Allemaal hebben ze dezelfde gele kleur met rode en blauwe strepen. Maar welke ambulance kun je wanneer verwachten? Wanneer komt de psycholance of de ambulancesneeuwscooter? 12 VERDIEPING AMBULANCEVERVOER Vroeger belde je de huis arts en hij kwam of hij kwam niet. Vond hij dat de patiënt naar het zieken huis moest, dan regelde hij een ambulance. Meer keuze was er niet. Duide lijk en simpel. Hoe anders is dit nu. De vloot aan ambulancevoertuigen is zo uitgedijd, dat het de hoogste tijd is de hulp verlening eens goed uit te leggen, meent Ronald de Jong uit Ede, ambulancever- pleegkundige in de regio Gelderland-Mid den. Hij heeft een boek geschreven over 33 jaar ambulancehulpverlening. Volgens De Jong is de ambulancehulpverle ning nu verwarrend en ondoorzichtig voor burgers. „In geen enkele landelijke campag ne wordt uitgelegd waar de burger mee te maken kan krijgen in acute situaties", zegt hij. Extra verwarrend is dat alle hulpvoer tuigen qua kleur op elkaar lijken met de zelfde rode en blauwe strepen op de gele ondergrond en een tweetonige hoorn. „Wie nu 's avonds of in het weekeinde de huisartsenpost belt, verwacht dat er een huisarts langskomt, maar geregeld staat er even later een spoedambulance of'solo' voor de deur", zegt De Jong. Solo's zijn am bulanceverpleegkundigen die zelfstandig op pad gaan. Ze rijden een ambulancemo tor of-personenauto waar alles in zit voor spoedhulp ter plekke. De huisartsenpost schakelt de solo via de meldkamer in als de situatie ernstig ge noeg lijkt of als ze zelf een capaciteitspro bleem hebben. De solo onderzoekt de pa- MOTORAMBULANCE ZORGAMBULANCE* AMBULANCEBOOT Een lesje ziekenvervoer anno 2015 door Wilma de Cort *De psycholance is een ambulance voor acute hulp aan verwarde mensen. Er zitten weinig apparaten in en het interieur is 'prikkelarm'. *De zorgambulance vervoert patiënten comfortabel van bijvoorbeeld hun huis naar het ziekenhuis of een verpleeghuis. Er is weinig medische apparatuur aan boord. Personeel richt zich op zorg en psychosociale hulp aan de patiënt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12