Moszkowicz is zoveelste nieuwe man op rechts Welke veranderingen van de spaartaks zijn mogelijk? De oorzaak van de gasexplosie in Heerlen is nog niet gevonden. Er vielen drie gewonden. 4 IN HET NIEUWS ONTPLOFFING IN FLAT HEERLEN Het zijn niet de eerste pogingen om op rechts met nieuwe partijen te komen. Maar op de PW na wis ten al die nieuwe rechtse partijen tot dusver nooit door te breken: of het nu om de LPF ging of om Rita Verdonk, of om de eerdere poging van Brinkman om een voet tussen de deur te krijgen. Dat komt omdat ze te veel ge stoeld zijn op de leider, stelt politi coloog Chris Aalberts in zijn boek De puinhopen van rechts. „Eigenlijk zijn het alle maal Wildersjes. Het zijn mannen - en één vrouw - van veertigplus die altijd allemaal gelijk hebben. In hun ogen dan. Om zich heen verza melen ze 'nuttige idio ten'; mensen die geen onafhankelijk denker zijn en fan zijn van hun leider. Ze hebben ook geen loyaliteit naar el kaar, dus een gezellige club zal het nooit worden. En het gaat nooit om de inhoud. Kijk naar iemand als oud-Kamerlid Jhim van Bemmel; hij kreeg bin nen de PW een onbelangrijke portefeuille. Wilders wist niet wat hij deed, maar hij wist alleen dat Van Bemmel geen problemen maakte. Zo bouw je niet aan een partij." De voortekenen bij VNL zijn alles behalve goed. Een dag voordat Moszkowicz wordt gepresenteerd als beoogd lijsttrekker, stapt me de-oprichter Louis Bontes op als partijvoorzitter. „Het nieuwe boegbeeld van de partij staat te ver van mij af. Er is sprake van on verenigbaarheid van karakters", stelt hij. Aanvankelijk was Bontes wel in voor gesprekken met de nieuwe lijsttrekker. Maar na die bijeen komsten heeft hij naar eigen zeg gen onvoldoende vertrouwen in de koers met de nieuwe voorman. Bontes richtte samen met Joram van Klaveren VNL op. Beiden wa ren eerst actief voor Wilders' PW. De nu 59-jarige Bontes was voor zijn komst naar de Kamer ook nog een klein jaar PW-Euro- parlementariër. Daarvoor was hij districtscommandant van de Vei ligheidsregio, een functie waarin hij verantwoordelijk was voor de industriële veiligheid in het ha- ven- en industriegebied van Rotterdam. In 2009 maakte Bontes de over stap naar de politiek, waar hij zich bleef bezig houden met veiligheid. Het is zijn VNL-partijge noot collega Van Klave ren die Moszkowicz van daag aan het publiek pre senteert. Bontes blijft tot de verkiezingen wel in de Kamer voor de Groep Bontes/Van Klave ren. Volgens Aalberts is het wel ver standig dat een buitenstaander de nieuwe partij van de twee ex-PVV'ers gaat leiden. „Ik zou ze aanraden om de WD aan te val len op hun integriteitsprobleem. Maar als Bram Moszkowicz de lijsttrekker wordt, kan dat natuur lijk niet." Moszkowicz werd in 2013 uit zijn ambt gezet omdat hij een onduidelijke bedrijfsvoering hanteerde, jaarrekeningen niet overlegde en te weinig studiepun ten haalde. Maakt VNL enige kans bij de vol gende verkiezingen? Aalders: „Dat ligt er ook aan wanneer die verkiezingen zijn. Als het kabinet nu valt, geef ik ze weinig kans. Ze hebben dan te weinig voorberei dingstijd." Iedere belastingbetaler in Ne derland mag 21.330 euro belasting vrij sparen, fiscale partners tot een bedrag van 42.660 euro. Als het spaartegoed hoger is, moet in box 3 belasting worden betaald. Er wordt uitgegaan van een vast staand jaarlijks rendement van 4 procent. Daarover wordt 30 pro cent belasting geheven. In de prak tijk betekent dat een heffing van 1,2 procent over alle spaartegoe den die boven die fameuze 21.330 euro liggen - of het dubbele in ge val van een fiscale partner. 4 vragen over de spaartaks Klopt. En daar lijkt minister Dijs- selbloem nu dus iets aan te gaan doen. Hij wil het allemaal recht vaardiger maken, zo zei hij afgelo pen weekeinde. Hij wil het spa ren aantrekkelijker maken, want met de huidige 0,75 tot 1 procent rente die de meeste spaarrekenin gen geven, teert een spaarder op zijn vermogen in. En dat is niet de bedoeling. Dat wordt nog een hele puz zel, zegt de Groningse hoogleraar belastingrecht Jan Bouwman. Hij verwacht een differentiatie. Bij het geld dat op een bankrekening staat, zou dan een lager rende ment worden gerekend en bij bij voorbeeld aandelen een hoger ren dement. Dat is slecht nieuws voor beleggers. „Toch zou dat recht vaardig zijn", vindt Bouwman. „Want op de beurzen worden juist mooie rendementen ge haald." Zijn collega Jan van der Geld van Tilburg Universiteit ver wacht iets in de vorm van een 'glijdende schaal'. „Ik vermoed dat er een tweede plafond wordt ingebouwd; zodat tussen 21.330 en pakweg 35.000 euro een lager rendement wordt gerekend en vanaf pakweg 35.000 euro of iets dergelijks een hoger rendement. Dat lijkt ook logisch, want een re latief laag bedrag zet je veilig weg op een bankrekening. Je loopt er geen risico mee, je behoudt altijd het nominale bedrag. Heb je ech ter een hogere reserve dan neem je meer risico, met ook een kans op een hoger rendement. Een an dere mogelijkheid is dat er geke ken wordt naar het reële inko men. Dus het salaris, het huis, de spaarrekening en andere vormen van inkomen bij elkaar opgeteld." Bouwman zegt de cijfers niet te kennen. Hij vermoedt dat zo'n 30 procent van de mensen die belas tingaangifte doen, inkomen opge ven via box 3, dus inkomen uit sparen of beleggen. Van der Geld zegt dat dat aantal weieens hoger kan zijn dan de meeste mensen denken. „De bevolking wordt ouder. En de regering laat niet na te zeggen dat mensen steeds meer dingen zelf moeten betalen. Dus zetten mensen geld opzij, voor onvoorziene uitgaven." HEERLEN - Een grote explosie heeft gistermorgen een flat aan de Van Weerden Poelmanstraat in Heerlen verwoest en de omlig gende straten veranderd in een oorlogszone. Van tientallen wo ningen sneuvelden ruiten, huizen zijn ontzet, honderden bewoners werden geëvacueerd. De Plus-supermarkt aan de Van Weerden Poelmanstraat is, zoals elke werkdag, om 8.00 uur open. Drie minuten later komt met een daverende klap het plafond naar beneden. Het gevolg van een enor me explosie 50 meter verderop, die de bovenste verdieping van een flat heeft weggevaagd. Een kapperszaak, een wasserij en een tweedehands boekwinkel op de begane grond zijn zwaar bescha digd. Fotograaf Marcel van Hoorn staat net bij de kassa zijn krantje af te rekenen. „Ik zag de caissière on der de kassa duiken en ik kreeg op hetzelfde moment een plaat op mijn hoofd; zo'n spiegel van boven de kassa." Met twee andere klanten en drie supermarktmedewerkers zoekt hij een veilig heenkomen. De ex plosie heeft de schuifdeur aan de voorkant ontwricht, de achteruit gang is de enige optie. Daar staat de assistent-bedrijfsleider rond half negen nog na te hijgen. Wonderwel blijft iedereen onge deerd. De ravage in de zaak is enorm. Schappen zijn omgeval len, alle ruiten in de glazen pui zijn kapot, het licht is uitgevallen. Ferdi Bour woont recht tegenover de zwaar gehavende flat. „Ik zat net aan tafel met mijn koptele foon op muziek te luisteren. Plots klonk er een enorme knal en voel de ik een drukgolf. De computer vloog van tafel, de ramen aan dig gelen, de hele kamer was vol glas. Buiten hoorde ik overal alarm af gaan en mensen schreeuwen. Pa niek. Ik dacht van alles: een auto bom? Een gasexplosie?" Bour laat een filmpje zien op zijn iPhone. Het toont de ravage in zijn flat, ge huurd van coporatie WonenZuid. „Het kozijn ligt uit de sponnin gen. En dat is dan nog maar wat ik kan zien. Misschien is het ap partement ook wel ontzet ge raakt." Dat is precies wat de brandweer en de gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht inven tariseren. Ze gaan van huis tot huis, ook bij de koopwoningen aan de aanpalende Burgemeester Waszinkstraat. De straten rond de ingestorte flat liggen bezaaid met Hetzelfde moment kreeg ik een plaat op mijn hoofd; zo'n spiegel van boven de kassa glas, hout en stenen. Geparkeerde auto's zijn door de klap total loss geraakt. Van de flat is weinig meer over dan een kaal betonsta- Oorlogsgebied' DEN HAAG - Het wordt dringen op de rechterflank van het politieke veld. Ex-advocaat Bram Moszko wicz wordt vandaag gepresenteerd als de lijsttrekker voor de nieuwe partij VoorNederland (VNL). Mor gen komt ex-PW'er Hero Brink man met de oprichting van een nieuwe ondernemerspartij waar mee hij de Kamerverkiezingen van 2017 in wil. Moszkowicz werd in 2013 uit zijn ambt gezet omdat hij onder meer onduidelijke bedrijfsvoering hanteerde Kamerlid Bon tes. foto ANP door Wilko Voordouw Wat is er precies aan de hand? Dan lever je als spaarder in. De rente op het spaarbankboekje Het moet allemaal rechtvaardiger, de belasting die geheven wordt over spaargeld. Minister Dijssel- bloem komt op Prinsjesdag met voorstellen. ligt nu rond de 1 procent. 3 Wat kan Dijsselbloem doen? 4 Om hoeveel mensen gaat het ei genlijk? Want het is een behoor lijk bedrag, 21.330 euro per persoon. door Serge Sekhuis en Marcel de Veen Marcel van Hoorn, fotograaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4