Radartorens Saeftinghe 5oe?gaat aan en Waarde gerenoveerd Citytrainers Corc\b\Comfort 30 BEVELANDEN en THOLEN VRIJWILLIGERSWERK Vrijwilligers in thuiszorg zijn keihard nodig. Organisaties wisselen kennis uit. Aantal aanvragen neemt toe Keuren voor verlengen rijbewijzen dG slas met BURGH-HAAMSTEDE - Wat begon met een simpel klusje groeide uit tot een hechte band. Toen vrijwil liger Bert Jongejan van de NPV vier jaar geleden bij José van Har ten uit Burgh-Haamstede binnen stapte, hadden beiden geen idee van de weg die ze samen zouden afleggen. „Als ik had geweten dat ik dertien keer naar Groningen zou rijden, had ik het dan gedaan? Nu ik het resultaat zie, denk ik: ja. Dit geeft zoveel voldoening", blikt Bert op de afgelopen jaren te rug. Toen hij José leerde kennen, zat ze mentaal en fysiek aan de grond. Vanaf haar 26ste kampt José met een ernstig longpro bleem. Ze had op dat moment nog maar een longcapaciteit van 19 procent en kon niets. Haar man Gerard was net overleden en José wist zich geen raad. „Toen hij wegviel stond ik met lege han den, ik kon zelf niets. Ik ben toen op internet gaan zoeken of er mensen waren die af en toe een klusje voor me konden doen." Bert werd door de NPV benaderd en kwam direct met een gereed- schapskoffer langs. Met de gêne die José aanvankelijk voelde om dat ze iets uit handen moest ge ven, maakte Bert meteen korte metten. José: „Ik wilde helpen, al kon ik niets. Dus liep ik maar wat te keutelen. En toen zei hij: kun je me een plezier doen en gewoon gaan zitten. Misschien vind je me niet aardig, maar ik ben mijn le ven lang verhuizer geweest en ik ben gewend mijn eigen gangetje Groningen voerde, waar ventiel- tjes in haar longen zouden wor den aangebracht. Het was een tra ject vol hoop maar ook één met vele tegenvallers. José keerde her haaldelijk onverrichter zake terug naar Schouwen-Duiveland omdat de ingreep om diverse redenen toch niet kon plaatsvinden. Toen ze uiteindelijk wel werd geope reerd, kreeg ze een klaplong. Bert chauffeurde haar vele malen naar het noorden en beleefde alle hoog te- en dieptepunten met haar mee. Met uiteindelijk klinkend re sultaat: Josés longcapaciteit is door die ingreep verdubbeld. „Die eerste keer dat ze een looptest deed, echt bizar. Eerst liep ze 600 meter en toen kon ze opeens 1500 meter lopen. Onvoorstelbaar. En ook dat beleef je samen." José: „Je raakt heel erg met elkaar ver trouwd." Die operatie vond begin maart plaats. José verkent sindsdien beetje bij beetje haar nieuwe krachten en ook samen zoeken ze naar een nieuw evenwicht. „Ik moet nog ontdekken wat ik wel en niet kan. Dan zit ik daarover met mezelf in de knoop en dan krijgt Bert dat op zijn bordje", vat José de veranderende verhouding tussen hen samen. Bert: „En ik moet oppassen dat ik haar niet alles uit handen pak. Dit is eigenlijk het omgekeerde pro ces." José belt Bert inmiddels niet meer meteen. „Ik tel nu tot tien. En ben dingen ook met meer mensen gaan delen. Maar zeker in de beginperiode heeft hij me over eind gehouden. Dit is zeer waarde vol voor mij. Onze vriendschap blijft bestaan." Dan hadden we het over wel of geen transplantatie. Het zijn snel geen kof fiepraatjes meer te gaan." Er volgden meer klusjes en Bert bracht José verschillende keren naar de longarts in Dirks- land. Gaandeweg werden hun ge sprekken intenser. „Dan waren we bij de longarts geweest en had den we het over wel of geen trans- Twee keer per jaar komen de coördinatoren van de ver schillende organisaties die iets met (thuis)zorgvrijwilligers doen op Schouwen-Duiveland bij elkaar. Niet om elkaar vliegen af te vangen, zegt coördinator Wil- ma Jansen van SMWO Welzijn Schouwen-Duiveland. „Maar juist om in een open sfeer met elkaar te praten en informatie uit te wis selen." Er wordt, door de verande rende samenleving, steeds vaker plantatie. Het zijn al snel geen kof fiepraatjes meer." De hulp van Bert oversteeg even eens al snel het niveau van simpe le klusjes. Hij leverde José onder meer met caravan af bij haar in Gelderland wonende stiefzoon een beroep op vrijwilligers ge daan. Krijgt SMWO doorgaans op een jaar zeventig aanvragen bin nen voor vrijwillige thuiszorg, nu staat de teller al op dertig. De 'klusjes' die de vrijwilligers voor andere mensen verrichten lopen uiteen. Van een doktersbezoek tot regelmatig een rondje wandelen om het thuisfront te ontlasten. Nieuwe vrijwilligers zijn welkom. Zie: www.npvzorg.nl en welzijnsd.nl. voor een paar weekjes vakantie. Reed haar naar familie in Lim burg en vond tussendoor tijd om haar ook nog een uitje naar Blij- dorp te bezorgen. „Als je haar toen zag glunderen. Natuurlijk hoefje als vrijwilliger niet zoveel tijd en energie in iemand te stop pen. Maar zij had op dat moment niemand en dat vond ik zo ver schrikkelijk triest." José: „Ik ben sindsdien wel een stuk sterker geworden. Als er in het begin een lamp kapot ging, kon ik dat helemaal niet aan. Nu kan ik er om lachen, maar toen raakte ik compleet in paniek. Dan belde ik Bert en die zei: ik kom echt niet naar je toe gereden om er een nieuw lampje in te draaien. Maar dan praatten we een poosje en werd ik rustig. Dan was het weer goed." Ondertussen ging José een me disch proeftraject in dat haar naar OUD VOSSEMEER - Mensen die moeten worden gekeurd voor ver lenging van hun rijbewijs kun nen hiervoor vandaag terecht in Dorpshuis De Vossenkuil aan de Bou Kooijmanstraat 48 in Oud-Vossemeer.Afspraken ma ken voor de keuring kan via Regel- zorg Rijbewijskeuringen: 088 23 23 300. Zelf een datum plannen kan via de website www.regel- zorg.nl. Het gaat om een toren onderaan de dijk bij Waarde en om een to ren op een kunstmatig eilandje ten noorden van het Verdronken land van Saeftinghe. Beide bouw werken dateren uit 1976. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is het werk aan de toren bij Waarde al afgerond. Fraanje begint volgende week aan de radarpost bij Saeftinghe. Bij beide torens worden onder meer asbesthoudende gevelplaten ver wijderd en vervangen door mo derne materialen. Dit gebeurt deels vanuit een stellage die aan stalen kabels hangt. De radarposten behoren tot de Schelderadarketen die de scheep vaart in beeld brengt in het hele Westerscheldegebied, voor de Bel gische kust en tot in Antwerpen. De keten bestaat uit 22 onbeman de radarposten (op Neeltje Jans is de 23ste in aanbouw) en zes be mande verkeerscentrales. GOES - Na enkele grote gemeen ten als 's-Hertogenbosch, Tilburg en Dordrecht, gaat ook de ge meente Goes met haar samenwer kingspartners SMWO, CIOS Goes-Breda en het voortgezet on derwijs aan de slag met het pro ject 'Citytrainers'. Citytrainers zijn jongeren tussen de 14 en 21 jaar, die hun sportieve en organi satorische talenten willen gebrui ken om andere jongeren in de wijk te betrekken bij sportieve ac tiviteiten in de buurt. Jongeren die geïnteresseerd zijn, kunnen zich vóór 3 mei 2015 aanmelden via goes.citytrainers.nl. Er is plaats voor vijftien personen. comfort mobiliteitshulpmiddelen Mobiliteitsdagen 23, 24 en 25 april Nobelweg 1, Goes 0113 34 10 49 - www.combicomfort.nl Hechte band door klusjes door Esme Soesman Niet alledaags, maar wel leuk: de zorgrelatie tussen José van Harten en Bert Jongejan mondde uit in een vriend schap. foto Dirk-Jan Gjeltema José van Harten door Joeri Wisse MIDDELBURG - Twee onbemande ra dartorens langs de Westerschelde worden dit jaar gerenoveerd. In op dracht van Rijkswaterstaat ver nieuwt bouwbedrijf Fraanje uit Le- wedorp voor een bedrag van zo'n 3,5 ton de buitengevels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55