Saudi-Arabië voert toch weer aanvallen uit op doelen in Jemen Europa topberaad Armenië streeft naar een 'normale relatie' met Türkïje BUITENLAND 11 Volgens lokale autoriteiten kwa men bij zeker vijf luchtaanvallen minstens tien rebellen om het le ven in de provincies Lahj en Da- lea. De coalitie wil met bombarde menten de rebellen tot staan brengen die al een groot deel van Jemen in handen hebben. De Sau- dische luchtmacht voerde giste ren onder meer op Taiz, de twee de stad van Jemen, een aanval uit. De Houthi's zouden een deel van de stad hebben ingenomen. De rebellen verklaarden gisteren dat ze willen terugkeren naar de onderhandelingstafel op voor waarde dat de luchtaanvallen zou den ophouden. Onder toezicht van de Verenigde Naties willen de Houthi's over vrede in Jemen praten. De Iraanse president Hassan Rou- hani heeft gisteren gezegd dat in Jemen 'een duurzame vrede' kan worden bereikt 'als de militaire in terventie stopt'. Dat is een sneer naar Saudi-Ara bië want de twee landen zijn in het Midden-Oosten in een machtsstrijd verwikkeld. Sau di-Arabië ziet achter de opmars van de Houthi's in Jemen de hand van Teheran. Volgens Saudi-Arabië is het tijd voor vredesonderhandelingen. Die moeten leiden tot 'een stabie le en veilige toekomst voor Je men'. Iran noemt het Saudische besluit om te stoppen met de bombardementen een 'positieve ontwikkeling' en zegt dat er snel humanitaire hulp moet komen. Ook ex-president Ali Abdullah Sa- leh was gisteren positief over de toenadering van Saudi-Arabië. „Hopelijk komt er weer een dia loog op gang tussen alle partijen om de problemen op te lossen", zei Saleh. De aanhang van de ex-president trekt samen op met de Houthi-rebellen. Als reactie op de aankondiging van Saudi-Arabië om met het bombarderen te stoppen hebben Houthi-rebellen in de hoofdstad Sanaa de minister van Defensie vrijgelaten. De rebellen hielden Mahmoud al-Subaihi al een maand vast. Het is de vraag of het daadwerke lijk tot een bestand en onderhan delingen gaat komen, zeker na de aanvallen van gisteren door de coalitie. Een groep gewapende burgers in het zuiden van Jemen liet weten door te zullen vechten tot alle rebellen uit de regio ver dreven zijn. Volgens de Verenigde Naties zijn meer dan 750 mensen om het le ven gekomen door de gevechten in Jemen. Ongeveer 150.000 men sen zijn op de vlucht geslagen. van Somalië niet de middelen op zoek te gaan naar de identiteit van burgers, weet Brian uit erva ring. „Hun familie zal het zelf ook lang niet altijd melden dat er ie mand wordt vermist. Wat helpt dat? Als het lang duurt, kunnen ze wel raden dat het fout ging. Mobieltjes die niet worden beant woord zijn geen goed teken, we ten ze ook in Mogadishu." Traceren lijkt daarnaast onbegon nen werk als mensen bewust zon der papier de zee op gaan. IOM spreekt van een 'dubbele trage die'. Er is veel verdriet maar ook de onmogelijkheid te rouwen om dat er geen lichaam is. Blijkens on derzoek leidt dat niet alleen tot eindeloos verdriet maar ook tot tal van praktische problemen over zaken als nalatenschappen, zetten voor migranten. De opera tie werd na een jaar, waarin geen EU-partner er aan bleek te willen meebetalen, opgeheven en vervan gen door een gezamenlijke, goed kopere EU-Italiaanse operatie, Tri ton. De taken van de organisatie die de buitengrenzen van de EU bewaakt, Frontex, werden uitge breid. Er kwamen steeds meer mi granten. Er vielen steeds meer do den. De publieke verontwaardiging vereist actie van de Europese lei ders. Ze zullen op hun top meer geld uittrekken voor materiaal en personeel om mensenlevens te voogdij over kinderen, noem maar op. Nabestaanden hebben het recht te weten wat er van hun dierbaren is geworden. Dat is op genomen in de rechten van de mens, benadrukt het IOM. De ramp van zaterdagnacht was zo schokkend dat dat verhaal wel een keer verteld zal worden, denkt Brian. Maar wat te denken van kleine bootjes met tien men sen of minder aan boord die niet worden opgemerkt en nog steeds ergens op een kust slaan. Of die tot zinken worden gebracht door mensensmokkelaars. De licha men die aanspoelen worden be graven door lokale mensen die er verder geen belang bij hebben dat te melden als ze bijvoorbeeld de spullen hebben gepikt van de slachtoffers. redden. Ze zullen in een groter ge bied gaan surveilleren. Ze zullen beloven mensensmokkelaars op te sporen en hun kapitaal te ver nietigen. Ze zullen misschien toe zeggen om minstens vijfduizend gestrande migranten te verdelen over de EU, zodat Malta, Italië en Griekenland er niet alleen voor staan. Maar deze voornemens zul len de exodus niet stoppen. „Ik verwacht geen kant-en- klare op lossingen voor de oorzaak van mi gratie - die zijn er niet", schrijft Tusk in een toelichting. „Als die zouden bestaan, hadden we ze al lang geleden aangesproken." India legt zender plat om foute landkaart De Indiase overheid heeft de Arabische nieuwszender al-Ja- zeera gesommeerd uitzendin gen te staken omdat die ver keerde landkaarten van India toonden. In 2013 en 2014 wer den kaarten gebruikt waarop delen van de provincies Jam- mu en Kashmir, die India als ei gen grondgebied ziet, niet als dusdanig weergegeven. Vredesgesprekken tussen de buurlanden liepen in februari vast, toen Sargsyan de Turken er van beschuldigde niet de politie ke wil te hebben om naar vrede toe te werken. Nu komt Sargsyan schijnbaar op zijn woorden te rug. „Uiteindelijk moeten we een nor male relatie met Turkije krijgen en dat zou moeten worden be reikt zonder enige randvoorwaar den." Waar morgen de moord op de Armeniërs wereldwijd wordt herdacht, plande Turkije een her denking van het begin van de slag om schiereiland Gallipoli, een belangrijke slag tijdens de Eerste Wereldoorlog. Die viel sa men met het begin van de vervol ging van Armeniërs in Istanbul, toen nog de hoofdstad van het Ottomaanse Rijk. Sargsyan noem de die planning van de Turken af gelopen januari 'cynisch en kort zichtig'. Turkije en Armenië hebben een eeuw na dato nog steeds ruzie Pakketjes bezorgd tot in de auto Audi-rijders in het Duitse Mün- chen hoeven binnenkort niet lan ger thuis te blijven als ze een pak ketje van internetwinkel Amazon willen ontvangen. Bezorgers kun nen de bestellingen gewoon in de achterbak van de auto van de klant achterlaten. Het enige dat de koerier nodig heeft is een een malig te gebruiken code om de klep open te krijgen. over de vraag of tijdens de oorlog genocide (volkerenmoord) is ge pleegd op de Armeniërs, die des tijds onder het gezag van het Ot tomaanse Rijk vielen. Vaststaat dat honderdduizenden Armeniërs om het leven kwa men door geweld, honger en de portaties naar de woestijn. Ethiopiërs boos straat op om moorden IS Een herdenking van de moord op dertig Ethiopische christe nen door Islamitische Staat (IS) is gisteren uitgelopen op een volksoproer in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. De monstranten gooiden met ste nen naar de politie, die deze be antwoordde met traangas. IS vermoordde zondag dertig Ethiopiërs in Libië. Turkije wil echter niet van geno cide spreken en schat ook het aan tal slachtoffers veel lager in dan Armenië. Veel westerse parlementen, waar onder het Nederlandse, hebben officieel vastgelegd dat wat hen betreft wel degelijk sprake was van volkerenmoord. DONDERDAG 23 APRIL 2015 door onze redactie buitenland RIYAD - De door Saudi-Arabië gelei de coalitie heeft gisteren weer bombardementen uitgevoerd op stellingen van Houthi-rebellen in Je men. Riyad liet dinsdag weten dat het was gestopt met de luchtaan vallen maar dat het indien nodig wel in actie zou komen. NEW DELHI JEREVAN - Alle spanningen tussen de landen ten spijt, wil Armenië werken aan een normale relatie met Turkije. Die wens sprak de Ar meense president Serzh Sargsyan gisteren uit, twee dagen voor de herdenking van de genocide op de Armeniërs in 1915. MÜNCHEN ADDIS ABEBA Een bezoeker bekijkt portretten van beroemde Armeniërs tijdens de ope ning van het Museum van Nationale Cultuur van Armenië in Moskou. Mor gen wordt wereldwijd de massamoord op Armeniërs herdacht die zich in 1915 voltrok onder gezag van het Ottomaanse Rijk. foto Sergei llnitsky/EPA Bedekte licha men van verdron ken migranten liggen aan de kust van de Zwar te Zee bij Istan bul* vorig jaar. J iato Erdem 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11