Kunstroute Graauw en Paal voor Jan en alleman Impuls wierf minder bedrijven Aantasting pastorietuin in Axel is 'ongewenst' 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Archeologisch museum Aardenburg een weekend 'sterrenrestaurant met veel hapjes met aparte smaken'. De vrouwen leefden zich zaterdag in de theetuin van Rita Jaberg in het kader van de tweedaagse Kunstroute creatief uit. Beeldhou wer Leopold Colman uit het Bel gische Stekene stond de dames met raad en daad bij. „Wij hebben al enkele workshops bij Leopold gevolgd en dat slaat enorm goed aan", zegt Ria. „Leo pold geeft af en toe met een krijt je aan wat we mogen wegkappen, maar niets moet. Lekker ontspan nen je eigen ziel en zaligheid in het werk leggen. Als we zo'n der tig uur verder zijn, resulteert on ze arbeid na het schuren en polijs ten in een hopelijk mooi abstract kunstwerk." Graauw en Paal ademden dit weekend kunst in allerlei vormen uit. Aan de twaalfde editie van de Kunstroute werkten zo'n 130 kun stenaars mee. Naast exposities op particuliere adressen, in de basis school, cafés en het dorpshuis wa ren er ook locaties waar de bezoe kers zelf de handen uit de mou wen konden steken met onder meer airbrush, keramiek, beeld houwen, wasschilderen, zang en graffiti. Het kunstspektakel werd verder ingevuld met dans, klein kunst en live muziek. „De opzet is Graauw als kunst dorp stevig op de kaart zetten en een podium bieden aan gelouter de en beginnende hobbyisten", al dus Rita Jaberg die met Karei Lansu de kar trekt van dit kunst weekend. Annemie van Remortel presen teerde in basisschool Ter Doest voor het eerst haar collectie ste nen. Annemie: „Ik stop bijna met werken en zoek een leuke hobby. In dit schilderen van stenen met kwastjes en satéprikkers voor het fijne werk kan ik echt mijn ei kwijt. Ik heb er geen atelier voor nodigEen tafel is voldoende, ste nen kan ik desnoods zelf zoeken. Voorbeelden komen via internet en boeken en steeds meer ont luikt mijn eigen fantasie". Het re sultaat is vaak verbluffend. Op de met acrylverf bewerkte stenen staan naast tekeningen ook tek sten. Stenen met stukjes eraf lij ken wel echte cactussen te zijn ge worden. De kunstroute bracht dit week end een paar duizend bezoekers op de been. Je kunt hier je eigen ziel en zaligheid in een kunstwerk leggen AARDENBURC - Desie Reijniers ge niet zondagmiddag. Ze zit aan een tafeltje in het Archeologisch Museum in Aardenburg en laat zich bedienen. Het éne na het an dere hapje komt voorbij. „Het voelt net alsof ik in een sterrenres taurant zit", zegt ze met enige ver bazing in haar stem, „zulke lekke re hapjes met aparte smaken." Romeins eten stond dit museum weekend op het menu in het Aar- denburgse museum. Margaret Willems, die alle hapjes had voor bereid, was er zelf niet bij. „Ze is op vakantie", vertelde voorzitter Wim Westphaal, die voor de gele genheid zelf maar de keuken schort had aangetrokken. Het had er alles van weg dat hij dit vaker doet. Voor het eerst hield het museum een Romeinse proeverij, ofwel Gustando. Het was zondagmid dag aardig druk. Her en der zaten mensen te eten. En hun oordeel over de Romeinen was mals. De sie was zeer te spreken over de puls (een brij van gerst of tarwe) met kippenlevertjes. Cecile Aer- noudts viel haar bij. „Zelfs ik vind het lekker." Acht hapjes stonden op het me nu, naast puls met kippenlever tjes onder meer kruidige soep met gehaktballetjes, gevulde eie ren op een bedje van linzen en olijven met selderij tapenade. Mar garet Willems kon gelukkig voor de recepten terugvallen op een origineel Romeins kookboek, De re coquinaria van Marcus Gavius Apicius. Geschreven ten tijde van keizer Tiberius (14-37 na Chris tus), maar 'pas' gebundeld in de vierde eeuw. Een manco van het kookboek is dat er alleen maar ingrediënten in staan, vertelde Wim Westphaal. In welke verhoudingen die moe ten worden toegepast, moet je zelf uitvinden. Kennelijk had Mar garet Willems dat goed gedaan, want er was niet één wanklank te horen. Drank was er uiteraard ook. „Want", wist vrijwillig tuin man Guido Lootens van het mu seum te vertellen, „zonder drank win je nooit een veldslag." De Romeinse proeverij smaakt naar meer, aldus Wim Westphaal. Volgend jaar wil hij het opnieuw doen, met Middeleeuws eten. „Dat is wat ruiger." Alleen al de vijftien nieuwe be drijven die toen in Zeeland neer streken, waren goed voor 460 ar beidsplaatsen. In 2014 waren het er een handvol. Volgens Im puls-directeur Dick ten Voorde duurt het vaak jaren eer een be drijf de knoop doorhakt om zich in Zeeland te vestigen. „Dan kan er wel eens een minder jaar tus sen zitten. Door de crisis worden investeringen ook uitgesteld. Ge lukkig zien we dat een aantal be drijven plannen weer oppakt." Invest in Zeeland, zoals Impuls zich tegenwoordig naar de buiten wacht toe presenteert, helpt steeds vaker Belgische bedrijven die de Zeeuwse markt willen be treden. Zoals het Antwerpse bak kersbedrijf Teclado dat in Hulst is neergestreken. Teclado klopte te vergeefs aan bij Nederlandse ban ken, omdat die geen Belgische on derpand accepteerden. Invest bracht Teclado in contact met een investeerder en hielp ook mee met een onderzoek naar subsidie mogelijkheden. „Zonder Invest was het ons niet gelukt", zegt Mare de Meijere van Teclado. En kele andere nieuwkomers die In- vest begeleidde, waren Hifix, Zorg&Co en het Chinese led-be drijf How Nice Europe. Invest ondersteunt node steeds va ker Zeeuwse bedrijven die willen uitbreiden. Vaak betreft het multi nationals, zoals kunstmestfabri- kant Yara in 2014. Ten Voorde: „Die investering van Yara had el ders in de wereld kunnen vallen en dan waren hier veel banen ver dwenen. Invest heeft in samen werking met het NFIA, een onder deel van het ministerie van Econo mische Zaken, flink gelobbyd en zich bekommerd om het vergun ningentraject. We hebben alles uit de kast getrokken. Ik ben blij dat het is gelukt. Zo blijven er 200 arbeidsplaatsen behouden." De Steltkluut heeft tegen het plan, een initiatief van onderne mer Daniël Luitjens (van onder meer de Albert Heijn in Axel), of ficieel bezwaar ingediend bij de gemeente Terneuzen. De natuur- vereniging stelt dat grote winkels beter op hun plek zijn aan de bui tenrand van een centrum, zeker als de ontwikkeling ervan ten kos te gaat van 'één van de oudste groene structuren van Axel', de pastorietuin. Het Terneuzense college van B en W reageert dat het plan juist goed is voor de ontwikkeling van Axel als winkelcentrum. De bomen in de pastorietuin zouden ook niet zo waardevol zijn. De tuin wordt bovendien vrij toegankelijk. De gemeenteraad keurt het plan don derdag vrijwel zeker goed. De Steltkluut houdt vast aan zijn standpunt, meldt voorzitter Adri Paauwe, maar overweegt niet in hoger beroep te gaan. Workshop beeldhouwen in de theetuin: Rita Jaberg, met beeldhouwer Leo pold Colman uit het Belgische Stekene als raadsman, foto Ronald den Dekker door Edy de Witte CRAAUW - Na een uurtje kappen en raspen in de speksteen vonden Ria, Carla, Rinie en Tiny het wel tijd voor een kopje koffie. Even ge noeg kunstzinnig bezig geweest. Ria, deelneemster workshop Romeins eten was niet vies door Harmen van der Werf Jenny en Wim Westphaal verzorgen de (overheerlijke) Romeinse hapjes in het Archeologisch Museum in Aarden burg. foto Ronald den Dekker door Frank Balkenende MIDDELBURG - Ontwikkelingsmaat schappij Economische Impuls Zee land heeft vorig jaar dertien bedrij ven ondersteund, wat heeft geleid tot 250 nieuwe arbeidsplaatsen en behoud van 200 bestaande banen. Impuls scoort daarmee minder goed dan in 2013. AXEL - Het plan om de Nassau- straat in hartje Axel te verleggen voor meer parkeer- en winkelruim te is 'ongewenst', vindt natuurbe schermingsvereniging De Stelt- kluut, omdat een deel van de oude tuin van de vroegere rooms- katholieke pastorie daarvoor moet worden opgeofferd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73