Mountainbiken tegen spierziekte pittige klus Duik in natuur van oude vestingen Terneuzen moet zelf bewindvoering doen ZEEUWS-VLAANDEREN 21 DUCHENNE HEROES Concert voor kerk levert 1510 euro op Het benefietconcert van mu ziekvereniging ENZK uit Hoek heeft zaterdag 1510,70 euro opgeleverd voor her bouw van de 1 januari afge brande kerk in Hoek. Zo'n 150 bezoekers waren er. Ze maakten ook een première mee, van de clip 'Laat de klok van Hoek weer luiden'. Ochtend-mamacafé in Reynaertland In het Reynaertland in Hulst is woensdag van 10.00 tot 11.00 uur een mamacafé, voor aanstaande moeders en moeders met kinderen van o tot 4 jaar. De opzet is: erva ringen uitwisselen. Voor kin deren is er speelplek. Een jeugdverpleegkundige ver telt over positief opvoeden. Dow gaat kraker 3 weer opstarten Chemiebedrijf Dow Terneu- zen verwacht kraker 3 na een grote onderhoudsstop van ruim een maand van daag weer op te kunnen starten. Dat zal waarschijnlijk met extra geluid en fakkelactivi teit gepaard gaan. In 2017 is kraker 2 als volgende aan de beurt. Het is nog maar zaterdagochtend en al een drukte van belang aan de Zuiddijk 9 bij Hengstdijk. Patri cia Vervaeck heeft er zin in, en haar 'collega-Heroes' Darlien Ver brugge, Femke Sijnesael, Wendy Bilterijst en Lonny de Schrijver ook. Vanavond moet het hier ge beuren in een loods, het schuur feest voor hun team Blubberen 4 Brett. Lonny: „De reacties zijn goed. Zoveel schuurfeesten heb je ook niet meer." Wat kinderen lopen ook rond, on der wie Brett, de zoon van Patri Cees Freeke, raadslid voor ssTer- neuzen, heeft die oproep gedaan naar aanleiding van drie 'schrij nende' gevallen die hem in korte tijd ter ore zijn gekomen. Het gaat om drie vrouwen die via de kan tonrechter hadden gevraagd on der bewindvoering te worden ge steld. Ze kwamen er financieel cia Vervaeck en Duco Verbrugge. Voor hem en alle andere kinderen en jongeren die de spierziekte Duchenne hebben, doen ze het al lemaal. Hun levensverwachting is kort, dertig jaar. Brett is nu acht, een levendig ventje dat over een flinke dosis humor beschikt. Op de vraag 'wat vind je ervan dat ze dit allemaal doen?', antwoordt hij na een korte denkpauze: 'Ik vind het raar'. „Typisch Brett", reageert Patricia met een glimlach. „Hij staat zo po sitief in het leven. Veel kinderen met Duchenne, trouwens." Alsof ze beseffen dat hun leven kort is en dat ze er het beste van moeten maken. Toen Brett drie jaar was, merkte Patricia voor het eerst dat er wat aan de hand was. „Hij liep gek, veel op z'n tenen, waggelen." Ze kwam via via in het Universi tair Ziekenhuis in Gent terecht, waar een specialist het direct zag: Duchenne. De ziekte wordt door niet meer uit, maar raakten van de regen in de drup, omdat, aldus Freeke, hun bewindvoerders forse steken lieten vallen. Een bewindvoerder betaalde lan ge tijd de vaste lasten van één van de dames niet door. Een andere bewindvoerder weigerde de per soonlijke situatie - ze was van huis weggegaan na huiselijk ge weld - aan te passen. En in het derde geval was de bewindvoer der de pincode van een bankpasje kwijtgeraakt, maar bleef dat ont kennen. Het is hoog tijd, volgens Freeke, dat aan deze toestanden een ein de wordt gemaakt en dat kan naar zijn idee door de gemeente te la ten functioneren als bewindvoer der. 'Het aanstellen van een ge- gegeven via de vrouwelijke lijn. Patricia bleek draagster, haar moe der ook. Brett is nu onder meer in behandeling in Leuven, waar hij één keer per week heen moet en meedoet aan een experiment met nieuwe medicijnen. Alles draait erom de afbraak van spierweefsel te voorkomen. Het geld dat met de Duchenne Heroes-tocht wordt ingezameld, Brett staat heel positiefin het leven, veel kinde ren met Duchenne trouwens meentelijke bewindvoerder is ge rechtvaardigd', stelt hij. Meer ge meenten zijn Terneuzen daarin ook al voorgegaan. Welke bewindvoerders 'in de fout' zijn gegaan, meldt het raads lid overigens niet. Hij vindt dat ook niet zo belangrijk. Hij wijst er op dat feitelijk iedereen bewind voerder kan worden, 'het is geen beschermd beroep'. Op basis van nieuwe wetgeving die vorig jaar is ingegaan, moeten bewindvoer- Mij zijn in korte tijd al drie schrijnende gevallen ter ore gekomen is bestemd voor dergelijke onder zoeken. De vrouwen - die dit jaar voor de tweede keer meedoen - en dit jaar ook vier mannen (Den nie Vervaeck, Stefan de Schrijver, Duco Verbrugge en Davy de Bak ker) weten waarvoor zich van 13 tot en met 19 september gaan uit sloven. Uren en uren mountainbi ken over ruig terrein via Luxem burg, België en Duitsland naar Ne derland. „Na die week zie je bont en blauw", weten de vrouwen uit ervaring. De tocht was voor herhaling vat baar, zoals ook het schuurfeest van zaterdagavond, meldt Lonny achteraf. Ze schat het aantal be zoekers op 250, 300. „Ik ben daar niet zo goed in." En de opbrengst op 5000 euro. „Het was super ge slaagd. 'Volgend jaar weer?', vroe gen veel mensen. Dan moet het goed geweest zijn." Meer informatie Facebook, Blub beren 4 Brett. ders wel aan strengere eisen vol doen. De prominenste, die op in ternet te vinden zijn, zijn inmid dels ook aangesloten bij landelij ke verenigingen waarvan te ver wachten valt dat die niet iedereen toelaten. Wethouder Cees Liefting laat we ten wel wat te zien in een onder zoek naar gemeentelijke bewind voering, zeker omdat mensen die in financiële problemen nogal eens bij de gemeente aankloppen. Voor de kosten die bewindvoer ders in rekening brengen voor hun activiteiten, kunnen mensen bijvoorbeeld een beroep doen op bijzondere bijstand. Het voorstel van Freeke is aangemeld voor de raadscommissie Samenleving van dinsdag 19 mei. In Het Bolwerk was zaterdag de af trap voor het nieuwe seizoen, met de opening van twee wisselten toonstellingen in het teken van het thema 'natuur'. Fotograaf Ru- di Fonteijne uit IJzendijke stortte zich op de flora en fauna van de Staats-Spaanse Linies en stelde de foto-expositie 'Natuurlijk op zijn Mooist' samen. „Hij verstaat de kunst de natuur tot in detail vast te leggen", prees voorzitter Mat- thieu Janssen van stichting Het Bolwerk. De andere wisselexposi tie in het IJzendijkse museum laat onder de titel 'Na-tuurlijk Staats-Spaans' zien wat er leeft en groeit in de oude vestingwerken waarvan er de laatste jaren veel zijn hersteld. Het Bolwerk biedt nog tal van spe ciale activiteiten, ook voor kinde ren. Folders zijn erover te vinden in het museum dat vorig jaar zo'n vijfduizend bezoekers trok. Secre taris Anne-Lies Soet verwacht er dit jaar meer, omdat de werken aan de N6r (Schoondijke-Hoek) zijn afgerond. MAANDAG 20 APRIL 2015 Brett Verbrugge, die de ziekte van Duchenne heeft, met naast hem zijn neefje Vince Vervaeck en de Duchenne Heroes Dennie Vervaeck, Lonny de Schrij ver, Patricia Vervaeck, Femke Sijnesael en Darlien Verbrugge (vlnr), in de loods van het schuurfeest zaterdagavond, foto Ronald den Dekker HOEK HULST TERNEUZEN door Harmen van der Werf HENGSTDIJK - Het is wat, meedoen aan de Duchenne Heroes-mountain- biketocht. Het fietsen alleen is al een flinke opgave. Trainen, trainen en nog eens trainen. Maar daar blijft het niet bij. Geld moet er ook komen, minimaal 2500 euro per deelnemer. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Mensen die hun finan ciën niet zelf op orde kunnen krij gen, moeten bij de gemeente Ter- neuzen terechtkunnen. Niet alleen voor schuldhulpverlening, maar ook voor bewind voering; waarbij de gemeente het bewind gaat voe ren over de financiële zaken van die mensen. Patricia Vervaeck Cees Freeke IJZENDIJKE - Museum Het Bolwerk in IJzendijke neemt dit jaar een duik in de natuur in de Staats- Spaanse Linies, de vroegere ves tingwerken uit de Tachtigjarige Oorlog die her en der in Zeeuws- Vlaanderen en over de grens in Bel gië te vinden zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74