'Parkje begraafplaats mooie overgang naar drukte in dorp' I Com bi Comfort Radartorens Saeftinghe en Waarde gerenoveerd 30 WALCHEREN Demodag dans trekt 65 groepen Uitverkoop van Zeeuwse bieb in Middelburg Gemeenteraad Middelburg staat komst van Decathlon naar ZEP toe en werkt met ondernemers aan betere binnenstad. MIDDELBURG - Steun aan de onder nemers in de binnenstad én ver sterking van ZEP met de komst van sportwinkel Decathlon. De ge meenteraad van Middelburg kiest voor een brede aanpak van de eco nomische toekomst van de stad. Gisteravond stemde de raad in met zowel het actieplan binnen stad als met de komst van Deca thlon door nieuwbouw voor die winkel toe te staan. Al was dat in beide gevallen niet unaniem. Het grootste verzet was er tegen de komst van Decathlon. LPM, SP en GroenLinks protesteerden hef tig. Juist om de positie van de on dernemers in de binnenstad te be schermen, benadrukten zij. „De binnenstad is de parel aan de kroon. ZEP is een totaal mislukt project. Volgens het college van B en W gaat het bij Decathlon niet om ontwrichting van de binnen stad en concurrentie. Alsof er geen concurrentie zal zijn", stelde LPM-fractievoorzitter Piet Kraan. De twee besluiten zijn 'innig aan elkaar verbonden', zei Leny van den Heuvel van GroenLinks. „De binnenstad wordt bedreigd door de crisis, kopen via internet en grootschalige detailhandel aan de rand van de stad. Aan de eerste twee kunnen we niks doen, aan de laatste wel." Coalitiepartijen PvdA, CDA, WD, SGP en Christenunie en op positiepartij D66 maakten de komst van Decathlon toch moge lijk. „De binnenstad maak je niet sterker door er een glazen bol overheen te zetten. Integendeel, dan wordt ze lui en gemakzuch tig. De ondernemers moeten con stant vernieuwen en de concur rentie aangaan", verklaarde CDA' er Wim Kant. De LPM is niet tegen Decathlon, maar tegen de locatie op ZEP, nu anceerde Piet Kraan. „We moeten de stad beschermen. Dat is niet hetzelfde als een glazen stolp." De WD verwacht juist dat Deca thlon Middelburg als geheel aan trekkelijker maakt, voor de hele re gio en voor toeristen, zei Wilfried Boonman. De LPM probeerde uit de komst van Decathlon geld vrij te maken voor de binnenstad. In een motie stelde die partij voor opbrengsten uit bijvoorbeeld OZB en bouwle- ges te investeren in het centrum. Dat plan sneuvelde, omdat alleen GroenLinks het zag zitten. Ook Binnenstad maak je niet sterker door er een glazen bol overheen te zetten een nieuwe poging om een raads onderzoek af te dwingen naar de gang van zaken rond Decatlon, haalde het niet. GroenLinks en SP stemden ook te gen het actieplan voor de binnen stad. LPM steun de dat wel. Ook besloot de raad voor de zomer een bijeenkomst te houden met ondernemers, politici en deskun digen over kansen en bedreigin gen voor de binnenstad. Daarmee komt de raad tegemoet aan de Ver eniging Ondernemers Middel burg. De raad wil met de onderne mers bespreken hoe zij elkaar kun nen versterken. Daarbij onder streepte de raad dat zij wel dege lijk het stadscentrum een warm hart toedraagt: 'De binnenstad is van essentieel belang voor de identiteit en voor de economi sche kracht van onze gemeente'. Parkje en dodenakker kregen een flinke opknapbeurt. Afval, slecht begaanbare paden, hondenpoep en verwilderde begroeiing waren lang een doorn in het oog van ve le Koudekerkenaren. De dorps raad besloot dat in 2012 aan te pak ken en Anton van Haperen stelde daarvoor een plan op. De eerste fase van de opknap beurt is inmiddels gereed. Nieu we paden, verwilderd groen is ge temd, er is wat meer openheid aangebracht en de verbinding tus sen parkje en naastgelegen speel plaats is verbeterd. De dikke haag die daar jaren stond, werd daartoe onlangs weggehaald. De dorpsraad is geruime tijd be zig geweest met fondsenwerving. De dorpsraad stak er zelf de jaar lijkse bijdrage van de gemeente er in. De dorpsgemeenschap en wo ningbouwvereniging Woonburg droeg eveneens hun steentje bij. De gemeente stak er werkuren en materiaal in. Van Haperen, inmid dels secretaris van de dorpsraad: „Het is echt een project van het dorp geworden. Die betrokken heid geeft het ook iets extra's." „Het ontwerp van Jacob Bouw man en Sandra Dobbelaar van Stichting Landschapsbeheer Zee land. Met een nieuwe padenstruc tuur en meer openheid is het nu een mooie doorsteek van het zui den van Koudekerke naar het dorpsplein. Een mooie overgang naar de drukkere dorpskern ook. Het brengt een balans in het dorp. Het nodigt nu ook meer uit om er te wandelen." De oude begraafplaats werd kort naar 1828 aangelegd, toen er een verbod kwam op begraven in en rond de kerk. Toen de nieuwe be graafplaats aan de Biggekerk- sestraat in de jaren twintig van de vorige eeuw werd geopend, werd de oude dodenakker niet langer gebruikt. „Ik denk dat er zo'n zes tig, zeventig grafstenen staan. De notabelen van het dorp liggen hier." Hij wijst op een aantal graf stenen: „De dorpsartsen Reuse en de notarissen Loeff aan de Brou werijstraat. Maar ook Walraven Baas, de vermaarde tuinbaas van de buitenplaats Moesbosch." De dorpsraad zoekt nog geld voor het herstel van een aantal grafste nen en het knekelhuisje. „We zeg gen knekelhuisje, maar we weten eigenlijk niet zeker of dit nu een knekelhuisje is of een grafkelder." Rest toch nog één probleem: hon denpoep. Ondanks een poepzak- jesautomaat die de gemeente plaatste. „Daar moet echt nog iets goeds op verzonnen worden", hoopt Van Haperen. MIDDELBURG - In Sporthal De Kruitmolen in Middelburg ne men vandaag 65 groepen deel aan de dansdemodag. Dat betekent, dat ruim 800 dansers strijden om een uitnodiging voor de theater avond later in het seizoen. Het eer ste programma begint om 12.30 uur, het tweede om 15.30 uur en het derde om 19.30 uur. Een jury selecteert 25 groepen die later mo gen optreden in de Schouwburg in Middelburg. De entree is 3,50, kinderen t/m 11 jaar 2,50. V comfort mobiliteitshulpmiddelen Mobiliteitsdagen 23, 24 en 25 april Nobelweg 1, Goes 0113 34 10 49 - www.combicomfort.nl MIDDELBURG - Aanstaande vrijdag 29 mei en zaterdag 30 mei houdt de Zeeuwse Bibliotheek/Scoop aan de Kousteensedijk te Middel burg een verkoop van afgeschre ven materialen. Naast boeken worden er op deze verkoping extra veel bladmuziek en cd's aangeboden. Boeken zijn vanaf 1 euro per stuk te koop. Voor 10 euro kunnen vijf tien boeken aan de boekenkast worden toegevoegd. Cd's kosten 2,50 euro per stuk en 5 voor 10 euro. De verkoop is op vrijdag van 10.00 uur tot 21.00 uur en op zater dag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Het gaat om een toren onderaan de dijk bij Waarde en om een to ren op een kunstmatig eilandje ten noorden van het Verdronken land van Saeftinghe. Beide bouw werken dateren uit 1976. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is het werk aan de toren bij Waarde al afgerond. Fraanje begint volgende week aan de radarpost bij Saeftinghe. Bij beide torens worden onder meer asbesthoudende gevelplaten ver wijderd en vervangen door mo derne materialen. Dit gebeurt deels vanuit een stellage die aan stalen kabels hangt. De radarposten behoren tot de Schelderadarketen die de scheep vaart in beeld brengt in het hele Westerscheldegebied, voor de Bel gische kust en tot in Antwerpen. De keten bestaat uit 22 onbeman de radarposten (op Neeltje Jans is de 23ste in aanbouw) en zes be mande verkeerscentrales. Steun voor binnenstad én ZEP door Maurits Sep Wim Kant, CDA door Annemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - „De charme van de ze plek is dat het de geschiedenis van het dorp in de negentiende eeuw in beeld brengt", vertelt An ton van Haperen over de oude be graafplaats met parkje aan de Kerk- hoflaan in Koudekerke. S'. Tl s 'NiW'i Anton van Haperen: „De opknapbeurt van parkje en begraafplaats is bijna klaar. De paden en het groen zijn ge daan. Er komt nog een bankje. Het knekelhuisje en een aantal stenen moeten nog opgeknapt, foto Ruben Oreel door Joeri Wisse MIDDELBURG - Twee onbemande ra dartorens langs de Westerschelde worden dit jaar gerenoveerd. In op dracht van Rijkswaterstaat ver nieuwt bouwbedrijf Fraanje uit Le- wedorp voor een bedrag van zo'n 3,5 ton de buitengevels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30