Tennissters stijgen weer boven zichzelf uit 83 Verstappen maakt zich grote zorgen 44 Qua ranking 40 SPORT WIELRENNEN Kwiatkowski wint als wereldkampioen de Limburgse voorjaarsklassieker. Onder andere Raas ging hem daarin voor. Australië was dit weekeinde in de Bossche Maaspoort het zevende slachtoffer op rij voor het team van captain Paul Haarhuis, dat met 4-1 won. „Qua ranking heb ben we niks te zoeken in de we- reldgroep. Qua teamspirit hebben we er alles te zoeken", zei de Bra bander. Het was op voorhand al een uitge lezen mogelijkheid voor een nieu we promotie. En die werd door de ploeg op waarde geschat. Na een aantal niet ongunstige lotingen trof Oranje nu de Australische vrouwen, die dit jaar ook nog niet in opperbeste vorm verkeren. Daar kwam bij dat de op papier sterkste speelster, Samantha Stosur, zaterdag op het laatste moment van het formulier werd gehaald vanwege een achilles peesblessure. Haar vervangster, Casey Dellacqua, en Jarmila Gaj- dosova - beiden speelsters uit de top vijftig - bleken geen onneem bare hordes voor Kiki Bertens en Arantxa Rus. Die stegen onder de vlag van de Fed Cup andermaal boven zichzelf uit. Bertens (23) toonde zich weer de ultieme kopvrouw. Ze verloor in beide enkelpartijen samen niet meer dan negen games. Een tech nische aanpassing aan haar servi ce pakte bijzonder goed uit. De opslag was een wapen, net als haar forehand. Het aantal onnodi ge fouten was beperkt, zelfs bal len die haar frame raakte vielen hebben we niks te zoeken in de wereldgroep goed. En dat met haar ranking van 86. „Maar ik kan nu niet zeg gen dat ik ook in de top vijftig hoor. Ik sta waar ik thuishoor, kom uit een best moeilijke perio de. Maar Fed Cup spelen voelt als thuiskomen." Rus (24) verloor zaterdag in twee sets van Dellacqua, maar was niet kansloos. Dat leek ze gisteren, toen Bertens Oranje op een 2-1- voorsprong had gezet, wel tegen Gajdosova. Die liet in de eerste set de ene na de andere winner van haar racket komen en kwam met 6-0 en 2-0 voor te staan. Maar Rus is niet het type dat het hoofd op hol laat brengen. „Al leen: zonder een coach op het bankje had ik deze wedstrijd niet meer gekeerd", wist Rus zeker. De bemoedigende woorden van Haarhuis, die haar verzekerde dat Gajdosova vanzelf fouten ging ma ken, hielden haar op de been. Zo wel de tweede als de derde set trok Rus na een robbertje vech ten met 7-5 naar zich toe. Na drie gemiste matchpoints rea geerde Rus na het beslissende punt net zo stoïcijns als bij de kansloos ogende achterstand. Enorme uitbarstingen zijn haar vreemd. De Maaspoort, beide dagen slechts halfvol, ontplofte ook niet. Het Fed Cup-team verdient wat dat betreft meer. Misschien straks in de Wereldgroep, als Oranje bij voorbeeld het Rusland van Maria Sjarapova kan loten. Maar mis schien heeft de ploeg meer kans tegen bijvoorbeeld Frankrijk of Italië. Het helpt daarbij niet het volgende duel pas in februari 2016 wordt gespeeld. Bij een thuiswedstrijd zal de keuze in elk geval weer vallen op gravel als ondergrond. Haarhuis gaf voor het weekeinde aan liever op een snellere baan te hebben willen spelen. „Maar de speelsters hebben me gelogenstraft. Van mijn part spelen we nooit meer op iets anders", lachte de coach. Sinds zijn komst in 2014 verloor de ploeg geen enkele confronta tie. In niet één van de zeven duels was een beslissend dubbelspel no dig. Maar Haarhuis wilde, net als na de vorige overwinningen, niet met de eer gaan strijken. „Het zijn teamzeges. Ik ben wel onge looflijk trots. Zo goed als Kiki speelt, zoals Arantxa de boel om draait. Dat is de spirit van de Fed Cup." BERG EN TERBLIJT - Het blijft een contradictie. Zo weinig opwin dend en voorspelbaar het koersver loop is in de Amstel Gold Race, zo fraai zijn de namen van de win naars. Wereldkampioen Michal Kwiatkowski bewees gisteren we derom dat de enige Nederlandse klassieker geen voer is voor B-cou reurs. Tijdens de laatste beklim ming van de Cauberg komt het immers aan op inhoud, kracht en ervaring. Na ereplaatsen in 2013 (vierde) en 2014 (vijfde) wist de kopman van Etixx-Quick Step dat hij tijdens de laatste bestorming van de steile klim niet al zijn kruit mocht ver schieten. Terwijl topfavoriet Phi lippe Gilbert, drievoudige win naar, zijn beslissende aanval dacht te plaatsen, volgde Kwiatkowski op ongeveer honderd meter. Op de top leek het erop dat Philippe Gilbert, Michael Matthews en de onvermijdelijke Alejandro Valver- de de buit zouden verdelen, maar dat was buiten de wereldkampi oen gerekend. In de laatste twee kilometer naar Berg en Terblijt sloop Kwiatkowski handig mee met een groepje achtervolgers om vervolgens in de laatste rechte lijn soeverein naar de eerste grote klas sieke overwinning in zijn carrière te sprinten. Valverde (tweede) en Matthews (derde) stonden nog op het podium, Gilbert strandde na zijn alles-of-nietspoging op de Cauberg op een voor hem teleur stellende tiende plaats. Wereldkampioenen die grote koer sen winnen: het is niet vanzelf sprekend. Dragers van de regen boogtrui maken niet zelden een seizoen door vol kommer en kwel. Deze vloek geldt blijkbaar niet voor de Amstel Gold Race. Na Ed dy Merckx (1975), Bernard Hinault (1981) en Jan Raas (1980) is Kwiat kowski de vierde wereldkampioen die de Limburgse klassieker op zijn naam schrijft. Voor Etixx-Quickstep komt de winst van Kwiatkowski als een ge schenk uit de hemel. Na het uitval len van Tom Boonen, strandde het Belgische sterrenensemble in de Ronde van Vlaanderen (Niki Terpstra) en Parijs-Roubaix (Zde- nek Stybar) telkens op de tweede plaats. Kwiatkowski had gisteren niet het gevoel dat hij voor de ploeg iets recht moest zetten. „Ik ben door de ploeg niet onder druk gezet. Druk leg ik mezelf wel op. In de Amstel Gold Race moet je van start tot finish gefocust zijn. Je kunt deze koers overal verlie zen. Ik houd van dit soort wedstrij den", zei de Pool, die een van de voornaamste exponenten is van een nieuwe generatie renners die dit voorjaar de macht heeft gegre pen. John Degenkolb (26) schreef Mi- laan-Sanremo en Parijs-Roubaix op zijn naam. Alexander Kristoff (27) domineerde de Ronde van Vlaanderen en Kwiatkowski zelf is amper 24. Krachtpatsers die niet barsten als ze een helling op moeten en aan de finish beschik ken over een stel aalvlugge benen: het is overduidelijk hét profiel van de moderne klassiekerspecialist. In deze ontwikkeling lopen de tra ditionele wielerlanden niet voor op. Na een Duitser (Degenkolb) en een Noor (Kristoff) was het gis teren een Pool die de rondemiss mocht kussen. En de Nederlanders? Voor eigen volk speelden ze slechts een figu rantenrol. Maurits Lammertink (Roompot) was nog de beste land genoot op een 21e plaats. In het Ra- bobank-tijdperk barstte de kritiek los als de Nederlandse ploeg zich in de finale van de Amstel Gold Race weer eens had laten ringelo ren. De toptienklasseringen van Michael Boogerd en Oscar Freire werden ervaren als nederlagen. Gisteren overheerste in het Neder landse kamp gelatenheid. Lokale held Tom Dumoulin, Tom Jelte Slagter en Bauke Mollema werden vooraf getipt als outsiders, maar kwamen nauwelijks in het stuk voor. Typerend voor de Nederland se bloedarmoede was het optre den van Lotto-Jumbo, 's lands eni ge World Tour-ploeg. Na een te leurstellend voorjaar leek Wilco Kelderman gisteren op weg om het geschonden blazoen enigszins op te poetsen. Na de Eyserbosweg, waar de laatste overblijvers van een lange vlucht van zes werden ingerekend, verkeerde Kelderman aan de kop van de koers enige tijd in het gezelschap van Vincenzo Nibali en Tony Martin. Met name de Italiaan had de verdienste dat hij het tot dan toe slaapverwekken de schouwspel enige kleur gaf. Op weg naar de Keutenberg mistte Kelderman echter een bocht waar door hij nogal knullig in een wei land terechtkwam. „Op zo'n mo ment lijkt het alsof alles tegenzit, maar op dit moment is het niet an ders. We hadden hier gehoopt op een toptienklassering. Helaas was Paul Martens op de Cauberg niet goed genoeg", zei ploegleider Frans Maassen. Dat de Nederlanders er niet aan te pas kwamen in de vijftigste editie, is in de analen van de Gold Race hooguit een voetnoot. Veel belang rijker voor de internationale uit straling van de Zuid-Limburgse klassieker is dat op het scorebord een wereldkampioen bovenaan staat. SAKHIR - In het kunstlicht van de paddock bergen monteurs van Toro Rosso hun spullen op in ge reedstaande kisten en containers. Teambaas Franz Tost is al omge kleed en heeft zijn koffer gepakt om razendsnel naar de luchthaven te gaan. De Grand Prix van Bah rein is net afgevlagd - met Lewis Hamilton voor de derde keer dit seizoen als winnaar - maar bij Toro Rosso lijkt de race in de woes tijn al lang en breed vergeten. Het is het einde van een dramatisch optreden van de Italiaanse renstal: Carlos Sainz niet aan de finish en voor Max Verstappen de frustratie dat hij in vier races drie keer uit valt zonder daar zelf iets aan te kunnen doen. „Het enige waar ik van genoten heb is het rijden bij kunstlicht." Verstappen drijft er de spot mee, meteen nadat hij in de 35e ronde zijn Toro Rosso in de pits heeft moeten parkeren en uit voorzorg eerst op de bolide moest gaan staan en er dan vanaf moest sprin gen. „Omdat de auto elektrisch ge laden was, mocht ik niet vanuit de auto contact met de grond ma ken", legt hij uit. Hij klinkt gelaten, baalt duidelijk minder dan een week eerder in China, toen Verstappen in het zicht van de haven met een geplof te motor een achtste plaats letter lijk in rook zag opgaan. „Dit doet minder pijn. Ik wist al na twee rondjes dat het niks zou worden." Verstappen krijgt na een redelijke start al snel het seintje van de pit- muur dat hij alle knoppen op zijn stuurtje in de veilige stand moet draaien. „Eerst ging het nog wel, maar steeds opnieuw kwam er een seintje om de knoppen verder terug te draaien. Nou, dan weet je het wel. We hebben toch al niet de meeste pk's, maar nu was het echt onbegonnen werk duels aan te gaan." Verstappen heeft op dat moment ook al een verknalde pitstop ach ter de rug. Vanaf de pitmuur krijgt hij het signaal binnen te ko men voor een bandenwissel. Maar als Verstappen op zijn plek in de pits arriveert, moeten de mon teurs het nieuwe rubber nog aan slepen. Een fout die Verstappen Kiki Bertens (links) en Arantxa Rus versloegen in de Fed Cup speelsters die veel hoger op de ranking staan, foto Koen Suyk/ANP door Rik Spekenbrink DEN BOSCH - Zet ze een weekje bij elkaar, trek ze een oranje t-shirt aan en de anders zo dolende Neder landse tennissters zijn ineens tot ongekende prestaties in staat. Voor het eerst sinds 1998 keert het Fed Cup-team volgend jaar terug in We- reldgroep I, de poule voor de acht sterkste landen. Paul Haarhuis De vloek telt niet door Patrick Delait Michal Kwiatkowski Marco Minnaard uit Wemeldinge was de beste Zeeuw op de 83e plek. Johnny Hoo- gerland werd 91 e. door Ivo Op den Camp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40