Fruitvlieg bezig aan onstuitbare opmars LlJUjfffflZJf/, fjJi 6 BINNENLAND LEUKEMIEPATIËNT Sem (16) vecht tegen leukemie. Landskampioen PSV stak hem een hart onder de riem. 199,- 499,- Het fruitvliegje werd in 2012 voor het eerst in Nederland aangetrof fen en zit nu door het hele land. De afgelopen zachte winter doet Helsen vrezen dat er dit jaar weer meer exemplaren rondwaren. „Af gelopen zomer, na de extreem zachte winter van 2013, was er een ware explosie", zegt hij. „Het is ongekend dat zo'n klein vliegje zich zo snel heeft verspreid." Anders dan het gewone, Europese fruitvliegje valt de Suzuki-fruit vlieg aan op onrijp fruit. Het is vooral dol op zachtfruit als bes sen, aardbeien, frambozen en steenfruit als kersen. Het vliegje boort gaatjes in de rijpende vrucht en legt er eitjes. De larven doen zich tegoed aan het fruit, maar zorgen ook dat het zuur wordt. „Dan is het fruit onver koopbaar", zegt Helsen. Bij de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie (NFO) is de snelle ver spreiding van de fruitvlieg een 'bron van grote zorg'. Toch vreest directeur Siep Koning niet dat de plaaggeest gevolgen zal hebben voor de export. „De Suzuki-fruit vlieg komt alleen voor op zacht fruit. Dat wordt slechts geëxpor teerd naar de ons omringende lan den. En daar komt het beestje he laas ook voor. Gelukkig dat het niet aanvalt op hardfruit als ap pels of peren." Die vruchten worden in Neder land geteeld op 15.000 hectare. Zachtfruit en kersen op zo'n 4500 hectare. Na twee zachte winters is de verwachting dat het Suzuki-fruitvliegje flink in aantal is toegenomen EINDHOVEN/VORSTENBOSCH - Lan ge tijd is het onzeker of de ernstig zieke Sem Hendriksen (16) über haupt bij de kampioenswedstrijd van PSV aanwezig kan zijn. De tie ner uit Vorstenbosch heeft er zo juist een zware week opzitten; met enorme pijnen in de rug. Sem - die lijdt aan een agressieve vorm van leukemie (bloedkanker) - zet door, zoals hij dat volgens zijn moeder al maanden doet. Want het kampioenschap van zijn favoriete voetbalclub missen, dat nooit! En dus wordt hij zaterdag uit zijn kamer in het Radboud UMC in Nijmegen getild en via een ambu lance en bed op wieltjes het Phi lips Stadion ingereden, waar hij met zijn familie een mooi plaatsje bij de cornervlag vindt. De tiener geniet. Een glimlach bij het doelpunt van zijn favoriete PSV'er Memphis Depay. En ver wondering over de hartelijke ont vangst van de fans, die hem op beurend toespreken en bestoken met high fives. Daarmee is zijn wens - die moge lijk is gemaakt door Stichting Am bulance Wens, FC Robinstijn en PSV - al geslaagd. Dan moet het mooiste moment van de avond nog komen. Wat vlak na de huldiging op het veld gebeurt, is geen vooropgezet plan. Het is een spontane actie van een steward, die de spelers Adam Maher, Jeffrey Bruma en Jeroen Zoet richting de hoek van het stadion dirigeert. Daar ligt Sem, in zijn bed en met opgetrok- ken mondhoeken, te genieten van het kampioenschap. De voetballers pezen richting de cornervlag, met de kampioens- schaal onder de arm. Sem mag de ronde trofee aanraken, zelfs als een van de weinigen vasthouden. Hij krijgt knuffels van de spelers en gaat met hen op de foto. Bru ma vraagt of hij van de wedstrijd heeft genoten. Een overbodige vraag. Duizenden voetballiefhebbers zien het gebeuren, want betaal zender Fox Sports zendt het tafe reel live uit. Op de achtergrond stokt de woordenstroom van ver slaggever Toine van Peperstraten: „Hier hoort gepaste stilte bij." Een dag later perst de hoofdrolspe ler er in het Radboud met moeite een glimlach uit. De avond heeft indruk gemaakt, maar was ook heel vermoeiend voor de scholier van de vmbo-tak van het Udens College. „Geweldig, in het echt is de schaal nog mooier", zegt hij. „En zwaar." Om hem heen sjaals, vlaggen en een kartonnen schaal, allen van PSV. Die geven de sobere zieken huiskamer kleur. De telefoon van de familie trilt on ophoudelijk sinds hun moment of fame. „Ik ben best moe, maar heel blij met deze positieve energie. Ik ben een vechter en heb er nog steeds vertrouwen in yjjssskL BBKH 11 h» n aaaj 10 dagen Vierlandenreis Arosabahn 5 dagen Rothenburg Würzburgen Nürnberg/ De Romantische Strasse 8 dagen Kirchberg Tirol/ Kufstein - Hinterthiersee 5 dagen Berlijn 10 dagen Levico terme. Dolomieten en meren Égn/vM *ro<;hureen (0318) 58 09 58 door Wilko Voordouw WACENINCEN - De expansie van de Suzuki-fruitvlieg lijkt door te gaan. Wetenschappers hebben nog geen antwoord gevonden op het fruit- vliegje, dat zich razendsnel door Eu ropa verspreidt. „Het zal nog jaren duren voor we een echte remedie hebben", zegt onderzoeker Her man Helsen van Wageningen UR. Ook door Frans Raaijmakers Sem voelt zich Sem straalt als Jeffrey Bruma en Adam Maher (rechts) hem de schaal brengen, foto Erik Teunissen/FC Robinstijn Sem Hendriksen Vertrekdata: 4,25 mei 1,15,22 juni 6,13, 27juli/3,17,24 aug7,14 sept/5 okt Vertrekdata: 4,11, 25 mei 8, 22 juni 6, 20 juli ,21,28 sept/12 okt Vertrekdata: 4,11,18, 25 mei 1, 8,15, 22, 29juni 6,13, 20, 27juli/3,10,17,24,31 aug/7,14,21,28 sept/5,12 okt Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet P/AV Vertrekdata: 11,25 mei 8,22 juni 6,20juli3,31 aug/21 sept Vertrekdata: 11 mei 8,13 juli 24 aug 7,28 sept5 oktetc. boekingen: www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6