IS-aanhang belaagt familie militairen rAll Inclusive cruise 44 Onderweg 44 Ik hoorde alarm afgaan en mensen schreeuwen. Een autobom? Een gasexplosie? IN HET NIEUWS 5 Het gaat om extremisten die in Europa wonen, maar zich aange sproken voelen door de oproep van IS om 'de kruisvaarders aan te pakken'. De Militaire Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst schrijft in het gisteren verschenen jaarver slag dat het sinds vorig jaar onder zoek doet naar 'de dreiging die uit gaat van IS richting defensie in Nederland'. „Naar aanleiding van beoordelingen van de MIVD heeft defensie voorzorgsmaatregelen ge troffen om het personeel te be schermen", schrijft de dienst. „Een voorbeeld hiervan is het niet reizen in uniform tijdens woon-werkverkeer." Volgens de MIVD wordt de drei ging vooral gevoed door de Neder landse deelname aan de strijd te gen het internationaal terrorisme. De dreigementen worden geuit door hier wonende radicale mos lims, die door IS worden opgeroe pen om ook in Europa mee te strij den. De MIVD wil niet zeggen hoe vaak het tot nu toe is gebeurd en of er aanhoudingen zijn ver richt. De dienst stelt ook dat de netwer ken van defensie vorig jaar veel vuldig doelwit zijn geweest van grootschalige digitale spiona- ge-aanvallen. De dreiging van de ze cyber-spionage wordt steeds groter, aldus de MIVD. De daders proberen gevoelige overheidsinfor matie te stelen. De dienst noemt geen namen van landen, maar naar verluidt is Rusland een van de belangrijkste boosdoeners. Defensie heeft maatregelen genomen om personeel te beschermen hierheen voelde het of je een oorlogsgebied binnenreed ketsel. Het dakzeil ligt als een los se deken over de weggevaagde bo venkant. De weggerukte gevel biedt triest uitzicht op de collec tie van de boekwinkel. Nathalie van Geijn woont in Wei ten, 2 kilometer verderop. „Ik zat te ontbijten toen ik ineens een drukgolf voelde. Zo onheilspel lend. Foute boel. Ik dacht aan mijn vriendin Ariane die hier woont. Ze is op vakantie in Italië. Onderweg hierheen voelde het of je een oorlogsgebied binnenreed. Wat een ravage, ik kan het nog nauwelijks bevatten. De voordeur hoefde ik niet meer te openen, die was er al half uitgeblazen. Net als de pui." De glas-in-loodraam- pjes liggen in de voortuin, het vensterglas tot in de keuken. Het kraakt onder de schoenen op het parket. „Vreselijk, waar begin je met het herstellen van de scha de?" Vanaf de straat is duidelijk te zien dat de dakkapel van het huis scheefgezakt is en er een kuil in het pannendak zit. Nathalie: „Nog een godsgeluk trouwens dat er 'maar' drie ge wonden zijn gevallen. Als dit twee uur later gebeurd was, een wijk vol winkelende mensen, spe lende kinderen. Dan waren er on getwijfeld doden gevallen." Als het stof is neergedaald, ko men de vragen. Over de oorzaak vooral. Bewoners herinneren zich dat er vorige week grondboringen zijn verricht pal naast de flat. Is daarbij mogelijk een gasleiding ge raakt? Anderen redeneren dat ko- perdieven hebben toegeslagen in de flat waar veel appartementen al jaren leeg stonden. Gestolen gasmeters, waarna de flat zich langzaam vulde met gas? Die ont vlamde toen de wegwerker die hier vanochtend stenen zat te slij pen daarbij te veel vonkte? De bewoners die voor de veilig heid uit hun woning zijn gehaald, wordt een tijdelijke opvang aange boden in het nabijgelegen verzor gingshuis Tobias. Ze worden ver welkomd met een warme maal tijd: goulash met friet of rijst. Honderd mensen zitten er bin nen, schat locatiemanager Riny Honings. De rokers zitten buiten, in de voorjaarszon. Onder hen de 82-jarige Willem Lefel, nog altijd geschokt. „Die enorme dreun blies me van de ene naar de ande re kant van de kamer. In paniek ben ik het huis uitgerend, over het hek gesprongen. Ik dacht dat de hele boel zou instorten." Halverwege de middag melden de eerste glasherstelbedrijven zich en worden elders houten planken voor de ramen geha merd. Enexis is dan al uren bezig het gas af te sluiten. Niemand van het bedrijf wil reageren op de ge ruchten. Ga naar Kras.nl/37162 of bel0900-9697i5cPg De wereld is Kras DINSDAG 21 APRIL 2015 door Peter Groenendijk DEN HAAG - Familieleden van Ne derlandse militairen worden lastig gevallen en bedreigd door IS-aan- hangers. Zij achterhalen de thuis- nummers van militairen die op mis sie zijn, of benaderen familieleden via social media. Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst Ferdi Bour, buurtbewoner door explosie Nathalie van Geijn, vriendin De bovenste etage van de flat aan de Van Weerden Poelmanstraat in Heerlen is weggevaagd door een explosie. De ravage in de omge ving is enorm, foto Marcel van Hoorn/ANP Spanje, Italië en Sardinië Deze 8-daagse cruise vaart vanuit Barcelona naar Olbia op Sardinië, de Italiaanse steden Napels, Rome en Livorno en Villefranche nabij Monaco. Alleen bij Kras te boeken inclusief All Inclusive verzorging aan boord. Dus alle maaltijden en vele drankjes zijn al inbegrepen. Inclusief vliegreis en transfers Cruise per MS Sovereign**** All Inclusive aan boord: d.w.z. dat alle maaltijden en vele drankjes zijn inbegrepen! Excursiemogelijkheden naar o.a. Pompei', Capri, Florence en Monaco Vertrek: wekelijks van mei t/m oktober '•^CIVITAVECCHIA/ROME -NAPELS BARCELONA <~^SPANJ 'rijzen perpersoon op basis van 2 personen exclusiefa"eserveringskoste)a.en ^lamiteitenfonds- h mi UMMNn 1»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5