Zweeds sprekende Finnen winnen altijd van de familie Saud' 66 Verantwoordelijk heid kan niet worden hollands me we. BUITENLAND 9 Conservatieve premier verliest Samsung Galaxy S4 Duitsland schaart zich achter de opvatting dat dood honderdduizenden Armeniërs volkerenmoord was. BERLIJN - De Duitse regering ge bruikt vanaf gisteren het woord genocide als het gaat om de dood van vele honderdduizenden en mogelijk anderhalf miljoen Arme niërs, veroorzaakt door Ottomaan se troepen honderd jaar geleden. Tot nu toe vermeed Duitsland het woord, dat wordt verfoeid door de Turkse president Recep Tayyip Erdogan. Vrijdag wordt het begin van de genocide herdacht. Duitsland is de belangrijkste han delspartner van Turkije in de Eu ropese Unie en in het land wonen bovendien miljoenen Turken. Volgens een woordvoerder van bondskanselier Angela Merkel zal de regering vrijdag een parlemen taire resolutie steunen waarin de dood van de Armeniërs een voor beeld van genocide wordt ge noemd. Soortgelijke uitlatingen teruggebracht tot een enkel woord van paus Franciscus zorgden vori ge maand voor een politieke rel tussen Turkije en Vaticaanstad. Duitsland schaart zich met de om mezwaai bij andere landen die de genocide zo benoemen. Neder land spreekt van de 'kwestie van de Armeense genocide'. Turkije ontkent volkerenmoord, maar stelt dat veel doden vielen als gevolg van gevechten tussen Turkse en Russische troepen. Vol gens het land was er geen sprake van moedwillige uitroeiing van de christelijke bevolkingsgroep. Veel Armeniërs werden gedood en anderen moesten dwangarbeid verrichten. De gedwongen depor tatie, de zogenoemde dodenmar sen van vrouwen, ouderen, kinde ren en zieken door de Syrische woestijn, eisten ook veel levens. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Frank-Walter Stein meier weigerde zondag tijdens een televisie-interview nog te spreken van genocide. „Verant woordelijkheid kan niet worden teruggebracht tot een enkel woord", zei hij. Parlementsleden van de christen democraten en de sociaaldemocra ten dwongen de beslissing echter gisteren af De Turkse premier Ahmet Davu- toglu heeft gisteren een verzoe nende boodschap gestuurd naar Armeniërs. „We herdenken met respect de Ottomaanse Arme niërs die tijdens de deportatie van 1915 om het leven zijn geko men en delen de pijn van hun kin deren en kleinkinderen", zei Da- vutoglu. Vrijdag is er een herdenking in Istanbul. Davutoglu nam het woord genoci de niet in de mond. Wel zei hij: „Het is problematisch om alles te rug te brengen naar een enkel woord, alle verantwoordelijkheid bij de Turkse natie te leggen en dit te combineren met een taalge bruik van haat." Geamuseerd wil burgemeester van het nabije Vaasa Tomas Hayry (47), er wel aan toevoegen dat sommige Zweeds sprekende Finnen zichzelf Zweedser vinden dan Zweden in Zweden. Waar of niet, de trotse houding van de Finse Zweden vertaalt zich het duidelijkst in de politiek. De 6 procent Zweeds-sprekende Fin nen hebben hun eigen partij: de Zweedse Volkspartij in Finland (SFP). De liberale beweging is in verhou ding extreem succesvol. Sinds 1979 nam ze deel aan alle Finse re geringscoalities, ongeacht de poli tieke kleur van de partners. In de voorbije regeerperiode leverde de partij de ministers van Defensie en Justitie. Het kalme stadje Vaasa (of Vasa in het Zweeds) is een van de cen tra, waar een derde van de bevol king Zweeds spreekt. De stad heeft meerdere universiteiten en ruim een vijfde van de 70.000 in woners is student. De overheid houdt voor beide taalgroepen een school voor volwassenenonder wijs in stand. Arbis, de Zweeds-ta- lige school, wordt geleid door Ann-May Björkel-Holm (44). 10 procent van de studenten spreekt Fins als eerste taal, maar komen hier om Zweeds te leren. De veer boot naar Umea in Zweden doet er maar 3,5 uur over. Vliegen naar Stockholm of Helsinki kost je minder dan een uur. Burgemees ter Hayry is blij dat zijn stad zich precies op het knooppunt bevindt 'en dat moeten we met z'n allen uitbuiten'. Vaasa slaagt daar won derwel in. Terwijl de landelijke economie de voorbije jaren kromp of stilstond, promoot Hayry Vaasa tot het energiecen trum van Finland. De lokale eco nomie groeit harder dan in de re gio Helsinki. Partijleider van de SFP én minister van Defensie Carl Haglund verklaart het succes van zijn volkspartij: „Als midden partij verenigen we alle stromin gen. In Finland hebben we altijd brede coalities en de andere par tijen willen ons er tot nu steeds De Centrumpartij, de op de land bouw gerichte sociaal-liberale par tij, heeft de verkiezingen van Fin land gewonnen. De conservatieve premier Alexander Stubb moet daarop het veld ruimen. De Cen trumpartij van Juha Sipila kreeg 21,2 procent van de stemmen, veel meer dan de 18,2 procent van de Nationale Coalitie van Stubb. De regeringspartner van Stubb, de so ciaaldemocraten, kregen 16,5 pro cent van de stemmen. De eu ro-sceptische Finse Partij is nu de tweede partij van het land. bij hebben. Er is altijd behoefte aan constructieve partijen die zoe ken naar compromissen. Op eco nomisch gebied komen we over een met de conservatieven, maar als het op immigratie aankomt, hebben we juist meer gemeen met sociaaldemocraten. En dat is wat mij betreft ook een kracht." Ook na de verkiezingen van zon dag is de kans zeer klein dat de SFP in de oppositie zal belanden. Terwijl de steun voor de SFP sinds de jaren '90 steeds een klein beetje afnam, won ze nu in stem- menaandeel. De twee zetels die de peilingen voorspellen, blijven uit, maar lei der Haglund was wel populair: slechts drie kandidaten kregen meer stemmen dan hij. Het maakt regeringsdeelname zeer waarschijnlijk. Emiraten, Bahrein. Niemand die daar wat van zegt." Gaat het conflict de grens van Sau di-Arabië over „Het zal zeker de grens overgaan. Het zal exploderen van zowel bin nen de Saudische samenleving in de vorm van een revolutie als van uit Jemen. Het Saudische leger is zwakker dan een spinnenweb. Je- menieten zijn vechters en volhou ders. Het zal vechten worden tot het einde, het zal ook het eind van de familie Saud betekenen. Die zal vernietigd worden. Jemen is nog nooit bezet geweest, en dat zal zo blijven. De internationale gemeenschap moet Jemen niet de schuld geven wanneer we terug slaan." een vreedzame oplossing voor te stellen. Als je het hebt over Iraan- se vluchten op Sanaa - wat is daar zo vreemd aan? Iran vliegt ook op Qatar, de Verenigde Arabische Combineer je Sim Only met de per maand hollandsnieuwe.nl/pzc DINSDAG 21 APRIL 2015 Tlirken pleegden genocide' door onze redactie buitenland Frank-Walter Steinmeier, minister Buitenlandse Zaken door onze correspondent Koen Verhelst VAASA - Finse humor: in het Ham- marland, langs de kust, spreekt 96 procent van de bevolking Zweeds en het is daarmee de meest Zweeds-sprekende gemeente. Van de hele wereld, welteverstaan. Hussein al-Bukhaiti foto Twitter Bij hollandsmeuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 (t.w.v. €399,-) al voor €11,- per maand (gedurende 24 maanden). Combineer hem met één van onze voordelige Sim Only abonnementen waarmee je kan internetten, bellen en sms'en. Al vanaf €8,- per maand! Wil je later toch liever een hogere of lagere bundel? Geen probleem. Je kunt maandelijks gratis overstappen. Dus als jouw idee over het ideale abonnement verandert, verandert je abonnement makkelijk mee. Zo weet je zeker dat je altijd maximaal van onze tarieven profiteert. Bestel snel op:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9