De Charelken dansen tot de raketten kwamen Sigma-team Zeeland opgeheven Gemeente waarschuwt truckers in Vaartwijk 66 Jongeren werken nog net zo hard als vroeger. De meesten hebben een zomerbaantje 28 ZEEUWS-VLAANDEREN ZOMERRESIDENTIE Uitzendbureau Matchpoint opent 'zomerresidenties' als logeeradres voor jongeren met vakantiebaantje. Vermaak in de grensstreek Doordat er na de oorlog di rect weer volop werd ge smokkeld, was er in Zeeuws-Vlaanderen al weer snel heel wat geld onder de bevolking. Vooral de jeugd profiteerde mee. Iedereen met geld in z'n zak ging op stap en danste, hoste en sjan ste. Hoewel er bij sommige jonge mannen soms wat jaloezie rich ting de vlotte Geallieerde solda ten bestond. Die scoorden heel makkelijk bij de plaatselijke meis jes, ook al omdat zij regelmatig be sloten feestjes hielden waar al leen meisjes welkom waren. En omdat die soldaten bovendien zo lekker konden dansen. Vooral de Charelken en de Jitterbug, die door de soldaten werden geïmpor teerd. De bandjes, maar vaak ook accordeonisten, gitaar- en viool spelers, trokken volle cafés. Ook werden er massale volksfeesten georganiseerd in tenten. Leon Cla- rijsse: „In zo'n tent pasten dan toch al snel een mannetje of vijf honderd. In de cafés speelden we om en om, omdat ze op een gege ven moment maar eens per week een vergunning kregen, want het feesten liep hier volledig uit de hand. Met in een straat zes cafés op rij kwam iedereen toch telkens weer aan z'n trekken. Het was zelfs zo, dat er heel veel Vlamin gen naar Hulst en Terneuzen trok ken om daar te komen dansen. Zo populair was het uitgaansleven hier." Het dansvergunningensys- teem bleef lang gehandhaafd. Tot in de jaren zestig mocht op zon dag niet gedanst worden in zowat heel West-Zeeuws-Vlaanderen. Rond kerst 1944 speelde een band je in een leave centre in de buurt van Axel. De geronselde muzikan ten Arjaon van Meurs, Dolf Schoot en Edi Gittenberger en drummer Jo Herweg zorgden voor het soldatenvertier. Op de avond van het optreden begon ook het eindoffensief van de Duitsers, die Antwerpen aanvie len met Vi- en V2-raketten. Oost-Zeeuws-Vlaanderen lag op nieuw in het schootsveld en het optreden werd halverwege afge broken. Te voet moest Bressiaan- der Gittenberger met gevaar voor eigen leven terug naar Zaamslag, waar hij geëvacueerd was. Hij ar riveerde er midden in de nacht. Het was de laatste rimpeling in de Zeeuws-Vlaamse feestvreug de. Tot halverwege 1945 dender de een groot deel van de Zeeuws-Vlaamse bevolking al dansend, feestend en hossend de wederopbouw tegemoet. 'Zomerresidenties' noemt Match point de onderkomens met een mooi woord. Ze zijn dan ook best luxe, geeft directeur Henriet Dees aan. „Volledig gemeubileerd, een keuken met alles erop en eraan en met services als kluisjes en wifi. Van alle gemakken voorzien dus." De residenties zijn gewone wo ningen in Cadzand-Bad en Nieuwvliet. Daar is straks plek voor in totaal 25 jongeren. Van hen wordt wel een eigen bijdrage gevraagd. „Maar die zal een stuk lager liggen dan wanneer je op de camping overnacht", vertelt Dees. „En daar lig je ook nog eens op in een tentje op een matje." Bovendien staan campings niet al tijd te springen om jongeren op hun terrein, weet Dees. „In de praktijk wordt het dan vaak een stacaravannetje ergens achteraf. Niet erg praktisch, nog steeds best duur en ook niet leuk. Ter wijl het wel aantrekkelijk en be taalbaar moet blijven om in Zee land op werkvakantie te gaan, an ders komen de jongeren straks niet meer." Tevreden 'zomerwer- kers' zijn prima ambassadeurs voor de streek, benadrukt Dees. „Ze komen dan graag terug, ne men anderen mee. Niet alleen nu, maar ook later met hun gezin." Om de jongeren te strikken werkt Matchpoint samen met uitzend bureaus in studentensteden als Tilburg, Maastricht en Gronin gen, maar ook met die in Terneu zen en Hulst. Want je hoeft na tuurlijk niet héél ver weg te wo nen om in de residentie te mogen slapen. De jongeren 'van buitenaf zijn hard nodig om met name de re creatiesector 's zomers soepeitjes te laten draaien. „Er wonen hier simpelweg te weinig jongeren om aan de vraag te voldoen", geeft Dees aan. En het aantal benodig de vakantiekrachten aan de kust neemt alleen maar toe. „Er ko men recreatiebedrijven bij, en de strandpaviljoens vernieuwen in rap tempo. Ze worden bijna alle maal groter, waardoor ze dus ook meer personeel nodig hebben." Het verhaal dat jongeren uit de rest van het land nodig zijn om dat 'de jeugd van tegenwoordig' geen trek meer heeft om te wer ken, noemt Dees 'flauwekul'. „La ten we dat maar eens heel nadruk kelijk uit de wereld helpen. Bijna alle jongeren hier in de streek heb ben een vakantiebaantje, en de meesten werken hard en veel. Het is puur een cijfermatig gegeven: er zijn er hier gewoon niet ge noeg." ZOMERBAANTJES De nieuwe organisatie moet 1 ja nuari 2016 helemaal klaar zijn voor grootschalige geneeskundige bijstand bij zware ongelukken en alle mogelijke crisissituaties in de provincie, aldus directeur Publie ke Gezondheid van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ). De algehele coördinatie van de noodzakelijke hulpdiensten blijft wel in handen van de veiligheids regio. Volgens De Meij is het lo gisch de organisatie van medische teams bij calamiteiten in handen te geven van de ambulancedienst. „Deze taak past het best bij profes sionals die vrijwel dagelijks op straat met geneeskundige hulpver lening bezig zijn. Dat waarborgt een zo snel mogelijke inzet ter plekke van alle nodige discipli nes." De RAVZ zal zich voornamelijk toeleggen op de voorbereiding van een grootschalig optreden, zegt directeur Michiel Wildschut. „Dat je de beschikking hebt over genoeg goed getrainde mensen en de juiste voertuigen op het mo ment dat inzet is vereist." Secretaris Jac van Damme van het Rode Kruis Zeeland geeft aan dat de reorganisatie niet vanzelf gaat. Hij trekt een parallel met de dis cussies rond het onder VRZ-vlag brengen van de vrijwillige brand weerkorpsen. „Alle neuzen moe ten we dezelfde kant op zien te krijgen. Dat op zich is al een hele klus. Elke laag kent z'n eigen hië rarchie. Maar als je voor heel de provincie een parate groep achter de hand wil houden, moet je van dat eilanddenken af. Om die paraatheid te kunnen ga randeren, zijn per regio in feite drie teams nodig, geeft Van Dam me aan. „Je hebt te maken met vrijwilligers, die allemaal hun ei gen verplichtingen en bezighe den hebben." Chauffeurs uit de regio die er hun wagens in de weekenden parkeer den zijn daar niet blij mee. De ge meente greep in, omdat omliggen de bedrijven klaagden over over last. Zo werden inritten van be drijven soms geblokkeerd door ge parkeerde wagens. De chauffeurs hebben (nog) geen boetes gekre gen. Ze zijn vriendelijk verzocht om hun wagens voortaan op Noordpolder (tegen meubelzaak Pot in Axel) te parkeren. Geluiden dat de overlast door bui tenlandse chauffeurs werd veroor zaakt, worden door de gemeente ontkracht. Sinds de aanscherping van het verbod om in België in hun truck te slapen, overnachten vooral Oost-Europese chauffeurs steeds vaker in Zeeuws-Vlaande ren. In Nederland bestaat geen wet die dat verbiedt. Dat kunnen gemeenten zelf regelen. Sluis, Hulst en Terneuzen hanteren een overnachtingsverbod. door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot de hedendaagse popmu ziek. Vandaag: de oorlog is voorbij. Aan de kust werken moet leuk blij ven door Martijn de Koning Het Patronaat in Terneuzen. Overal werd gedanst, foto collectie Meeusen BRESKENS - Ze zijn onmisbaar, jon geren uit andere delen van Neder land die in de zomer aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust komen wer ken. Ze mogen dan ook best een beetje in de watten worden gelegd, vinden ze bij uitzendbureau Match point uit Breskens. Dat zorgt ko mende zomer voor het eerst voor 'logeerhuizen' in Cadzand-Bad en Nieuwvliet. Henriët Dees, Matchpoint I Matchpoint Banen in Breskens heeft zich onder meer gespeciali seerd in zomerbaantjes in West- Zeeuws-Vlaanderen. 4 Momenteel zoekt Matchpoint me dewerkers voor enkele tientallen bedrijven aan de kust. Het gaat vooral om horecawerk op onder meer strandpaviljoens, maar ook om receptionisten en medewerkers voor een bakkerij en fietsenverhuur. Alle informatie is te vinden op www.leukezomerbanen.nl door Marcel Modde VLISSINGEN - De Sigma-teams van het Rode Kruis in Zeeland worden opgeheven. De taak, vrijwilligers en uiteindelijk ook het materieel van de Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie gaan op in de noodhulpverlening onder de vlag van de Regionale Ambulancevoor ziening Zeeland (RAVZ). door Raymond de Frel AXEL - Vrachtwagenchauffeurs mo gen hun auto's niet meer parkeren in de Vaartwijk in Axel. Buitenge woon Opsporings Ambtenaren (BOA's) van de gemeente Terneu zen hebben onlangs waarschuwin gen uitgedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60