Bonden dreigen met acties van ambulancepersoneel 66 VERDIEPING 13 tiënt en geeft eventueel medicijnen. Is op name nodig, dan regelt hij alsnog een spoedambulance, in jargon een bus. Er zijn regio's die behalve motoren en au to's ook ambulancefietsen inzetten. Dit ge beurt bijvoorbeeld in de Utrechtse binnen stad. De UMCG Ambulancezorg, verant woordelijk voor de ambulancezorg in Dren the en in een deel van Friesland, beschikt zelfs over een ambulancesneeuwscooter. Dit met het oog op de Elfstedentocht. Ook heeft deze dienst een ambulanceboot. „Die zetten we vooral in Friesland in, tij dens het watersportseizoen", zegt woord voerder Roel Barkhof. UMCG Ambulance zorg krijgt vanaf juli ook een helikopter met een eigen medisch team om patiënten vanaf de Waddeneilanden naar een zieken huis te vervoeren. Dit is een andere dan de traumaheli's die bij ernstige incidenten de lucht ingaan. Ook huisartsen doen een duit in het zakje. Ze rijden rond in auto's met het woord am bulance erop. „Met een echte ambulance heeft het niks van doen. Met toestemming van de meldkamer mogen de huisartsen met zwaailicht rijden", zegt ambulancever- pleegkundige De Jong. Dan zijn er ook nog de zorgambulances. Ze brengen burgers op afspraak van hun huis naar het ziekenhuis of naar een zorgcen trum elders in het land. „Mensen kunnen zich kwaad maken als ze bij een ongeluk een zorgambulance voorbij zien rijden, maar het personeel kan geen hulp verle nen. In de zorgambulance zitten verpleeg kundigen die niet gespecialiseerd zijn in spoedhulp. Ze hebben daarvoor ook geen apparatuur bij zich. In hun 'ligtaxi' is een fles zuurstof en soms een AED (een draag bare defibrillator, red.) om iemand te reani meren, maar daar houdt het wel mee op", zegt De Jong. In Amsterdam rijdt ook nog de psycho- lance, een speciale zorgambulance voor spoedeisende psychiatrische hulp. In deze bus rijden sociaal psychiatrisch verpleeg kundigen mee die zich alleen bezighouden met vervoer van verwarde mensen. Volgens ambulanceverpleegkundige Ro nald de Jong is er nog een bron van verwar ring. „Veel mensen denken dat de ambulan ce, net als een bezoek aan de huisarts, in het basispakket zit. Maar het gaat af van je eigen risico." Wie naar het ziekenhuis moet, zal dat eigen risico (375 euro) waar schijnlijk toch kwijt zijn. Maar als de huis arts kan helpen, kost het niks. „Zelfs als je geen auto hebt om naar de huisarts te gaan, is een taxi bellen veel goedkoper", zegt De Jong. Patiëntenfederatie NPCF krijgt geen signa len dat er verwarring is bij burgers over het ambulancevervoer of dat ze niet besef fen dat dit van het eigen risico afgaat. „Als je toch naar het ziekenhuis moet, maakt dit niet meer uit. Twee röntgenfoto's en je eigen risico is al op", zegt NPCF-woord- voerder Thom Meens. Koepelorganisatie Ambulancezorg Neder land 'hoort wel eens van ambulancever pleegkundigen uit een bepaalde regio dat ze soms vragen krijgen over de verschillen de vormen van vervoer'. „Maar het is niet iets wat landelijk sterk speelt. Het is zo uit gelegd en de mensen zijn al lang blij dat ze worden geholpen", aldus een woordvoer ster. Mensen zijn al lang blij dat ze worden geholpen Landelijk en regionaal dreigen er acties van ambulancepersoneel. Ze eisen een 'fatsoenlijk loon' en dat 55-plussers worden vrijge steld van nachtdiensten. Ook wil len ze dat Ambulancezorg Neder land de agressie tegen ambulance personeel en de hoge werkdruk aanpakt. De vakbonden FNV en CNV heb ben Ambulancezorg Nederland een ultimatum gesteld. Zijn de ei sen op 28 april niet ingewilligd, dan volgen acties, aldus FNV-be- stuurder Fred Seifert. Ambulance personeel zal zich strikt aan de werktijden gaan houden: pauzes afdwingen, geen overwerk, geen extra diensten. Volgens Seifert blijft Ambulancezorg Nederland 'na tien overlegrondes met ver slechteringen komen voor een nieuwe cao'. Uit onderzoek dat het Nederlands instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg Nivel gisteren publiceerde, blijkt dat Nederlan ders veel waardering hebben voor ambulancepersoneel. Nivel onderzocht eerder de waardering voor personeel op spoedambulan- ces. Zij kregen een dikke 9. Nu is ook onderzocht hoe Nederlanders denken over gepland ambulance vervoer. Dit scoort een 8,9. Ge plande ambulances brengen ern stig zieken van hun huis naar het ziekenhuis of zorgcentrum of van het ene naar het andere hospitaal. Er zitten veel kankerpatiënten bij die bestraald moeten worden. Van iedere tien patiënten die in 2013 in Nederland met een ambu lance werden vervoerd, lagen er drie in een geplande ambulance. Het ging om zo'n 330.000 ritten. „De zorg in Nederland scoort in het algemeen goed, boven een 7", zegt Anne Marie Plass, woordvoer ster van Nivel. „Maar ambulance verpleegkundigen staan aan de top. Eerst dachten we dat spoed- vervoer hoog scoorde omdat men sen heel blij zijn met de hulp en zich de rit misschien slecht herin neren. Maar ook gepland ambulan cevervoer scoort erg hoog." Waar dering is er vooral voor persoonlij ke aandacht, professionaliteit en rust van het ambulancepersoneel. Punt van kritiek is dat patiënten soms meer uitleg willen. „Ze wor den bijvoorbeeld verrast door het feit dat ze per se moeten liggen." Vaste klanten klaagden vaker dat een ambulance niet op tijd kwam. DONDERDAG 23 APRIL 2015 AMBULANCE PSYCHOLANCE FIETSAMBULANCE foto's ANP/Hollandse Hoogte woordvoerder Ambulancezorg Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13