Weer verdachte vast Zeeuwen mogen hun voor schietpartij eigen bolussen bakken Schoolkeuze Toertocht over route Zeeuwse Touretappe commentaar ZEELAND 27 TERNEUZEN - De politie heeft gis terochtend in een woning aan de Van Kinsbergenlaan in Terneu- zen een man aangehouden voor betrokkenheid bij de schietpartij op 30 november in de Terneuzen- se binnenstad. De politie kwam de 43-jarige man uit Terneuzen op het spoor tij dens het onderzoek door het Team Grootschalig Optreden. Poli tie en justitie verdenken hem van mogelijke medeplichtigheid aan de eerste schietpartij waarbij een dode viel. De man is voor verder onderzoek naar het politiecellen complex Torentijd in Middelburg gebracht. Met deze aanhouding heeft de politie tot nu toe negen verdachten aangehouden voor de schietpartijen 30 november en 16 december in Terneuzen. GOES - Tot en met 8 mei kunnen Zeeuwse thuisbakkers zich met een eigen bolusrecept en foto hier van aanmelden voor een bolusbak- wedstrijd. Zaterdag 30 mei hou den de gezamenlijke ambachtelij ke Zeeuwse bakkers voor het eerst een 'Zeeuwse Bolusdag' in Goes. Tijdens die dag wordt de bo lus in al zijn facetten als Zeeuwse 'nationale' trots gepresenteerd. Damian begint vandaag relaxed aan z'n Cito-toets. „Ik vind het niet zo spannend", zegt hij. „Als ik die toets slecht doe, dan maakt het niet uit. Het advies voor de middelbare school is toch al bepaald. Maar ik ga wel mijn best doen. Ik wil graag mijn niveau halen." Het advies van de juf van basis school de Klimop was duidelijk: Da mian kan naar de vwo-brugklas. Zijn ouders hadden aanvankelijk havo in gedachten. Dat is 'veiliger', vonden ze. „Op het vwo kan je al leen maar een niveau zakken, niet stijgen. Dat is best eng. Maar ja, de basisschool heeft hem acht jaar meegemaakt. Zij hebben meer zicht op zijn leerloopbaan dan wij", vindt Damians vader Simon. „Wij maken hem alleen na school tijd mee." Damian is inmiddels in geschreven voor de vwo-brugklas op het Pontes Pieter Zeeman in Zie- rikzee. Misschien switcht hij nog naar havo/vwo, omdat hij dan waarschijnlijk in de klas komt met een vriendje. „Dat is een veiligere haven", zegt zijn moeder Miranda. „En dan kan hij daarna altijd nog doorstromen naar het vwo." Voor Evi is vandaag een school dag als alle andere. Haar school, de Frans Naereboutschool in Vlis- singen, doet niet mee aan de cen trale eindtoets. Evi weet al lang dat ze volgend jaar naar het vwo op het Schelde- mond College in Vlissingen gaat. Die keuze rolde uit het zogeheten drempelonderzoek in november en een gesprek tussen Evi's ouders en de leerkracht. Sam: „Het was eerst niet helemaal dui delijk of het een havo- of vwo-ad- vies zou worden. De leerkracht wilde weten wat onze inschatting was. Wij denken dat ze serieus is met huiswerk en ze heeft altijd goede rapporten gehad. Daarom denken we dat ze vwo aankan. Dat had de juf ook in haar hoofd. Ik vind het een goede zaak dat het advies van de leerkracht door slaggevend is: de toets is maar een momentopname, de leer kracht kent de leerling door en door." Evi is het er ook mee eens. „Je kunt makkelijker een stapje te rug doen dan omhoog. En ik wil graag Latijn en Grieks leren." De Bolusdag is open voor publiek tussen 12.00 en 17.00 uur in de nieuwe locatie van Bakkerij Boer, Columbusweg 60 in Goes. Naast deelname aan een bolus wedstrijd voor thuisbakkers kun nen de bezoekers ook kennisma ken met de ambachtelijke bakke rij, presentaties en demonstraties van bakkers. Aanmelden: bakkerboer@zeelandnet.nl De Cito-toets heeft dit jaar een ander gezicht. Niet meer de scherprechter die wel even zal bepalen wat een leerling wel en niet kan. De kinderen die de komende dagen de eindtoets maken, hoe ven niet bang te zijn dat er straks plotseling een onver wacht schooladvies uitrolt. Want het inzicht van hun leer krachten is doorslaggevend, en de kinderen weten al naar wel ke nieuwe school ze gaan. Toch blijft het verstandig om de prestaties van leerlingen eens extra te meten met een goede toets. Deze kan ouders en leraren bevestigen dat zij samen de juiste keuze voor vervolgonderwijs hebben ge maakt. En voor de scholen is de toets een handige graadme ter. Ze kunnen de resultaten gebruiken om zich te meten met andere instellingen. Zo no dig kunnen zij hun onderwijs verbeteren. Daarom moeten de scholen de Cito-toets of een van de alternatieven blijven gebruiken. Het evenement start zondag 31 mei op de Markt in Middelburg. Het peloton wielerliefhebbers trekt daarna via Neeltje Jans naar Utrecht. Deze officiële PréTour van 180 kilometer is een initiatief van Zeeland Sport Leisure (ZSL), Velotours en Business Pelo ton Utrecht (BPU) samen met Universiteit Utrecht en Universi ty College Roosevelt in Middel burg. Zowel individuele wielrenners, wielerverenigingen als bedrijven- teams kunnen deelnemen en krij gen dezelfde voorzieningen tot hun beschikking als de echte Tour-renners. Mecaniciens, ravi taillering onderweg en bagagever- voer worden verzorgd tijdens de ze uitgepijlde route. De etappes kunnen uitgebreid worden met een diner en overnachting na af loop of een wielershirt als souve nir. Diverse belangenbehartigers van Zeeland rijden de route ge heel of gedeeltelijk mee. Onder hen de oud-burgemeesters van Middelburg en Utrecht, Koos Schouwenaar en Aleid Wolfsen. Inschrijven voor de PréTour kan via www.toertochtmiddelburg- utrecht.nl. DINSDAG 21 APRIL 2015 Cito-toets is voorbij NAAM: DAMIAN (12) EN SIMON GONS WOONPLAATS: DREISCHOR NAAM: EVI (12) EN SAM STEGERS WOONPLAATS: VLISSINGEN MIDDELBURG - Liefhebbers van de Tour de France die zelf ook regel matig fietsen, krijgen dit jaar de kans om op 31 mei de Tour-etappe van 5 juli naar Neeltje Jans te rij den, maar dan in omgekeerde rich ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27