Niemand is schuldig aan kettingbotsing A58 'Hoogspanning zoveel Jsent p°"Jie mogelijk onder water* Brabant opgepakt Bewasemde ramen 44 Sommige 22 ZEELAND EUTHANASIE Sinds een hersenbloeding was ze volledig afhankelijk van anderen, meestal misselijk en altijd onvoorstelbaar moe. Haar geheugen was aangetast, spreken moeilijk. Ik voel me verschrikkelijk eenzaam.' Haar euthanasiewens werd inzet van een strijd die tot voor de rechter werd uitgevochten. donderdag Met grote stappen banjeren ze door de huiskamer. Twee mannen in overalls en met hamers in hun knuisten: Piet en Govert. Piet is de baas, dat zie je zo. Want wat Piet zegt, doet Govert. Piet is behalve een kundig am bachtsman wat betreft verbou wingen en aanverwante werk zaamheden de mede-opa (ik zal u verder niet vermoeien met hoe de lijntjes in onze fa milies lopen) van mijn jongste kleinzoon. Vandaar dat onze ge sprekken bij de koffie en de lunchboterham iets verder rei ken dan de gebruikelijke kout tussen opdrachtgever en op drachtnemer. Ooit last gehad van lekkende ra men? Wij wel. Ruim tien jaar geleden lieten mevrouw Van Dam en ik de tochtige ruiten van ons meer dan honderd jaar oude woninkje onder de kerk vervangen door dubbel glas. Dat zou enorm schelen in de stookkosten, hadden de experts ons verzekerd. Nou, onze ener gierekening is nog altijd toren hoog. Bovendien, onze energie besparende ruiten zijn gaan lek ken; dus zit er een waas in on ze ramen waardoor ons zicht op de wereld de laatste tijd ern stig vertroebelde. Gisterochtend zijn Piet en Govert begonnen met het ver vangen van de ramen. Terwijl ik dit stukje zit te tikken, klinkt om mij heen glasgerin kel en gehamer. Maar ach, het is voor de goede zaak; straks hebben we weer helder zicht. Lieten de politici ook maar eens hun bewasemde ramen vervangen. Dan zouden zij mis schien niet zo heel lang bek vechten over de vraag of zij uit geprocedeerde asielzoekers een boterham, slaapzak en douche moeten gunnen. En dan zou ge meenteraadslid Marien West- strate misschien iets meer me dedogen tonen met de boot vluchtelingen die in de Middel landse Zee verdrinken; ei- gen-schuld-dikke-bult, zo onge veer redeneerde hij deze week in de raad van Reimerswaal. Heer Weststrate, de foto niet ge zien van het stoffelijk over schot van dat kleine meisje dat in zee drijft? Moet u toch eens naar kijken. Vlissingen, donderdag 20 maart 2015 Ik ben en ik ben geboren op l9341o Op 5 oktober 2013, in de leeftijd van 79 jaar, ben ik in mijn huis in getroffen door een hersenbloeding. De restverschijnselen daarvan waren zo ernstig dat ik in januari 2014 moest worden opgenomen in het verpleeghuis van Ter Reede in Vlissingen. Het leven is voor mij ondragelijk geworden en ik wil graag d mijn leven laten beëindigen. doftrfut uthanasie Ik zit de hele dag in een passieve rolstoel. Ik ^6 »rp#aar bed gaan, naar de wc kan all T in staat mij jjn linkerhand nog gen. ik ben zelfstandig te verplaatsen. Ik kan ntet( gaan of zelfs maar verzitten zj een beetje gebrujjcen Tiaar volkomen a Tot de dRvlHTle hersenbflÉVM^nonde ik zelfstandig in een fijn huis met een grote tuin. Ik deed h^pVi^rtAden, werkte in de tuin en maakte strandwandelingen. Ik ging met vriendinnen naar concerten en musea en op vakantie, deed vrijwilligerswerk en had een rijk sociaal leven. Nu bestaan de dagen voor mij uit wachten in de huiskamer van het verpleeghuis. Spreken gaat moeizaam omdat ik mijn stem niet goed kan gebruiken en de juiste woorden vaak niet kan vinden. Ik heb nauwelijks contact met de andere bewoners en als er vriendinnen langskomen, ben ik na tien minuten uitgeput. Van lezen of televisie kijken word ik doodmoe. Ik ben vaak misselijk en heb een slechte eetlust. Ik voel mij totaal hulpeloos. Er is geen uitzicht meer op verbetering en ik moet er niet aan denken nog lang zo te moeten leven. In mei 2014 heb ik al verklaard dat het mijn wens is mijn leven te laten beëindigen en nu, in maart 2015, geef ik hier opnieuw uiting aan. De politie heeft in het onderzoek naar de toedracht van het onge luk, 230 betrokkenen onder vraagd. Daaruit is volgens plaats vervangend hoofdofficier van jus titie Alexander van Dam niet ge bleken dat sommige bestuurders strafrechtelijk iets te verwijten valt. Het OM heeft betrokkenen gisteravond tijdens een besloten bijeenkomst in het Middelburgse stadhuis geïnformeerd over de af loop van het politie-onderzoek. Op 16 september vonden op de snelweg bij Heinkenszand tiental len botsingen plaats. Daarbij wa ren ruim 150 auto's betrokken. De dikke mist zorgde onder andere voor drie kettingbotsingen, waar bij twee doden en 65 zwaar- en lichtgewonden te betreuren vie len. De omstandigheden bemoei lijkten het politie-onderzoek, al dus het OM in een persverkla ring. Tegen de tijd dat met het on derzoek kon worden begonnen, was de mist al opgetrokken en daarmee de omstandigheden ge wijzigd. „De prioriteit lag immers in eerste instantie bij de hulpver lening en later, het vrijmaken van de weg", aldus het OM. Ook het feit dat veel meer voertuigen be trokken waren bij de kettingbot singen dan ter plekke zijn aange troffen, maakte de naspeuringen naar de exacte toedracht lastig. Veel auto's konden immers op 'ei gen kracht' verder rijden. Via een oproep in de media is de politie achteraf nog met zoveel mogelijk mensen in contact gekomen. Uit de OM-verklaring: „Bestuur ders werden verrast door het plot selinge slechte zicht, ook al antici peerden ze door snelheid te min deren. Het vaststellen van de ge dragingen van de betrokkenen (snelheid, afstand op de voorgan ger, het remmen, de gemaakte ma noeuvres) bleek nauwelijks moge lijk. Achteraf is niet te reconstrue ren welke botsing of schade door wie is veroorzaakt. Sommige voer tuigen werden in de kettingbot sing meerdere keren, tot wel ze ven keer aangereden." Eén van de bestuurders had een dashboardcamera in de auto. De opgenomen beelden zijn bestu deerd door het onderzoeksteam en leveren volgens het OM een 'duidelijk en ontluisterend beeld op van de situatie die zich die dinsdagochtend voordeed'. voertuigen werden meerdere keren, tot wel zeven keer aangereden Volgens de Zeeuwse overheden ligt een tracé door de Westerschel- de of het Veerse Meer het meest voor de hand. „De (te) globaal aan gegeven tracés dwars door het Walcherse (Nationale) landschap beschouwen wij niet als een reëel te onderzoeken alternatief." Gede puteerde Staten wijzen er op dat de hoogspanningskabels in dat ge val tussen de stedelijke gebieden zou komen te lopen en daarvoor ontbreekt de ruimte. Ook wijzen GS het Rijk er op dat ze met land- tracés te maken krijgen met 'vele grondeigenaren, waarbij u op langdurige onderhandelingen mag rekenen'. Bij een mogelijke aanlanding van de kabels bij Rit- them en aansluiting op de be staande leiding, moet rekening worden gehouden met grotere stralingseffecten, aldus GS. VLISSINGEN - Een 38-jarige agent van de politie Zeeland-West Bra bant is aangehouden en vastgezet. De man wordt er van verdacht vertrouwelijke politie-informatie te hebben doorgespeeld. Daarmee heeft hij zijn ambtsgeheim ge schonden. Het Openbaar Ministerie heeft een strafrechtelijk onderzoek inge steld. Ook loopt er tegen hem een disciplinair onderzoek. De agent mag in zijn cel alleen contact heb ben met zijn advocaat. Het OM wil niet zeggen wat voor soort in formatie de politieman heeft ge lekt en wie daar voordeel van zou kunnen hebben gehad. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie stelt geen vervolging in tegen mogelijke veroorzakers van de reeks kettingbotsingen 16 septem ber vorig jaar op de A58 ter hoog te van Heinkenszand. Alexander van Dam, OM door Marcel Modde MIDDELBURG - De hoogspanningska bels tussen het aan te leggen wind- park voor de Walcherse kust en het elektriciteitsstation bij Borsse- le moeten zoveel mogelijk onder water komen te lopen. Dat schrij ven de provincie Zeeland en de ge meenten Veere, Middelburg, Vlis singen en Borsele in een gezamen lijke reactie op het kabinetsbesluit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22