Akkoord over bed, bad, brood kansrijk effeweg.nl Singlereis Toscane Y. IN HET NIEUWS 3 Groter aantal patrouilleboten Stabiel Libië, zonder IS voor de risico's Smokkelaars aanpakken Er ligt een plan op tafel dat kan leiden tot een compromis, meld den ingewijden voor het ter perse gaan van deze krant. Het lijkt er op dat er een sobere vorm van nachtopvang blijft bestaan. Dat is een harde eis van de PvdA. De WD hield tot afgelopen weekein de vast aan de afspraken uit 2007 dat het afgelopen moet zijn met de gemeentelijke opvang van ille galen. Nu is het al zo dat wie kan aantonen dat hij buiten zijn schuld niet terug kan naar het ei gen land, alsnog een verblijfsver gunning krijgt. Wie dat niet kan, mag niet meer worden geholpen en moet vertrekken. Na een weekeinde zonder overleg klonken de onderhandelaars van WD en PvdA gisteren ineens op timistischer dan vorige week. „We boeken stap voor stap voor uitgang", zei WD-premier Mark Rutte. „Het gaat de goede kant op", aldus PvdA-leider Diederik Samsom. Voorafgaand aan het ochtendover- leg vergeleek WD-fractieleider Halbe Zijlstra de situatie van de il legalen met topcrimineel Holle eder. „Als Willem Holleeder net zo goed naar de rechter zou luiste ren als deze mensen, zou hij nog geen dag in de gevangenis heb ben gezeten. Dat is voor ons een heel belangrijk punt." Volgens Samsom was de uitspraak van Zijlstra 'niet gemeend gemeen be doeld'. De top van de coalitie over legt sinds vorige week dinsdag over de opvang van illegalen. I I vraag 01/vze iA.lew.we broohure aaw! Meer patrouilleboten in een groter deel van de Middelland se Zee, daarvoor pleiten hulp organisaties en de VN al lan ger. „Maar dat is geen oplos sing, je voorkomt er alleen sterfgevallen mee", zegt Eliza beth Collett, directeur van het Migration Policy Institute, een denktank in Brussel. Boven dien bestaat de vrees dat men sensmokkelaars profiteren, omdat ze ervan uit kunnen gaan dat hun klanten wel wor den opgepikt, ook als zij niet voor een veilige overtocht zor gen. De afgelopen maanden was er geen serieuze reddings missie op de Middellandse Zee, alleen een beperkte ope ratie van het Europese grens- agentschap Frontex, gericht op het bewaken van de Euro pese grenzen. Collett: „In die maanden is wel bewezen dat de afwezigheid van een red dingsmissie het aantal overste kers in ieder geval niet ver mindert." Islamitische Staat (IS) in Libië maakt zijn dreigement waar. Twee maanden geleden onder schepte de Italiaanse geheime dienst telefoontjes over een 'georganiseerde vluchtelingen- crisis'. IS-commandanten be spraken plannen om vanuit Li bië met duizenden boten een half miljoen migranten naar Europa te sturen. Met dit 'psy chologische wapen zal de Mid dellandse Zee een zee van chaos worden', aldus de extre misten, die daarvoor de ha vens van Sirte, Derna en Nofa- liya als uitvalsbasis gebruiken. De eerste duizenden zijn in middels opgepikt of verdron ken. De plannen van IS onder strepen de absolute noodzaak van een stabiel Libië. „Het eer ste waar we ons op moeten richten, is de vorming van een regering van nationale een heid in Libië", zegt de Duitse minister van Buitenlandse Za ken, Frank-Walter Steinmeier. Zonder IS. Doe het niet, het kan je dood worden! De VN-vluchtelingen- tak UNHCR heeft geprobeerd die boodschap over te breng en bij potentiële bootmigran ten, bijvoorbeeld met tv-uit- zendingen in Egypte en strip boeken in Senegal. Maar dat heeft weinig effect, denkt Eli zabeth Collett. Omdat men sen eerder vrienden en fami lie die de overkant gehaald hebben geloven dan een verre instantie of overheid. „Ze ken nen de risico's. Maar wie Libië heeft bereikt, soms na een reis van jaren, is gehard. Mensen hebben gevochten om zo ver te komen, die boot is slechts een laatste stap naar de eind bestemming." Bovendien is in Libië blijven geen optie, nu gevechten daar voortduren en IS opkomt. „Veel mensen die gered zijn zeggen ook: ik zou het op nieuw doen. Omdat de belo ning, veiligheid en een nieuw leven, het risico waard is." De meeste smokkelaars laten passagiers aan boord gaan in Libië, waar complete wette loosheid heerst. Die smokke laars zijn moeilijk te stoppen. Als de ene route wordt geblok keerd met visa-restricties of strengere grensbewaking, ver huist de branche razendsnel naar een ander stuk Europese grens. Vorig jaar werd zo plots de Turkse haven Mersin een populair vertrekpunt. Libië werd steeds gevaarlijker en buurlanden hielden de gren zen uit angst voor import van het geweld scherp in het oog. Vanuit Turkije werden afge dankte vrachtschepen op pad gestuurd. Voordeel voor de smokkelaars: in zo'n vracht schip passen heel veel gevluch te Syriërs, die elk zeker 6.000 euro betalen voor een plekje. „Het financiële spoor volgen en de smokkelnetwerken blootleggen door de winst te traceren, dat is de beste op tie", volgens kenner Collett. effeweg.nl BOEK NU! BELLA ITALIA! www.effeweg.nl/wegener of bel 0529 - 46 96 67 ÊL DINSDAG 21 APRIL 2015 door Hanneke Keultjes en Laurens Kok DEN HAAG - Regeringspartijen VVD en PvdA lijken hun ruzie over de opvang van uitgeprocedeerde asiel zoekers te beslechten. Gisteravond laat meldden de onderhandelaars van beide partijen dat vooruitgang is geboekt. Het lijkt erop dat er een sobere vorm van nachtop vang blijft bestaan. Dat is een harde eis van de PvdA 1 - Vertrek: 4 mei, 1,8 jun - al vanaf 499 -S Vertrek: 13,20 jul, 3,17,31 aug, 21 sept, 10,17 okt €40 korting! I Tijdens deze speciale singlereis maakt u kennis met Toscane! Deze regio heeft een prachtig heuvellandschap, een heerlijk tj klimaat en een enorme culturele rijkdom. Daarnaast is Toscane beroemd om zijn kunst, geschiedenis en groene landschap. Inclusief: Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension Stadswandeling Florence o.l.v. een gids Vervoer per Comfort Class touringcar Highlights San Gimignano Scheve toren van Pisa Marmergroeven Carrarra Dagtocht eiland Elba Kunststad Florence Siena met'Piazza del Campo' Wijnchateau Aiola Nationaal park Cinque Terre I -e ra l 1 <u I V I I - LO I O 10 DAAGSE BUSREIS VA. meer dan tevreden vakantiegangers! rTT,i""'TT Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3