Voorstad Athene zit met proces Gouden Dageraad 'Veel banen' Lijkwade van Turijn opnieuw te bezichtigen 24 maanden 50% korting 400MB DATA By CD Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc BUITENLAND 9 P/MND 10 a Een jonge moeder met twee kleu ters schudt haar hoofd, tegenover de gevangenis van Korydallos, een voorstad van Athene. Ze voor ziet chaos en zal haar kinderen thuishouden, want vandaag be gint in een zaaltje in de zwaarbe waakte gevangenis het monster proces tegen de complete top van de Griekse extreemrechtse partij Gouden Dageraad. 69 partijleden staan terecht; onder hen de volle dige achttienkoppige fractie uit het vorige parlement, van wie er bij de laatste verkiezingen in ja nuari dertien herkozen werden. Ze worden onder meer beschul digd van het lidmaatschap en het leiden van een criminele organisa tie, en het organiseren van en het aanzetten tot geweld. Ze zouden de moord op rapper Pavlos Fyssas en de Pakistaanse immigrant Luq- man Shahzad in 2013 op hun ge weten hebben, evenals een ge welddadige aanval op leden van de communistische vakbond. Gouden Dageraad werd twintig jaar geleden opgericht en leidde een marginaal bestaan, tot de ver kiezingen van 2012. Daarbij haal de de partij 7 procent van de stem men door de economische crisis in verband te brengen met de gro te golf immigranten die vanaf de jaren '90 in Griekenland aan kwam. Knokploegen in outfits van de partij deinsden er niet voor terug 's nachts buitenlanders af te tui gen in afgegleden wijken van Athene. Tegelijkertijd hielpen bur gerwachten Griekse ouderen met winkelen in onveilige buurten en deelde de partij gratis voedsel en kleding uit aan de armen. Deze so ciale kant maakte de partij ook po pulair bij Grieken die verder wei nig op hadden met het geweld te gen buitenlanders. Bij de verkie zingen van januari dit jaar eindig de Gouden Dageraad als derde, Als ze schuldig bevonden worden, kunnen de partij leiders straffen krijgen van zeker twintig jaar met 6 procent van de stemmen. Lange tijd leek de partij haar gang te kunnen gaan, tot de moord op rapper Fyssas een golf van veront waardiging teweegbracht en justi tie het ene na het andere partij kopstuk oppakte. De aanklacht telt 700 pagina's. Al leen al de aanklager zal naar ver wachting meer dan 130 getuigen oproepen. Enkele tientallen verte genwoordigers van slachtoffers zullen aan het woord komen. Ruim honderd advocaten werken mee aan de verdediging van Gou den Dageraad. De rechtszaak zal naar verwachting meer dan ander half jaar duren. Als ze schuldig worden bevonden, kunnen de lei ders tot zeker 20 jaar cel veroor deeld worden. De Griekse grond wet sluit de mogelijkheid om de partij te verbieden uit. Korydallos is intussen kwaad dat het megaproces middenin de woonwijk plaatsvindt. Aanhan gers van Gouden Dageraad en an ti-fascisten hebben protesten aan gekondigd. Alle elf scholen in de gemeente - waarvan er drie recht tegen over de gevangenis liggen - blijven daarom vandaag dicht; net als veel winkels. De burgemeester heeft de minis ter van Justitie verzocht het pro ces te verplaatsen, maar die heeft laten weten dat er geen andere ge schikte locatie is. Bovendien brengt het anderhalfjaar heen en weer rijden van alle verdachten ook risico's met zich mee. Een be woner: „Als de hel hier losbreekt, doen we de rolluiken omlaag en gaan we koffie drinken tot het over is." De Nederlandse Tweede Ka mer krijgt het laatste woord over TTIP, het omstreden vrij handelsverdrag waar de Euro pese Unie en de Verenigde Sta ten al jaren over aan het onder handelen zijn. Dat zegt Euro commissaris en TTIP-topon- derhandelaar Cecilia Malmström. Waarom is TTIP zo belangrijk? „We zijn nog niet uit de crisis. Miljoenen Europeanen heb ben geen baan, 90 procent van de groei moet de komende 30 tot 40 jaar van buiten Europa komen. We kunnen TTIP niet missen, zeker de kleine bedrij ven niet. Neem jullie kaasma kers: die kunnen nu door de vele heffingen moeilijk de Amerikaanse markt op." De FNV is bang dat TTIP stren gere regels tegenhoudt, zoals re gels tegen asbest vanwege het ri sico op kanker. „Laten we niet overdramatise- ren. We drijven al decennia handel met de hele wereld, dat heeft arbeidswetgeving nooit in de weg gestaan. Als we strengere asbestregels willen, dan maken we die." Hoeveel banen en groei gaat TTIP ons eigenlijk opleveren7 „Véél. Concreter maak ik het niet. Je kunt prognoses maken, maar exacte cijfers geven is on mogelijk." TURIJN - In Turijn is sinds gisteren de beroemde lijkwade weer te zien. De relikwie wordt tot en met 24 juni tentoongesteld in de kathedraal van de Noord-Italiaan se stad. Er worden daardoor mil joenen bezoekers verwacht in Tu rijn, waar de lijkwade voor het eerst in vijf jaar weer eens wordt tentoongesteld. Sommige christenen geloven dat in dit stuk linnen Christus begra ven is nadat hij aan het kruis ge storven was. Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat het een beeltenis is uit de late middeleeuwen. Uit een kool- stof-14-datering blijkt dat het kleed tussen circa 1260 en 1390 is gemaakt. De katholieke kerk ziet het stuk stof vooral als een sym bool voor het lijden van Christus en laat sinds de 14e eeuw de vere ring ervan toe als een kunstzinni ge voorstelling van Jezus. Andere wetenschappers en onder zoeken stellen dat kunstenaars uit de middeleeuwen niet konden be schikken over de kennis en tech nologie om een dergelijke verval sing te maken. De laatste keer dat de lijkwade te zien was, in 2010, trok deze bijna twee miljoen kijkers. Paus Francis- cus wordt verwacht op 21 juni. Hij zal bij de lijkwade bidden. Exclusief voor de lezers van deze krant m r». nel. iPhone 5c t.w.v. €399,- Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! MAANDAG 20 APRIL 2015 verzet op door onze correspondent Thijs Kettenis KORYDALLOS - „Waarom moet dat proces hier plaatsvinden? Waarom niet gewoon in een rechtbank in de stad?" De arrestatie van Gouden Dage- raad-parlementariër Christos Pap pas vorig jaar. foto EPA door Frans Boogaard en David Bremmer Kaarten Telefoon QYiêP W Berichten Agenda Fotos Camera Notities Herinneringen Aandelen Game Center Kiosk (Tunes Store App Store Passbook Kompas Instellingen Telefonisch bestellen ken ook. Bet 0900~0603 (€0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18 uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 15-04-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9