'Het moge duidelijk zijn dat binnen WVO Zorg deze kwestie veel heeft losgemaakt' Kinderen laten fanfare en harmonie in de steek Mensonterend commentaar Vergrijzing is slecht voor de huizenprijzen ZEELAND 23 Het gebeurt vaker dat de Levenseindekliniek met een medicus of zorgin stelling van mening verschilt over een euthanasieverzoek, zegt direc teur Steven Pleiter. „Dat is ook ons bestaansrecht: dat wij tot een andere mening kunnen komen. Dat gebeurt in het medische veld vaker; daar is de second opinion voor." WVO Zorg, waar verpleeghuis Ter Reede in Vlissingen onder valt, wilde de second opinion niet accepteren. Pleiter: „In zo'n geval kun je als patiënt de behande lingsovereenkomst opzeggen, zo dat je elders wel euthanasie kunt krijgen. Wat hier gebeurde - en dat heb ik nog nooit meegemaakt - is dat de organisatie weigerde mee te werken aan het verbreken van die overeenkomst. WVO Zorg heeft gezegd: leg het maar aan de rechter voor." Centraal in het conflict staat de vraag: was de patiënte in kwestie wilsbekwaam? Ja, zegt de Levens eindekliniek. Nee, zegt WVO Zorg, dat stelt dat de Levenseinde kliniek op basis van een handvol gesprekken nooit een goed be sluit had kunnen nemen. Pleiter weerlegt: „Ons team is getraind in dit soort gesprekken en voert intensieve en doelgerichte ge sprekken. Dan is een uur effectie ve onderzoekstijd, helemaal op de ze specifieke vraag gericht, véél." Bovendien, zegt hij: „Een onafhan kelijk psychiater heeft tevoren on derzocht of mevrouw wilsbe kwaam was met betrekking tot het euthanasieverzoek. Vervol gens heeft een gespecialiseerde arts bevestigd dat aan alle zorgvul digheidseisen ten aanzien van het euthanasieverzoek voldaan was." WVO Zorg bleef een andere me- LEVENSEINDEKLINIEK MOET OOK VAAK 'NEE' ZEGGEN ning toegedaan. „Daarom kon euthanasie niet in Ter Reede plaatsvinden. Mevrouw zou de be handelingsovereenkomst opzeg gen en teruggaan naar haar eigen huis, zodat wij haar daar konden helpen. Tot onze verbazing liet Ter Reede tien dagen voor dit zou plaatsvinden, weten dat ze niet meer wilden meewerken. Een zeer vreemde wending", zegt Plei ter. „Hoe kunnen twee partijen een doodswens zo verschillend beoordelen? Dat kan bijvoorbeeld komen doordat een patiënt nog wel van dingen als chocolademelk met slagroom of zingen in een koor geniet. Kan iemand dan toch ondraaglijk lijden? Wij weten van uit onze expertise dat dat wél kan. Iemand kan grapjes maken en tóch willen sterven, aldus Plei ter." Na de uitspraak van de rech ter is gisteren alsnog de euthana siewens van de voormalige Ter Reede-bewoonster ingewilligd, laat Steven Pleiter weten. Nooit eerder maakte directeur Jan de Graaf mee dat een conflict over eutha nasie zo hoog opliep, dat er een rech ter aan te pas moest komen. „Dit is uniek. Vol gens onze advocaat, ook landelijk." Hij spreekt zacht, maar met ingehouden emotie. „De rech ter in Middelburg heeft gezegd: de dokter van het verpleeghuis wil niet meewerken? Dan ne men we een andere en laten die bepalen of euthanasie in dit geval mag. Volstrekt ver keerd." Reacties op de website van de PZC waren veel al vol onbegrip voor het standpunt van Ter Reede. Een standpunt dat hij nader wil toe licht. Ruim een jaar geleden kwam de dame in kwestie in het verpleeghuis, vertelt hij. „Op de geriatrische revalidatie-afdeling. Zowel geestelijk als lichamelijk had ze een flinke klap gekregen van een herseninfarct. Ze is een beetje opgeknapt, maar moest wel in het ver pleeghuis blijven. Op een gegeven moment heeft haar zoon ons benaderd. Hij zei: 'Zo wil moeder niet verder leven.' Op het moment dat iemand een euthanasieverzoek doet, treedt het interne protocol (voorschrift hoe te handelen) in werking. De verpleeghuisarts kijkt of er een euthanasieverklaring ligt, die de betrokkene bij zijn volle verstand heeft op gemaakt. Dit bleek niet zo te zijn, althans: bij opname wordt altijd gevraagd of een dergelij ke verklaring er was, dat was er niet." De Graaf wil benadrukken dat er geen sprake was en is van een levensbeschouwelijk dilem ma: „Wij respecteren een doodswens, als die onomstotelijk is vastgelegd en wettelijk is ge borgd." Eveneens hard is de eis dat de persoon die het euthanasieverzoek doet, wilsbekwaam is. „Je kunt wilsbekwaam zijn in die zin dat je kunt beslissen over dagelijkse wensen. Maar beslissen over leven en dood is van een geheel andere orde. Er is nauwkeurig gekeken hoe mevrouw functioneert. Kon ze adequaat com municeren, duidelijk overbrengen dat het haar wens was te sterven? Overziet ze de con sequenties van haar besluit? Persisteert ze in haar besluit? Een multidisciplinair team heeft deze eisen getoetst en gezien haar gedragin gen in het jaar dat ze hier geweest is, was de conclusie: nee. De familie had met deze uit komst veel moeite en heeft toen de Levensein dekliniek ingeschakeld. En die kwam tot de omgekeerde conclusie, op basis van een be zoek dat een paar uur geduurd heeft." Aangezien WVO Zorg niet bereid was om op deze wijze met het euthanasieverzoek in te stemmen, wilde de familie de patiënte terug naar huis halen. „Daarvoor moest ze de behan- delovereenkomst opzeggen. Ook dat was ons inziens nu juist niet mogelijk, omdat me vrouw wilsonbekwaam is." Gisteravond hebben betrokken personeelsle den tijdens een bijeenkomst stilgestaan bij de gebeurtenissen. „Het moge duidelijk zijn dat binnen WVO Zorg deze kwestie veel heeft los gemaakt", zegt De Graaf. „Wij zijn van plan de gang van zaken grondig te evalueren en handhaven vooralsnog ons standpunt ten aan zien van euthanasie bij wilsonbekwame bewo ners." Het aantal kinderen dat lid is van een fanfare, harmonie of koor is gedaald van 14 procent in 2003 naar 5 procent in 2014. Knutselclubs, tekenclubs en boet- seerclubs verloren tussen 2003 en 2014 de helft van de jeugdige le den. Het percentage is in die jaren gedaald van 6 naar 3. Sporten bij een vereniging is sinds 2003 ongeveer even popu lair gebleven. Bijna driekwart van de Zeeuwse basisschoolkinderen was in 2014 lid van een sportver eniging of sportclub. In 2003 was dit aandeel 77 procent. Het aantal kinderen dat lid is van de scouting is ook gelijk gebleven. Het percentage bedraagt 4 pro cent. Veel kinderen zitten uitsluitend bij een sportvereniging. Het aan deel kinderen dat lid is van meer dan één vereniging is meer dan gehalveerd: van 37 procent in 2003 naar 16 procent in 2014. Voor het onderzoek zijn kinderen uit groep 6 van Zeeuwse basis scholen ondervraagd. Een 80-jarige ernstig zieke bewoonster van het Vlissingse ver pleeghuis Ter Reede is gisteren vertrokken om te wor den geëuthanaseerd. Dat kon pas gebeuren nadat de rechter bepaalde dat Ter Reede de vrouw moest laten gaan, en na dat in kort geding werd geoor deeld dat zij niet op het hoger beroep hoefde te wachten. In deze trieste kwestie is de pa tiënte de dupe van verschillen de inzichten van deskundigen. Ter Reede lijkt zich op goede gronden te hebben verzet te gen euthanasie. Minstens even gedegen heeft de Levenseinde kliniek vastgesteld dat de pa tiënte wilsbekwaam is en dat zij dus haar eigen weg kan kie zen. Aan de goede intenties van Ter Reede hoeft niemand te twijfelen. Maar het mag niet gebeuren dat een oude vrouw op deze manier klem komt te zitten. Het juridische touwtrek ken om deze euthanasie is mensonterend. Wie dat niet kan voorkomen, faalt. In de neergaande markt van 2009 tot en met 2013 bleek de daling van de verkoopprijzen van wonin gen in Zeeland ieder jaar kleiner te zijn dan landelijk. De ING komt verder tot de conclu sie dat vergrijzing een negatieve invloed heeft op de huizenprijzen in Zeeland. Zo is Zeeuws-Vlaanderen in 2025 met een gemiddelde leeftijd van 47 jaar de oudste regio van heel Nederland. Ook in de regio Ove rig-Zeeland ligt de gemiddelde leeftijd relatief hoog. Die ontwik keling zet een rem op het aantal verhuizingen. Zo is er weinig doorstroming om dat ouderen 'honkvast' zijn. Dit maakt Zeeland ten opzichte van veel andere regio's tot een verstil de woningmarkt, een ontwikke ling waar vooral eigenaren van duurdere vrijstaande woningen last van hebben. Nederlandse, Duitse en Belgische huizenkopers die in Zeeland een (vakantie) huis kopen, zorgen op hun beurt weer wel voor extra ac tiviteit. Vraag en aanbod lijken overigens in Zeeland beter op elkaar aan te sluiten dan in veel andere delen van het land, vooral in de regio Zeeuws-Vlaanderen. Gemiddeld staat een Zeeuwse wo ning 21 maanden te koop (19 maanden in Zeeuws-Vlaande ren), dat is korter dan het lande lijk gemiddelde van 23 maanden. DONDERDAG 23 APRIL 2015 'Je kan grapjes maken en toch willen sterven' De Levenseindekliniek kreeg in 2014 1035 verzoeken om hulp. Circa een kwart van de verzoeken kon worden gehonoreerd. Tachtig procent van de mensen die in de kliniek geholpen wordt, is niet in de laatste levensfase en zou in theorie nog jaren door kun nen leven. Dat blijkt een lastig ge geven voor veel artsen. Landelijk ligt dat anders: drie kwart van de mensen die door re guliere artsen wordt geholpen, is terminaal ziek. Deze cijfers weerspiegelen het feit dat de Levenseindekliniek vooral met gecompliceerde euthanasie verzoeken te maken krijgt. Het gaat vaak om ziektebeelden als dementie en psychiatrie. MIDDELBURG - Steeds minder Zeeuwse basisschoolkinderen zijn lid van een fanfare, harmonie, koor of knutselclub. Dat blijkt uit cijfers van de Jeugdmonitor Zeeland, die opgesteld wordt door Scoop. Musicerende jeugd, het begint steeds meer een zeldzaamheid te worden volgens Scoop, archieffoto Camile Schelstraete door René Schrier VLISSINGEN - De huizen in Zeeland stijgen de eerstkomende tien jaar met maximaal twee procent per jaar in waarde. Dat heeft het econo misch bureau van de ING becijferd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23