r\ fes RS n B Duizenden Europeanen protesteerden tegen vrijhandelsverdrag TTIP met de VS. Nog eens 500 demonstraties zijn gepland, in 44 landen. hij dacht dat hij kanker had 8 BUITENLAND VRIJHANDELSVERDRAG TTIP BERLIJN/BRUSSEL - In heel Europa, maar vooral in Duitsland, zijn dit weekeinde duizenden mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen het vrijhandelsverdrag TTIP tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Op tweehonderd plekken in Duitsland werd gedemonstreerd, waarbij alleen al in München za terdag 15.000 mensen meeliepen. In Keulen en Stuttgart kwamen ook honderden mensen op de been. In Brussel werden zaterdag tweeduizend demonstranten ge teld; wat minder in Madrid en Helsinki. In Praag, Warschau en Londen deden honderden men sen mee aan protesten. Aanleiding daarvoor zijn de on derhandelingen over het Transat lantische Handels- en Investe- rings Partnerschap (TTIP), die vandaag in New York worden her vat. Volgens de demonstranten gaat het akkoord in tegen Europe se normen en waarden. Zo zou den sociale bescherming, consu menten- en milieubescherming erdoor in gevaar komen. Blijkens peilingen verwacht 43 procent van de Duitsers dat het verdrag slecht voor hen zal uitpak ken, juist vanwege afzwakking van regelgeving op het gebied van voedselveiligheid, milieu, arbeids voorwaarden en arbeidsomstan digheden. 26 procent is er positief over. TTIP moet de trans-Atlan tische handel bevorderen. „Met het TTIP willen de VS en de EU een grote vrijhandelszone creëren die zou ontsnappen aan elke vorm van democratische con trole", zei de Belgische actievoer der Sebastien Fran co. „Multinationals zouden de mogelijk heid krijgen om de na tionale wetgevingen op het vlak van milieu, volks gezondheid, voedselveilig heid enzovoort aan te vallen als ze vinden dat die hun win sten bedreigen. Dergelijke proce dures zouden ook niet voorgelegd worden aan de nationale hoven en rechtbanken, maar aan een pri vaat arbitragehof, dat tot nu toe systematisch de kant van de Ame rikaanse multinationals heeft ge kozen", aldus Franco. Ook is er kritiek op het feit dat on derhandelingen over het verdrag deels achter gesloten deuren plaatshebben. Met het verdrag wil len de EU en de VS een einde ma ken aan handelsbelemmeringen. Tegenstanders vrezen dat ermee Amerikaanse producten op de Eu ropese markt komen die voor heen door de EU of EU-lidstaten werden geweerd. Behalve in de genoemde landen zijn nog eens vijfhonderd demon straties gepland in een veertigtal andere landen. Die zijn ook ge richt tegen vergelijkbare verdra gen, zoals het Comprehensive Eco nomie and Trade Agreement (CETA) tussen Canada en de Eu ropese Unie, aldus betogers in Brussel. Dat soort akkoorden speelt volgens Franco enkel de grote multinationals in de kaart. „Het NAFTA-akkoord bijvoor beeld, tussen de VS, Canada en Mexico, is rampzalig gebleken voor de Mexicaanse en La tijns-Amerikaanse economie. Bur gers en werknemers halen geen enkel voordeel uit dergelijke ak- koorden. Integendeel, die ak koorden openen alleen de weg naar de liberalisering en com mercialisering van zaken, zoals gezondheidszorg en onderwijs, wat alleen nefast kan zijn." Naarmate de onderhandelin gen vorderen, wordt de weer stand groter. Tegenstanders, waaronder ook de Nederlandse FNV, verkondigen luidkeels al le gevaren en risico's die Neder land straks door het handelsver drag in huis haalt. De Nederlandse Tweede Kamer stelt zich op het standpunt dat er door het verdrag geen af breuk mag worden gedaan aan Nederlandse sociale, milieu- en voedselveiligheidsnormen. kettingzagengevecht IS doodt Ethiopische christenen in Libië Extremisten in Noord-Libië die zich rekenen tot de terreur beweging Islamitische Staat (IS), hebben gisteren beelden verspreid van de onthoofding van zeker twaalf mannen op een strand en de executie van zestien anderen met vuurwa pens in een woestijngebied. De slachtoffers worden door IS aangeduid als christenen, 'le den van de Ethiopische kerk van de vijand'. Ethiopië be hoort tot de oudste christelijke naties ter wereld. Rond 43 pro cent van de 90 miljoen Ethio- piërs is lid van de oude Ethio- pisch Orthodoxe Kerk. Twee dronken Belgische houthak kers waren het zaterdag niet eens met de kroegbaas die hun de deur wees, en kwamen terug met draaiende kettingzagen. In het ge vecht dat volgde verloor een klant drie vingers, zo liet het Openbaar Ministerie in Charleroi gisteren weten. De klant die uiteindelijk drie vingers verloor, kwam gewa pend met een ijzeren pijp tussen beide. Die pijp gleed echter weg op de draaiende zaag, waardoor zijn hand op de machine kwam. De houthakkers brachten de nacht door in de cel. Een van hen was zo dronken dat hij ook gister ochtend niet aanspreekbaar was. Ex-presentator Jeremy Clarkson (55) van het populaire Britse tv-programma Top Gear heeft gis teren een verklaring gegeven voor het gedrag dat reden was voor zijn ontslag. Clarkson dacht dat hij kanker had toen hij de pro ducer van het autoprogramma sloeg. Volgens de tv-presentator was het de meest stressvolle dag in de 27 jaar dat hij voor de BBC heeft gewerkt. Clarkson vertelt in een krantenco lumn dat hij twee dagen voor het incident van zijn dokter te horen had gekregen dat een bobbeltje op zijn tong waarschijnlijk kan ker was. Later bleek de bobbel niet kwaadaardig te zijn. Hij beschrijft in de column ook hoe het programma een obsessie voor hem werd. Na zijn scheiding en de dood van zijn moeder had hij zich op zijn werk gestort. Dat hij zijn baan kwijt is, voelt als een 'enorm verlies', schrijft Clarkson die er nog steeds van baalt dat hij Top Gear kwijt is. „Ik wil iedereen die mij heeft geschreven om te vertellen hoe erg ze Top Gear zul len missen, uit de grond van mijn hart bedanken." Duitse leger moet nieuw geweer kopen Het Duitse leger moet snel een ander geweer gaan kopen, al dus de voorzitter van de defen siecommissie van het Duitse parlement, Hans-Peter Bartels, in de zondageditie van Bild. De Bundeswehr heeft al twee decennia meer dan 175.000 ge weren van het type G36 van de firma Heckler Koch, maar dat type blijkt nu niet te deu gen. Maandenlang onderzoek naar de trefzekerheid van het wapen heeft een treurig resul taat opgeleverd. Schutters schieten er veel te vaak mee mis, vooral bij hogere tempera turen. Handelsverdrag wekt fors door onze redactie buitenland I Demonstranten in Brussel. In tal van steden werd tegen de TTIP-onderhandelingen geprotesteerd. foto Julien Warnand/EPA FROIDCHAPELLE LONDEN .1 in h. Jeremy Clarkson sloeg omdat CAIRO/DUBAI BERLIJN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8