Direct pinnen anders gaat auto op de trailer 1 Theo van Doesburgcentrum krijgt WD Goes stelt vragen toekomst met appartementen over pop-up pretpark Zeeuwse meisjes zijn nauwelijks te porren voor een toekomst in de techniek. MEISJES EN TECHNIEK 24 WALCHEREN „Het bedrijf waar ik mij jaren gele den heb ingekocht, is failliet door fraude", zegt ze terwijl ze ook haar kinderen uitlegt dat ze nu niet meer naar de voetbaltraining gaan. „Mijn moeder moet naar de chemo, hoe moet dat nu zonder auto?", vraagt zij radeloos. Willy Berrevoets loopt ook rich ting centrum. Hij moet twee moe ren scoren omdat zijn accu van zijn Volvo 144, bouwjaar 1970, los zit. „Prima die controle", zegt hij glimlachend. In samenwerking met politie, be lastingdienst en anderen houdt de gemeente Middelburg woens dag een grote controle. Doel: het zichtbaar aanpakken van fraude en misstanden en daardoor het vergroten van de bereidheid de re gels na te leven. Met behulp van 'slimme' camera's worden auto's Gemeente: Er worden zes onderzoeken opgestart naar mensen met onverklaarbaar vermogen opgespoord van mensen die bij voorbeeld een schuld hebben bij justitie of belastingdienst. Al wie een mogelijk 'vlekje' heeft, wordt richting Hof van Tange gediri geerd waar auto en bestuurder worden doorgelicht. Omdat de po litie nog steeds in actie is voor een betere CAO wordt door hen in beperkte mate bekeuringen uit gedeeld. De belastingdienst is minder coulant. Wie hun geld schuldig is, moet ter plaatse pin nen, op een andere manier geld re gelen of raakt zijn auto kwijt. Een Middelburgse vindt de actie schandalig. Ze is de gemeente twee jaar hondenbelasting schul dig en moet ter plaatse afrekenen. „Criminelen laten ze lopen", zegt ze tegen haar zoon als ze hem belt met de vraag of hij geld op haar rekening stort. De hele middag en avond is het een komen en gaan van auto's die worden gecontroleerd. Zelfs een Middelburgs raadslid moet eraan geloven maar mag na het beant woorden van vele kritische vra gen vertrekken. Dat geldt ook voor de bestuurder van een Bul gaars busje en een motorrijder, ge kleed in een Satudarah-jas. Bij 237 auto's was justitieel of fis caal iets niet in orde, maakt de ge meente 's avonds bekend. De be lastingdienst legde beslag op 33 voertuigen waarvan er 9 direct in beslag werden genomen; 24 eige naren moeten binnen een maand betalen anders zijn ze hun auto alsnog kwijt. VLISSINGEN - Meiden in Zeeland kiezen veel minder vaak voor een technische studie dan meiden uit de rest van Nederland. Vandaag zetten bedrijven in het hele land de deuren open, in de hoop toe komstige vrouwelijke techneuten te werven. Mary Remijnse is coör dinator 'Zeeuwse meiden en tech niek' voor het Technocentrum Zeeland. Het centrum houdt van daag samen met de HZ een zoge heten 'high tech tea' voor meisjes. Hoe komt het dat in Zeeland weinig meisjes voor techniek kiezen? „Zeeland is een traditionele pro vincie. De klassieke rolverdeling tussen man en vrouw komt nog vaak voor. Daarnaast worden veel technische opleidingen die meis jes interessant vinden niet in Zee land aangeboden: mode en textiel bijvoorbeeld, of in de gezond- MEIDEN IN DE TECHNIEK heidszorg. Meisjes vinden het leuk om te ontwerpen, te commu niceren en samen te werken." In welke opleidingen zit het pro bleem vooral? „Hoe hoger het opleidingsniveau, hoe meer meisjes voor techniek kiezen. Op de technische vmbo- en mbo-opleidingen zitten heel weinig meisjes. Op havo en vwo kiezen veel meisjes een technisch profiel. Dat doen ze vaak om alle opties open te houden. Vervol gens kiezen ze toch voor bijvoor beeld geneeskunde. Ik ken zelfs een meisje met een technisch pro fiel dat communicatie ging stude ren. Terwijl daar geen werk in te vinden is! In de techniek heb je bijna gegarandeerd een baan." Waarom is het belangrijk om meis jes te interesseren voor techniek? „Er dreigt een groot tekort aan technici in Zeeland. Veel tech nisch personeel gaat over een aan tal jaar met pensioen. Om dat te kort op te vangen hebben we aan jongens alleen niet genoeg. Er zijn meer meisjes die techniek leuk vinden, maar ze weten vaak niet welke studies er zijn en wat die inhouden. Ze denken dat wer ken in de techniek zwaar en vies is. We willen voorkomen dat ze bij voorbaat zeggen: 'dat is niks voor mij'." Hoe pakken jullie dat aan? „Goed voorbeeld doet volgen. Meisjes hebben daarom meer rol modellen nodig in de techniek. We leiden techniekambassadeurs op. Zij werken bij bedrijven en ge ven rondleidingen aan scholen. Daarnaast geven we de glossy Girl's Future uit, die we uitdelen op middelbare scholen. In het blad vertellen meisjes over hun technische opleiding. Het zijn leu ke, normale meisjes die maar een paar jaar ouder zijn dan de doel groep. Ik ken een meisje dat door die glossy de opleiding maritiem officier is gaan doen. Het aantal Zeeuwse meisjes in de techniek is licht gestegen. Percentueel is het weinig, maar in de afgelopen vijf jaar kozen toch bijna driehonderd meisjes extra voor een technische opleiding." Eigenaar woningbouwcorporatie l'Escaut heeft nog geen vastom lijnde plannen voor het rijksmo nument. „We denken aan appartementen voor een- en tweepersoons huis houdens. Voor welke doelgroep weten we nog niet. Die kan alles beslaan van jongeren tot senio ren", zegt directeur Jan van Beek huizen. De voormalige HBS aan de Brou- wenaarstraat huisvestte tot 1991 een deel van scholengemeen schap Scheldemond. Daarna maakte de voorloper van woning corporatie L'Escaut het gebouw gereed als cultureel centrum voor de gemeente Vlissingen waar on der meer de Zeeuwse Muziek school en Kunst Educatie Walche ren in trokken. Nu Vlissingen om wille van bezuinigingen de subsi die aan deze cultuurorganisaties stopt, komt het gebouw leeg te staan. De huur van een ander cultuur huis, de Willend-kazerne aan de Oranjestraat, ook van L'Escaut, is nog tot 2049 een blok aan het been van de gemeente Vlissingen. Temeer nu de Cultuurwerf, ook vanwege gekorte subsidies, de huur van de expositieruimten heeft opgezegd. De Cultuurwerf houdt een deel van het gebouw voorlopig aan voor kantoorruim te. Voor de vrijvallende ruimte zoekt de gemeente Vlissingen nieuwe huurders. Dat zal niet eenvoudig zijn, verwacht het college, omdat de kazerne, sinds 1999 in gebruik als woon/atelier/expositieplaats, zo specifiek op kunst gericht is. De liberalen stellen die vraag naar aanleiding van het feit dat de be zoekersaantallen van het ver nieuwde en uitgebreide Omnium (voorheen Sportpunt Zeeland) tot nu toe tegenvallen. De gemeente Goes staat als enig aandeelhouder garant voor de miljoeneninveste ring die met de metamorfose ge paard ging en zal ook moeten bij springen in geval van een even tueel tekort. De liberalen waren bij de behandeling van het raads voorstel over de garantstelling als enige van mening dat het geen ge meentelijk taak is om financiële risico's van een toeristische attrac tie te dragen. De VVD wil dan ook weten of het pop-up pret park, dat in juli en augustus tien duizenden bezoekers moet trek ken, de kans op financieel bij springen door de gemeente ver mindert. Ook vraagt de partij zich af of B en W op de hoogte waren van het initiatief en of de attrac ties op zondag geopend zijn. door Emile Calon MIDDELBURG - De tranen stromen over haar gezicht als een Middel burgse van Hof van Tange richting het centrum van Middelburg loopt. Haar auto wordt achter haar rug op een oplegger gezet. Die is ze kwijt want ze heeft een belastingschuld van 15.000 euro. DE 'UYTER Het is zwaar en vies, denken ze door Cornelleke Blok ■I Mary Remijnse van het Technocentrum Zeeland. Landelijk Zeeland In Zeeland kiezen minder meiden voor technisch onderwijs dan landelijk Cijfers laten het percentage zien van de meiden die voor techniek kiezen od vmbo od havo op vwo Auto's worden op Hof van Tange gecontroleerd op technische mankemen ten en bestuurders op openstaande boetes, foto Lex de Meester op mbo totaal infographic Rolant Quist bron DUO door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het Theo van Does burgcentrum krijgt een toekomst als appartementengebouw. Het hui dige gebruik als cultureel centrum stopt omdat de gemeente de huur per 2019 stopt. door Luc Oggel GOES - De VVD in de Goese ge meenteraad wil van burgemeester en wethouders weten wat die ver wachten van het pop-up pretpark dat deze zomer in en bij recreatie centrum Omnium wordt opgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24