PI» Cito-toets is voortaan slechts second opinion voor goede doelen molenaar BINNENLAND 7 Een op de drie vrijwilligers kijkt ook naar het eigen belang www.molenaar.nl <3^ ^4"U\i^k! Dat was inderdaad het geval, tot vorig jaar. Dit jaar buigt groep 8 zich voor het eerst tussen 15 april en 15 mei over de eindtoets. Dit terwijl de basisscholen al voor 1 maart een advies moesten geven over het niveau dat de leerlingen op de middelbare school kunnen gaan doen. Zo kunnen middelba re scholen niet meer selecteren op de toetsscore. Er was de laatste jaren veel kritiek op de Cito-toets. De score ging een eigen leven leiden en kreeg een veel te grote rol bij het plaat sen van leerlingen in het voortge zet onderwijs. Het advies van de leraar, die de leerling al jarenlang kent, werd van ondergeschikt be lang. Door de toets naar achteren te halen en het advies eerder te ge ven, moeten middelbare scholen weer luisteren naar de leerkracht. De score van je toets heeft in prin cipe geen invloed meer op het schooladvies. Tenzij je hóger scoort dan verwacht. Dan kan het schooladvies nog naar boven wor den bijgesteld. De toets functio neert dus eigenlijk als een soort second opinion voor de leraren en vragen over Cito-toets kan alleen nog in het voordeel van de leerling veranderen. Van de leerlingen maakt 95 pro cent van de leerlingen de welbe kende Cito-toets. Dit jaar konden de scholen ook kiezen voor twee alternatieven: de IEP-toets of Rou te 8. Zo'n 7000 leerlingen bogen zich vorige week al twee ochten den over de IEP-toets. Makers van die toets vinden dat taal geen struikelblok mag vormen. De re- kenvragen worden daarom in een voudige bewoordingen gesteld. Route 8, een digitale toets die 140 scholen op een zelfgekozen mo ment tussen 15 april en 15 mei af nemen, is een adaptieve toets: vra gen worden aangepast aan het ni veau van de leerling. Na een fout antwoord krijg je een gemakkelij kere vraag en na een goed ant woord een moeilijkere vraag. Ook de Cito-toets kent twee ni veaus: B en N. B is voor leerlingen die naar verwachting naar de ge mengde of theoretische leerweg of naar havo of vwo gaan. N is voor leerlingen voor wie waar schijnlijk de basis- of kaderbe roepsgerichte leerweg van het vmbo het meest geschikt is. Een kwart van de vragen zijn hetzelf de, waardoor een leerling met de N-versie toch een hogere score kan halen. Voor de rest is de toets makkelijker, zodat de leerlingen minder zenuwachtig worden. De groep 8-leerkracht, daarbij vaak geholpen door leraren uit eerdere jaren, de directeur en de intern begeleider, kijkt bijvoor beeld naar de motivatie van het kind, z'n concentratie, zelfstandig heid, inzet, aanleg en interesses. Basis- en middelbare scholen mo gen afspreken hoe het advies be paald wordt, bijvoorbeeld door daar toetsresultaten uit groep 6,7 of 8 of intelligentietesten bij te be trekken. Maar alleen ter onderbou wing: het schooladvies is uiteinde lijk doorslaggevend. spits en goalgetter van het team, had afgelopen donderdag beide kruisbanden gescheurd en kon en kel lopen met behulp van twee krukken. Hij kon niet van de fiets afkomen voordat die werd gegre pen door de trein in volle vaart. Ruud Bijsterveld (24) was op slag dood. Politie en hulpdiensten waren snel ter plaatse. De andere fietsers werden opgevangen door red dingswerkers en politie. Met een stadsbus werden de voet ballers vervolgens naar het politie bureau gebracht waar slachtoffer hulp hen opwachtte. De bedoeling was dat de bus met aangedane spelers door zou gaan naar de EMK-kantine. Daar wa ren clubleden en ouders bijeenge komen om de spelers op te van gen. Niet iedereen vond het ech ter even gepast om in de ruimte te zijn waar de jongens de dag er voor nog hadden gefeest. De treinpassagiers konden later verder reizen met een tweede bus. Het vrijmaken van het spoor duurde tot tegen middernacht. Spits van het team had bei de kruisbanden gescheurd en kon enkel lopen met behulp van twee krukken Ongeluk werd vermoedelijk veroorzaakt doordat de bierfiets moeite had met een kleine helling Benieuwd naar de mogelijkheden? Bel 0800 - 27 40 400 Hoewel de meerder heid van de vrijwilli gers zich inzet om an deren te helpen, doet één op de drie men sen onbetaald werk om z'n eigen cv op te krikken. „Dat past in de tijd", stelt René Bekkers, hoogleraar fi lantropie. „Werkge vers kijken daar naar als ze kandidaten be oordelen. Bovendien doen veel werklozen vrijwilligerswerk om bezig te blijven en via die weg terug te komen op de arbeids markt." Werkgevers zelf zet ten hun eigen perso neel ook vaker in voor een vrijwillige klus. Werknemers vrijwilligerswerk heet dat. „Medewer kers van ABN Amro bijvoorbeeld mogen één week in de baas z'n tijd werken aan j ongerenpro j ecten", weet Theo Schuyt, ook hoogleraar filan tropie. „Het levert be tere collega's op, die trots zijn op hun be drijf. En extern laten bedrijven zo zien dat het waardevol is dat ze bestaan." Het aantal Nederlan ders dat zich als vrij williger inzet, daalt. In 2010 deed 41 pro cent vrijwilligers werk, in 2014 daalde dat naar 37 procent. DINSDAG 21 APRIL 2015 tragedie door Freke Remmers I Het wrak van de bierfiets na het do delijke on geval, foto Bert Jansen Nu pas aan de Cito-toets? Dat ge beurt toch altijd in februari? Waarom moeten die leerlingen dan nog een toets maken? 4 Ongeveer 175.000 achtstegroe- pers maken deze weken de eind toets, maar ze hebben hun school advies al op zak. Hoe zat het ook alweer? 3 Maken alle achtstegroepers de zelfde toets? 4 Als al die scores niet meetellen, waar baseert de basisschool dan nog haar advies op? De Modul traplift wordt samen met de modulaire rail in serieproductie vervaardigd. Hierdoor is hij altijd direct uit voorraad leverbaar en kunnen we hem vaak al binnen 1 dag bij u installeren. Vraag de brochure aan via 0800 - 27 40 400 of kijk opwww.molenaar.nl ADVIES Op basis van uw situatie en wensen bespreekt onze adviseurde mogelijkheden. MONTAGE Eenmaal een keuze gemaakt, dan wordt de traplift door ons vakkundig geïnstalleerd. UITLEG De monteur geeft een heldere instructie overde werking van de lift. *Per 1 juli verhoogt het kabinet de belasting op renovatie en herstelwerkzaamheden van 6% naar 21%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7