Achtstegroepers buigen zich de komende drie dagen over de centrale eindtoets van Cito Slepende rechtszaak 'Costa Rica' mag verder Officier: Brandstichter niet de cel in 66 Agenten hebben aantoonbaar gelogen over dat afluisteren van advocaten 66 Leerkrachten hebben lange tijd met de kinderen gewerkt en kennen hun werkhouding Kreek 26 ZEELAND CENTRALE EINDTOETS De vier verdachten, onder ande ren een Middelburger (62), wor den al sinds 2006 vervolgd en nog steeds is er geen datum bekend wanneer ze worden berecht, zo bleek gisteren tijdens de tussen tijdse zitting. De raadsmannen vinden niet alleen de lange tijds duur een groot probleem, omdat getuigen nu niet meer precies kunnen vertellen wat er destijds allemaal gebeurde. Maar Baaijens, Maat, Moes en Smeets zeiden ook dat gesprekken van verdachten met hun advocaten zijn afgeluis terd. „En agenten hebben aantoon baar gelogen over dat afluisteren." Ook is volgens hen het dossier lange tijd niet compleet geweest. Baaijens toonde een dik pak pa pier dat pas in een heel laat sta dium naar hem was gestuurd. Officier van justitie Visser ant woordde dat de Hoge Raad be paald heeft dat het OM niet niet-ontvankelijk verklaard kan worden, ook niet als de vervol ging langer duurt dan twee jaar. En hij stelde dat door de politie 'een aantal procedures niet is ge volgd'. Maar hij vond dat de advo caten de zaak 'erg opklopten'. Hij zei ook dat er op basis van de ver boden tapgesprekken geen onder zoeken zijn uitgevoerd. Visser: „Ei genlijk is er niet zoveel gebeurd." Die woorden zorgden voor veront waardigde reacties bij de verdedi ging. Smeets riep de rechtbank op ongehoorzaam te zijn ten opzich te van de Hoge Raad. Desondanks besliste de rechtbank dat het OM door mag blijven gaan met het vervolgen van de vier. Volgens de rechtbank loopt de zaak 'wel on wenselijk lang' maar is er geen sprake van een 'overschrijding van de redelijke termijn'. De lan ge duur is volgens de rechters te verklaren door onderzoeken naar onder meer die afgeluisterde ge sprekken met de advocaten. De rechtbank verwacht dat de vier dit najaar voor de rechtbank kun nen verschijnen. Bij het verlaten van de rechtszaal liet een advo caat weten dat het zeker 2016 wordt, omdat nog een aantal ge tuigen gehoord moeten worden. VLISSINGEN - De druk is van de ke tel. De drie dagen Cito-toets in fe bruari waren voor veel groep 8-leerlingen voorheen zo onge veer de belangrijkste van hun ba sisschoolperiode. Maar dit jaar hangt er van de eindtoets niet zo veel meer af. De Cito-toets begint vandaag pas, veel later dan in vori ge jaren. Alle kinderen weten al naar welke brugklas ze gaan. Het advies van de basisschool - dat voor 1 maart al duidelijk moest zijn - is vanaf dit school jaar doorslaggevend. Tegelijker tijd zijn scholen voor het eerst ver plicht om een eindtoets af te ne men. Zo kan het ministerie zien of de leerlingen taal en rekenen wel goed genoeg beheersen. Basis scholen mogen uit meerdere eindtoetsen kiezen. De meeste Zeeuwse basisscholen blijven trouw aan de centrale eindtoets van Cito, blijkt uit een inventari satie van deze krant. Leerlingen zijn bekend met de manier van vragen stellen en de kwaliteit van de toetsen is bewe zen, redeneren de schoolbestuur ders. Bovendien kunnen scholen Hij eiste gisteren een celstraf van 262 dagen tegen hem. Dat is een straf gelijk aan het voorarrest. Rammeloo hield de Schiedammer gisteren, tijdens de rechtszaak te gen hem, voor dat hij normaal ge- aan de hand van de resultaten be palen waar ze staan. „Als één van onze vier scholen bijvoorbeeld heel goed scoort op spelling en de ander slecht, dan kunnen we daar wat aan doen", zegt Jos Huij- brechts van de Stichting Katho liek Onderwijs Borsele. Directeur Richard Bertram van ba sisschool De Twijn in Terneuzen ziet de Cito-toets als 'een interne controle'. „We kunnen zo bepa len of het onderwijs goed is. Heeft het kind zich ontwikkeld, zoals we ons vooraf als doel had den gesteld?" Voor de leerlingen van de Terneuzense basisschool is er weinig veranderd. „Wij hebben de Cito-toets nooit als een exa- sproken een celstraf van ander half tot twee jaar zou hebben geëist. Maar omdat het misdrijf op 22 april 2010 plaatsvond, matig de de officier zijn eis. Want hij vindt dat een zaak die vijf jaar blijft liggen 'eigenlijk te oud'. De brandstichting heeft destijds voor veel onrust gezorgd, vervolg de de officier. „Daar zitten veel oudjes die genieten van de rust." „De brand had levens kunnen ei sen" verwees hij naar de vele gas flessen op die camping. De brand men gezien. We bepaalden het ad vies voor de middelbare school al tijd al op voorhand. Daarbij kij ken we naar het leerlingvolgsys teem bij, de tussentijdse toetsen en hoe een kind in de klas is." Alleen als de score van de eind toets hoger uitvalt dan het school advies, dan moet de basisschool het oordeel heroverwegen. Henk Kiel, teamleider onderbouw van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren, verwacht dat dit niet vaak voorkomt. „We heb ben vertrouwen in de leerkrach ten van groep 8. Zij hebben lange tijd met de kinderen gewerkt, ken nen hun werkhouding en baseren zich op voortgangstoetsen. Wij volgen hun advies." De Alpha Scholengroep (15 chris telijke basisscholen op de Bevelan- den) kiest niet voor Cito, maar voor de IEP-eindtoets van bureau ICE. Groep 8-leerlingen hebben deze toets vorige week voor het eerst gemaakt. „Deze toets is kind vriendelijk", zegt Pieter Goudap pel, coördinator eindtoetsen voor Alpha en directeur van de Prinses Beatrixschool in Goes. „De tek sten spreken kinderen aan. Open en gesloten vragen worden afge wisseld. De Cito-toets heeft een saai scoreboekje, terwijl het boek je van de IEP-toets er heel aantrek kelijk uitziet. Kinderen krijgen één document en niet allerlei ant woordbladen. Deze toets schakelt zo veel mogelijk factoren uit, die de resultaten negatief kunnen beïnvloeden." zou zijn veroorzaakt omdat er in de familie van V. ruzie was over een caravan. De verdachte ontken de. Volgens eigen zeggen was hij destijds in Kroatië. Een medever dachte, Stevan S. (38) uit Alphen aan den Rijn verklaarde dat hij die bewuste dag samen met V. op de camping was. V. zou hem even hebben verlaten en toen ze vervol gens wegreden, steeg er een zwar te rookwolk op en zou V. hebben gezegd dat dat zijn werk was. De officier eiste vrijspraak tegen S. dinsdag De zon kleurt de kreek en warmt de aarde. De natuur rea geert op de warmte en toont haar lentepracht in bloesem en knoppen die uit bundig tevoorschijn komen. De zon beschijnt de gouden rietkraag in de kreek waar het een drukte van belang is. De kreek wordt vooral bevolkt door grauwe ganzen. Oneerbie dig gesteld, zijn het vraatzuchti ge en plompe beesten, met als enige kleur een toefje oranje op de snavel. In deze tijd van het jaar zijn ze vooral bezig met de voortplanting. In de rietkraag tegenover mijn huis, nestelen vele ganzenmoeders, geduldig wachtend op kroost. Sinds kort hebben zich in onze favoriete broedrietkraag ook een paar Canadese ganzen ge nesteld. Sierlijke grote vogels met een mooie zwart-wit teke ning aan hals en kop. Ze wonen aan de uiterste rand van de riet kraag. Soms meen ik de grau wen te horen murmelen, 's Nachts als een normaal mens hoort te slapen, mopperend over van alles en nog wat. Maar overdag is alles pais en vree be halve wanneer een gans te dicht bij kroost of vrouw komt. Dan wordt er ingegrepen: kort, luid en effectief. Sinds kort is er weer een nieuw stel gearriveerd. Ik zie ze voor bij varen langs de broedriet kraag. Ze wonen een eindje ver derop, een bocht verder, een beetje uit het zicht. Maar nu to nen ze zich in al hun pracht. Een stel statige zwanen. De gan zen vallen stil als ze langsko men: een beetje beduusd, een beetje bang. Wie zijn deze vreemden, lijken ze te denken en wat komen ze hier doen? De zwanen glijden onverstoorbaar en majesteitelijk verder over een kristallen waterspiegel op weg naar hun nieuwe woonst, de ganzen verstomd achterla tend. Geen problemen over bed, bad en brood. Geen handel aren die hun vlucht bepalen. Slechts hun wieken bepalen waren ze neerstrijken. Geen zee, geen grens, geen mens die vraagt naar papieren. De lucht en het water zijn hun element. Ze kunnen een eigen koers in vrijheid kiezen. Ik wenste van daag dat we zouden zijn als zwanen. Waarom V«ezen Zeeuwse scholen ^el/niet voor de Cito ■toets? zeker iaal Spanning voor door Emile Calon MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie mag vier verdachten blijven vervolgen voor mogelijke fraude bij het beleggen in citrusplantages in Costa Rica. Zo besliste de Mid delburgse rechtbank nadat vier ad vocaten tijdens een tussentijdse zit ting om niet ontvankelijkheid van het OM hadden gevraagd, omdat de strafzaak al bijna tien jaar aan sleept. Dat is volgens hen onaccep tabel lang. Raadsman Roeland Maat door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Hoewel een inwoner van Schiedam (51) schuldig is aan brandstichting op camping Duin rand bij Burgh-Haamstede, hoeft deze Paul V. niet meer terug naar de gevangenis, zo vindt officier van justitie Rob Rammeloo. Henk Kiel, teamleider CSW Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns u|tclten vergelijke" school kanresuMW •K,ndCren ■«-" van1 manier Scholen weten goede toets is s aa|e meerkeT«i"min<ler9^hikt Cito-eindtoet hetspec' voor leerlingen d.e nc onderwijs gaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26