GEZOND 19 Roken en zwanger: DNA baby verandert Scheiden is slecht voor je hart Overgewicht goed tegen dementie Tamoxifen en sommige antidepressiva gaan niet samen heid in het bloed nauwkeurig meten. Dat maakt het mogelijk de behandeling bij te sturen op basis van dergelijke metingen. Therapeutic drug monitoring noemen we dat. Je begint met de standaarddosis van het medicijn en meet na enige tijd de hoe veelheid ervan in het bloed bij de patiënt. Is die hoeveelheid te laag, dan verhoog je de toegediende dosis, mits de patiënt geen last van bijwerkingen heeft. Is de hoeveel heid te hoog, dan verlaag je de toegediende dosis." Voordat dit bij iedere patiënt kan worden toegepast, moet nog wel het nodige gebeu ren. „We weten nog niet van ieder medi cijn precies wat de hoeveelheid in het bloed moet zijn waarboven je moet zitten om voldoende effect te krijgen en waaron der je moet zitten om weinig bijwerkingen te krijgen. Ook is het nodig om aan te to nen dat therapeutic drug monitoring daad werkelijk tot betere behandelresultaten leidt. Dat wil zeggen: meer genezing of een langere overleving. Tenslotte moeten we aantonen dat die betere resultaten opwe gen tegen de kosten van de metingen." beeld, verlaagt de hoeveelheid van de actie ve vorm van irinotecan, een medicijn te gen darmkanker, met meer dan 40 procent. Tenslotte speelt de genetica een rol: erfelijk bepaalde variaties in de eiwitten die de me dicijnen afbreken, leiden ertoe dat het bloed meer of juist minder van het actieve medicijn bevat." Dat al deze factoren in de praktijk daadwer kelijk van belang zijn, toonden Mathijssen en zijn collega's onlangs aan. „Bij patiënten die het middel pazopanib kregen, hebben we gemeten hoeveel medicijn zij nu eigen lijk in hun bloed hadden. Een aanzienlijk deel van hen kreeg na het innemen van de standaarddosis minder medicijn in het bloed dan geacht wordt nodig te zijn voor een goed effect. Terwijl andere patiënten, met name de patiënten met veel bijwerkin gen, na het innemen van de standaarddosis juist veel meer medicijn in hun bloed had den dan nodig is." Wat Mathijssen betreft, is het daarom de hoogste tijd de volgende stap te zetten in het maatwerk bij de behandeling van kan ker. „Als je wilt weten hoeveel medicijn in het bloed van de patiënt terechtkomt, helpt maar één ding: meten! Van veel medi cijnen kunnen we inmiddels de hoeveel- DINSDAG 21 APRIL 2015 Dat roken tijdens de zwangerschap niet gezond is voor de baby, is be kend. Baby's van rokende moeders zijn lichter en kleiner dan gemiddeld en hebben onder andere een grotere kans later astma te krijgen. Groningse onderzoekers laten nu zien waardoor dat komt. Het roken van de moeder leidt tot zogeheten epigenetische ver anderingen in het DNA van de baby, melden zij op basis van onderzoek aan het navelstrengbloed van 255 ba by's (van wie de moeder van de helft van hen tijdens de zwangerschap rook te). Bij epigenetische veranderingen bindt een klein molecuul aan het DNA waardoor een nabijgelegen gen permanent 'aan' of'uit' staat. De on derzoekers vonden dat het roken van de moeder bij acht genen epigenti- sche veranderingen veroorzaakt. De ze genen zijn onder andere van be lang bij groeiprocessen, bij de ontwik keling van de hersenen en bij de ont wikkeling van het afweersysteem. Dat laatste past volgens de onderzoekers goed bij het gegeven dat kinderen van moeders die roken tijdens de zwanger schap een verhoogde kans hebben ast ma te ontwikkelen. Bron: International Journal of Epide miology Een scheiding laat niet alleen emotio neel (en soms ook financieel) maar ook lichamelijk haar sporen na. Men sen hebben tot meer dan tien jaar na foto Getty Images een scheiding een verhoogd risico op een hartaanval, becijferen Amerikaan se onderzoekers op basis van gege vens van bijna 16.000 personen. Bij vrouwen is het effect het sterkste: de kans op een hartaanval is na één schei ding 24 procent hoger dan bij verge lijkbare maar niet gescheiden vrou wen en na meer dan twee scheidingen zelfs 77 procent hoger. Bij mannen stijgt het risico op een hartaanval met 10 procent na één scheiding en met 30 procent na meer scheidingen. Bron: Circulation: Cardiovascular Qua lity Outcomes Overgewicht mag dan een risicofactor zijn voor het ontwikkelen van onder andere diabetes, gewrichtsaandoenin gen en hart- en vaatziekten, de over tollige kilo's lijken te beschermen te gen dementie. Tenminste, die conclu sie trekken Britse onderzoekers uit de gegevens van bijna 2 miljoen mensen van wie een BMI-meting (verhouding lichaamsgewicht gewicht en lengte) bekend was. De onderzoekers keken hoeveel van deze mensen in de jaren na de BMI-meting dement werden. Hoe hoger de BMI, des te minder de mentie trad er op. Relatief de meeste dementerenden (ongeveer 4 per 1.000) hadden destijds een BMI lager dan 20. Van de mensen met een BMI van 30 of meer werden er later gemid deld 2 per 1.000 dement. Hoe de extra kilo's beschermen tegen demen tie is niet duidelijk. Bron: The Lancet Diabetes Endocri nology reageren? gezondheid@depersdienst.nl Veel vrouwen die borst kanker hebben, krijgen tamoxifen voorgeschre ven. „Dit medicijn remt de groei van borstkan- kercellen doordat het voorkomt dat het hor moon oestrogeen de kankercellen kan aanzet ten tot groei en deling", vertelt Lisette Bink horst. Zij deed onder zoek naar de invloed van antidepressiva op de werking van tamoxi fen. Deze week promo veert ze hierop. „Ta moxifen wordt bijna al tijd voorgeschreven in een vaste dosis van 20 mg per dag. Bij min stens 30 procent van de vrouwen heeft de behan deling echter niet het ge wenste effect. Een mo gelijke verklaring daar voor kwam tot nu toe uit de genetica. Tamoxi fen moet eerst in het lichaam worden omge zet in het middel endoxi- fen. Als gevolg van erfe lijke aanleg werken de ei witten die tamoxifen omvormen tot endoxi- fen bij sommige vrou wen niet of minder sterk. Dat maakt dat zij, bij eenzelfde hoeveel heid tamoxifen in het bloed, minder van het werkzame endoxifen in hun bloed hebben." Maar er zijn meer facto ren die het succes van de behandeling met ta moxifen beïnvloeden. Binkhorst: „Ik heb spe ciaal gekeken naar de in vloed die antidepressiva hebben op de behande ling. Naar schatting één op de vier vrouwen met borstkanker slikt een an tidepressivum. Sommi ge typen, de zogeheten SSRI's, remmen echter de werking van een van de eiwitten die tamoxi fen omzetten in endoxi fen. Zo sterk zelfs, blijkt uit mijn onderzoek, dat de standaarddosis ta moxifen niet genoeg is om voldoende endoxi fen in het bloed te krij gen om effectief te zijn tegen borstkanker. Na dat de vrouwen waren overgestapt op een an der type antidepressi vum steeg de hoeveel heid endoxifen in hun bloed. Dit maakt duide lijk dat artsen altijd goed moeten kijken wel ke medicijnen een pa tiënt allemaal inneemt en hoe die eikaars wer king beïnvloeden. Ook onderstreept het hoe zinvol het is per patiënt te meten hoeveel van het toegediende medi cijn of van de actieve vorm daarvan in het bloed aanwezig is." Promovenda Lisette Bink horst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19