werkstraf voor mishandeling BOA De politierechter in Middel burg heeft een Vlissinger veroordeeld tot een werk straf van 60 uur voor zware mishandeling en bedreiging van buitengewoon opspo ringsambtenaren (BOA's), meldt de de gemeente Vlis singen. De man misdroeg zich toen hij werd aange sproken omdat hij zijn hond niet had aangelijnd. Computerclub houdt inloopavond Computerclub HCC, regio Zeeland, houdt vanavond in het Majoraat Campus de Ruyter aan de Van Hogen- dorpweg 58a Vlissingen een inloopavond over computer gebruik onderweg. De bij eenkomst begint om 20.00 uur (zaal open 19.30 uur) en eindigt om 22.00 uur. Rosa van Loo heeft scootmobiel terug Rosa van Loo uit Axel heeft haar scootmobiel terug. Dinsdagavond werd de Trop hy teruggevonden in de bos sen achter de tennisvelden in Axel. De avond daarvoor was het elektrische voertuig gestolen bij het Gregorius Centrum. De scootmobiel is slechts licht beschadigd. Soesan spreekt over Auschwitz Philip Soesan spreekt van daag in de Boekenmolen aan de Molenweg in Meliskerke. Soesan overleefde de oorlog op een onderduikadres. Zijn ouders kwamen om in Aus chwitz. Soesan vindt dat ie dereen moet weten wat er gebeurde in het vernieti gingskamp. Aanvang 19.30 uur. DONDERDAG 23 APRIL 2015 TERNEUZEN - Veerle Verras (17) uit Kloosterzande heeft zich onderge dompeld in de mannenwereld van de procestechniek. En: ze is razend enthousiast. door Joanne Karkdijk VLISSINGEN - Het wordt doodstil in de klas van het Scheldemond Colle ge als Maha Ghrer begint te huilen op de vraag hoe ze het volhoudt om in Syrië vreedzaam te blijven strijden voor democratie. „Het is mijn plicht, ik wil de hoop niet op geven. Aan het einde wil ik kunnen zeggen: 'we did it.'" Maha Ghrer vertelde op het Scheldemond College over de vreedzame strijd voor de mocratie in Syrië MIDDELBURG VLISSINGEN VLISSINGEN VLISSINGEN AXEL MELISKERKE Veerle Verras (17) uit Kloosterzande doet de mbo-opleiding procestechniek bij Scalda. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25