16 GEZOND Wie voortdurend tobt met lichaam en ziel, is niet in ba lans. Na een lange zoektocht langs artsen en specialisten is een bezoek aan een osteo- paat soms de laatste stro halm. En wanneer die jou ste vig onderhanden neemt, vraag je je misschien wel af: waarom heb ik hier niet eer der aan gedacht? door Jacoline Vlaander Zachtzinnig gaat het er niet al tijd aan toe. Ze duwt, ze kneedt, ze wentelt je en ze draait. Haar volle gewicht gooit ze in de strijd om naar jouw dieper gelegen organen te reiken. Ze weet precies wat ze doet, zegt ze. „Veel mensen lopen te lang door met klachten. Maar pijn is een stoor zender. Het beperkt je steeds meer. En het is een signaal: er is iets aan de hand." Lieven Middelhoek (23), osteopaat, is afge studeerd aan de International Academy for Osteopathy (IAO) in Gent. In januari open de zij haar praktijk in 's-Heerenhoek, en is daarmee een van de jongste zelfstandig ge vestigde osteopaten in Nederland. Hoewel zij nog geen volledige dagen draait, neemt het aantal patiënten van haar toe. „Want bij mij kun je ook 's avonds terecht. Dat is niet alleen prettig voor wie overdag werkt; na een behandeling ben je moe en als je dan er na meteen kunt ontspannen, is dat prettig." Ze verwisselt het laken, legt de anatomi sche atlas van het lichaam klaar en bekijkt haar dossiers. „Mijn behandeling begint met een gesprek over uw symptomen, ziek tegeschiedenis en leefgewoonten", vertelt ze even later aan de dame van middelbare leeftijd die voor een eerste consult komt en zuchtend aan een opsomming van hardnek kige blaasklachten begint. Medicatie wil zij er niet voor gebruiken, maar hoesten en hol len is er niet meer bij en afspraken en uitjes regelt zij langs trajecten met toiletten. „Ik wil alles van u weten: heeft u een hernia gehad of een gebroken heup, bent u chro nisch ziek of komen er erfelijke aandoenin gen voor in uw familie?" En als de dame even een wenkbrauw optrekt, verduidelijkt Middelhoek dat al die factoren kunnen mee spelen: „Na de anamnese (vertellen voorge schiedenis, red.) mag u zich tot op uw on dergoed ontkleden. Ik wil u helemaal onder zoeken, want het gaat om de bewegelijk heid van de verschillende systemen in uw lichaam; die geven een beeld van de klacht - en vaak ook van de mogelijke oorzaak. Hoe meer ik weet, hoe beter ik stagnaties kan voelen en de verbanden kan doorzien. Dus: hoe oud bent u, wat is uw beroep, heeft u astma of bronchitis gehad, bent u een of meerdere keren bevallen en heeft u even tueel ook gynaecologische klachten?" Na afloop van het consult legt Middelhoek een nieuw dossier aan. De bevindingen uit de anamnese en het lichamelijk onderzoek leiden tot een behandelplan dat zij met de patiënte zal bespreken. „Osteopathie richt zich op het zelfherstellende vermogen van het lichaam", zegt ze. „Vaak vind ik de oor zaak van de klacht ergens anders dan waar die tot uiting komt." Het huilen is al van verre te horen. Ver moeid draagt de jonge vader zijn vijf maan den oude zoon naar de behandeltafel. Sinds de vorige keer lijkt het tomeloze verdriet 's nachts iets te verminderen, bevestigt hij tus sen de smartelijke uithalen door. Maar dat het voor alle betrokkenen een uitputtings slag is, lijkt evident: de moeder is inmiddels ziek. Middelhoek laat hem op een stoel naast het raam plaatsnemen. Zelf zit ze aan het uitein de van de tafel. Ze buigt voorover en houdt het warme hoofdje van de snikkende Kevin in haar beide handen, gaat er zachtjes mee heen en weer en op en neer, alsof ze hem net boven denkbeeldige golvende uittilt en zijn gewicht in het water weegt. Maar ze be voelt de mogelijke spanning, legt ze uit: „Hier lopen de hersenzenuwen langs. Zoals ik jullie twee weken geleden al vertelde, is het voor de meeste kinderen een trauma om geboren te worden. Bij Kevin is toen waarschijnlijk een nekwervel iets verdraaid, waardoor hij een voorkeurshouding ontwik kelde. Ook raakte een zenuw licht bekneld; Evenwicht weer onderhanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16