Baby's overgooien op volle zee In gammele bootjes op zoek naar een beter bestaan. Waarvan kennen we dat ook weer? De geschiedenis leert dat migratiestromen nooit opdrogen zolang er ellende bestaat. 10 VERDIEPING VLUCHTELINGEN In de laatste decennia van de vorige eeuw haalde het Nederlandse bedrijf Smit-Lloyd naar schatting drieduizend mensen van zee. Daar kwamen de Honga ren. Het levende bewijs dat het leven achter het IJzeren Gordijn, in het 'arbeidersparadijs', hele maal niet zo geweldig was. Net als andere Euro pese landen gaf Nederland ze in 1956 een warm onthaal. Met snoep en sigaretten stonden landgenoten 3.300 van de 225.000 Hongaren die het communisme ontvlucht ten juichend op te wachten op de perrons waar hun treinen arriveerden. Groter kan het contrast met de treurige aankomst van vluchtelingen vanuit Afrika naar Europa momenteel niet zijn. Waarom accepteren we de ene groep migranten meer dan de andere terwijl we in Europa zelf ook een historie als trekvolk hebben? Alleen al na de Tweede Wereldoorlog trok ken 400.000 Nederlanders richting Cana da, Australië en de Verenigde Staten. Het aantal straatarme Italianen en Ieren dat die kant opging, lag nog vele malen hoger. „De Nederlanders die zelf een beter be staan in het buitenland zochten, werden daartoe gestimuleerd door de eigen rege ring. 'Ga vooral elders je geluk zoeken', was het motto. Er was daar ook werk, er waren daar mensen nodig", reageert hoogleraar migratiegeschiedenis Marlou Schrover van de Universiteit Leiden. Dat de Hongaren, onder wie net zo goed 'gelukszoekers' waren, zo makkelijk in West-Europa geaccepteerd werden, kwam volgens Schrover mede omdat de meesten een heroïsch vluchtverhaal hadden. „Ze pasten met hun dramatische uittocht in ons beeld over het communistisch sys teem. We konden ons beter in hen verplaat sen. Dat gold bijvoorbeeld ook voor de Joe- goslaven die in de jaren negentig ook in groten getale vluchtten en hier een bestaan kwamen opbouwen." Het acceptatiegehalte van ontvangende lan den wordt volgens Schrover deels bepaald door het imago van de vluchtelingen die aankloppen, door wat we weten over hun afkomst. „Dat zie je nu ook bij de bootvluchtelingen. We we ten dat er ellende is in de lan den waar ze vandaan komen, maar wat daar precies speelt en wie er op die boten zit, is vaak onduidelijk. Zelfs bij de Syri sche vluchtelingen. Dat maakt de angst groter dat het hek van de dam is zodra je ze toelaat. Ook omdat niemand weet hoe veel er nog staan te wachten om ook over te steken." Voor zowel de politiek als de media staan vluchtelingen ge lijk aan water, merkt de migra tieprofessor op. „Ik hoor overal watermetaforen.Ze 'stromen' bin nen, er moeten 'dijken' opgewor pen worden, ze vormen volgens som migen zelfs 'een tsunami'. Dat tekent het klimaat. Aan de andere kant: het zijn gewoon veel vluchtelingen die tegelijk Eu ropa proberen binnen te komen. Dat komt allemaal door de slechte situatie in Syrië en het wegvallen van Libië als buffer." De vergelijking met Mexicaanse migranten die ook al jaren massaal de grens van de Verenigde Staten proberen over te steken, gaat volgens Schrover niet helemaal op. „Er zijn er in de loop van de jaren heel veel overgestoken en ook heel veel uitgedroogd bij het zoeken van doorgangen in de woes tijn. Dat zijn net zo goed drama's. Maar het bestrijkt een periode van tientallen jaren. De crisis op de Middellandse Zee, waar de bootvluchtelingen nu blijven oversteken en massaal verdrinken, is veel urgenter. Ook omdat het blootlegt dat Europa er on derling maar niet uit kan komen om een oplossing te vinden." Het is de uitzichtloze ellende die de men sen nog altijd zo'n gammel bootje instuurt, is haar overtuiging. Niet de gedachte dat er in Europa met goud geplaveide straten zijn. „Is met een buskaart in je hand ergens op het Groningse platteland in een asielzoe kerscentrum terechtkomen echt waar ze van dromen? Hun thuissituatie duwt hen weg, niet het idee dat het in Europa alle maal zo jofel is." Verlangen naar beter door Niki van der Naald illustratie Mark Reijntjens en Jos Diender

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10