Debat homohuwelijk 'gaat over kinderen' Wéér houdt geschrokken 1 5 Veel vluchtelingen die zijn verdronken in Middellandse Zee zullen naamloos blijven. 66 Over het opsporen van nabestaanden hoor je weinig, dat heeft geen prioriteit 10 BUITENLAND BOOTVLUCHTELINGEN De Ierse grondwet dicteert dat er geen letter aan dat document ge wijzigd mag worden zonder volks raadpleging. En omdat die grond wet zegt dat het huwelijk tussen een man en een vrouw is, moeten de Ieren volgende maand dus naar de stembus. Alle politieke partijen roepen eensgezind op tot een ja-stem, daarin gesteund door de media, artiesten en andere be kende Ieren. Maar toch vreest de holebi-gemeenschap (homo's, les biennes en biseksuelen) dat een overwinning niet vanzelfspre kend wordt. Aan de start van de campagne lag het ja-kamp met een drievierde meerderheid comfortabel voorop in de peilingen, maar die voor sprong loopt terug nu de tegen standers van het homohuwelijk ouderschap door holebi-koppels als centraal thema naar voren schuiven. Het nee-kamp bestaat voornamelijk uit een kleine groep fundamentalistische katholieken, waarvan vermoed wordt dat ze fi nancieel gespekt worden vanuit de Verenigde Staten. Mediawetten gebieden echter dat bij referenda evenveel zendtijd moet worden verleend aan beide zijden van het debat, waardoor ze een uitgebreid podium hebben om oudere en conservatieve Ieren ervan te overtuigen dat kinderen zowel een vader als een moeder nodig hebben. Toch gaat het refe rendum helemaal niet over homo ouderschap: dat zal het parlement zelf dit jaar wellicht nog goedkeu ren. De gerespecteerde Mary McA leese, veertien jaar lang president van Ierland en zelf diepgelovig maar tevens voorvechtster van ho morechten, viel het nee-kamp vo rige week frontaal aan: „Dit refe rendum gaat inderdaad over kin deren - de holebi-kinderen van Ierland, hun toekomst, en het soort toekomst dat we voor Ier land willen. Onze onafhankelijk heidsverklaring zegt dat we alle kinderen van deze natie gelijk waardig moeten koesteren." Zaterdag vindt in Dublin een we reldrecordpoging plaats voor de langste menselijke ketting in de vorm van een hart, als onderdeel van de campagne vóór de gelijk stelling van het huwelijk. Q Unieke busreizen met vertrek in juni! 4 ïi Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 GÈNEVE - Hoeveel van de 850 man nen, vrouwen en kinderen die za terdagnacht verdronken in de Middellandse Zee zullen ooit wor den geïdentificeerd? Laat staan dat ze ergens een graf krijgen waar nabestaanden kunnen rou wen? Afgaande op recente ervarin gen van de Internationale Organi satie voor Migranten (IOM) zal het overgrote deel van die nu we reldwijd betreurde slachtoffers naamloos blijven. Van de 600 lotgenoten die tot half maart dit jaar verdronken op dezelfde route zijn er tot op he den nog geen 100 geïdentificeerd. Inmiddels zijn dit jaar al zeker 1.600 migranten omgekomen toen ze via de Middellandse Zee Europa trachtten te bereiken. Er wordt nu hard geroepen om maat regelen om te voorkomen dat er nog meer mensen verdrinken. „Over het opsporen van nabe staanden hoor je weinig, dat heeft geen prioriteit terwijl het ook een mensenrecht is", zegt Tara Brian, onderzoeker bij het in Genève ge vestigde IOM. Namens die organi satie volgt ze wereldwijd migran tenstromen en moet daarbij he laas steeds vaker verslag doen van drama's. Brian probeert forensi sche instituten en andere organi saties met expertise te koppelen voor onderzoek om tenminste na bestaanden te kunnen melden wat er is gebeurd met de broer, zus of tante van wie nooit meer wat werd vernomen. „Dit is een grote tragedie, maar geen nationa le ramp. Dat het dat niet is, maakt het identificatiewerk moeilijker", zegt Brian. Want als ergens veel mensen van eenzelfde nationali teit vermist raken, zoeken hun re geringen doorgaans met man en macht om iedereen thuis te breng en, wil ze ermee zeggen. Kijk naar wat Nederland doet bij de ramp van MH17. Het forensisch onderzoek in Oekraïne zal niet rusten voordat de laatste twee pas sagiers zijn geïdentificeerd. Toen de tsunami in 2004 Zuid oost-Azië overspoelde, kwam er onmiddellijk een internationale solidariteitsactie los om slachtof fers te helpen en ook om vermis ten te traceren. Degenen die al ja renlang verdwijnen op de Middel landse Zee kregen veel minder aandacht, constateert Brian. Mis schien is het ook daarom dat van de 366 mensen die voor het ei land Lampedusa verdronken bij een soortgelijke ramp in oktober 2013 anderhalfjaar later de mees te, Afrikaanse, slachtoffers nog niet zijn geïdentificeerd. Naar verluidt waren er zaterdag vooral mensen aan boord uit Ma li, Siërra Leone, Bangladesh, Soe dan, Nigeria, Niger en Senegal. Anonieme zwarte sloebers. Als het wrak wordt gevonden kun nen de allerarmsten onder hen - degenen die het minst betaal den aan de mensensmokkelaars - in het onderste dek worden ge vonden. Daar liggen ze nog steeds, want de deuren waren op slot toen het schip kapseisde. In tegenstelling tot de Nederland se regering heeft het zeifin overle- vingsstrijd verwikkelde regime Sindsdien zijn volgens schattin gen minstens tien keer zoveel mi granten in de Middellandse Zee omgekomen. Vandaag staan de 28 EU-leiders in Brussel voor de vraag hoe dit nu verder moet. De Poolse 'president van Europa' Do nald Tusk heeft een extra top bij eengeroepen naar aanleiding van de gruwelijke dood van zeker dui zend mannen, vrouwen en kinde ren die in een poging het 'veilige' Europa te bereiken de afgelopen week het leven lieten. Een tien puntenplan dat door de ministers van Binnenlandse en Buitenland se Zaken maandag in allerijl in Luxemburg is opgesteld, zal de lei draad zijn. „Een positieve breuk met het be leid van ontkenning en lege reto riek", noemt mensenrechtenorga nisatie Amnesty International het humanitaire crisisberaad. Maar daarmee is nog niets opgelost. Ook na de twee rampen in okto ber 2013 was er een plan, opge steld door de Europese Commis sie. De Zweedse eurocommissaris voor immigratie Cecilia Malm- ström sprak toen over 'solidariteit en steun' en 'vergelijkbare trage dies voorkomen'. Daar kwam dus niets van terecht. Terwijl Italië eind 2013 een eigen reddingsoperatie, Mare Nostrum, opzette voor 9 miljoen euro per maand, beschuldigden noordelij ke lidstaten Rome ervan op deze manier juist de poorten open te door onze correspondent Mario Danneels DUBLIN - Ierland wordt het eerste land ter wereld dat in een referen dum over de invoering van het ho mohuwelijk beslist. Het debat be heerst al wekenlang het nieuws, de volksraadpleging staat gepland op 22 mei. Nee-kamp probeert conser vatieve leren ervan te over tuigen dat kinderen vader én moeder nodig hebben effeweg.nl Vertrek op 1 juni Vertrek op 5 juni Canterbury Kent va.€3i9 5 daagse busreis - Halfpension Fietsreis Slovenië va.€ 499 10 daagse fiets- busreis - Halfpension Ook mogelijk op8en 15 juni! Singlereis Toscane va. €589 10 daagse busreis - Halfpension Geen 1-persoonskamertoeslag! Rondreis va. €1099 Portugal en Spanje 22 daagse busreis - Halfpension Londen va. €179 4 daagse busreis - Logies en ontbijt Fietsreis Altmühltal va. €499 8 daagse fiets- busreis - Halfpension Lake District va.€529 Yorkshire en Londen 8 daagse busreis - Halfpension Romantische Strasse va 329 5 daagse busreis - Halfpension Singlereis Toscane va. €589 10 daagse busreis - Halfpension Geen 1-persoonskamertoeslag! Zwitserland en Italië va.€ 699 8 daagse busreis - Halfpension Vertrek op 8 juni Rondreis Andalusië va.€849 15 daagse busreis - Halfpension Rondreis Griekenland va. €999 15 daagse busreis - Halfpension Andorra va. €409 8 daagse busreis - Halfpension Fietsreis Dresden va. 469 Spreewald en Tsjechië 8 daagse fiets- busreis - Halfpension Praag va. €199 5 daagse busreis - Logies en ontbijt Tirol, Salzburg va.€569 en Achensee 10 daagse busreis - Halfpension Berlijnva. c 99 3 daagse busreis - Logies en ontbijt Parijs of va. 119 Disneyland® Parijs 3 daagse busreis - Logies en ontbijt Antwerpen, va. €139 Brugge en Gent 3 daagse busreis - Logies en ontbijt Londen va. €139 3 daagse busreis - Logies en ontbijt En nog veel meer.. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. SCR Dubbele tragedie familie door Bob van Huët Tara Brian, Internationale Organisatie voor Migranten door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Nooit weer. Een wake- up-call. Het is niet april 2015, maar oktober 2013 en Europa spreekt schande over de vierhonderd boot vluchtelingen die binnen een week voor de kust van het Italiaanse ei land Lampedusa zijn verdronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10