J I Biologie- boek om lekker bij te lachen De Nederlandse literatuur is van de vrouwen. Wim Brands, tv-maker, dichter en literatuurkenner, stelde een bloemlezing samen met fragmenten uit het werk van de nieuwe schrijvers. „Maar vergeet de mannen niet!" 44 Boeken zijn 26 DIZZIE Dizzieni De mooiste titels ontdek je samen! Leuk prentenboek voor alle leeftijden Veel varianten op het papieren boek Op de omslag van hun boek leg gen auteur Edward van de Vendel en illustrator Martijn van der Lin den de lat meteen heel hoog: 'Wie dit boek leest, heeft er me teen een lievelingsdier bij', ver melden ze daar. En dan hebben ze het over.de okapi. Inderdaad, over dat beest dat ooit moet zijn samengesteld uit restjes die van andere produc tielijnen waren overgebleven. De kont van de zebra, het lijf van een paard, de nek en de horentjes van de giraf, hoeven met een kliertje waar was uitkomt dat van de her ten over was gebleven. En dan zijn er nog wat onbestemde on derdelen gebruikt, zoals een waan zinnig lange, blauwe tong. op de Als je ooit over een dier een boek zou willen schrijven, dan zou het dus heel goed de okapi kunnen zijn. Dat rare, kwetsbare beest dat al leen in Congo in het wild voorkomt. Maar wie zou nu zo'n boek willen lezen? Waarom zou je aan een verhan deling beginnen over okapi's? Het antwoord staat in Stem op de okapi. Het is inderdaad een soort biologieboek. Maar dan van het betere soort. Een boek met humor. En met veel en vooral fraaie illustraties. Met wetenswaardigheden over de okapi en met verhalen van verzor gers uit dierentuinen en zelfs van de stam boekhouder voor oka pi's. En of het niet ge noeg is, staan er ook nog oka pi-liedjes in en afbeeldingen van kunstwerken met het bijzondere dier in de hoofdrol. kapi BOUWPAKKETBEEST Veel completer kan het niet. Na het lezen van dit boek is een be zoek aan de dierentuin nooit meer hetzelfde. Wedden dat je dat rare bouwpakketbeest met ei gen ogen wilt zien? En dat je er langer dan ooit tevoren naar blijft kijken? Wat is de natuur toch mooi. En wat is het fijn als ie mand je helpt dat te zien. Op de bestsellerlijst kwam deze week Muidhond van Inge Schilperoord op 36 binnen. Wim Brands, televisiemaker, dich ter en autoriteit op het gebied van de Nederlandse literatuur, veert op. Wéér een voorbeeld van een jon ge vrouw die debuteert met een waanzin nige roman. Hij zal deze schrijfster en fo rensisch psycholoog bij het Pieter Baan Centrum interviewen in zijn tv-program- ma Brands met boeken. Binnenkort. Nog niet meteen. „Zij kruipt in de huid van een pedofiel, die vrij is en weer die aan vechting heeft. Je krijgt sympathie voor deze man. Daar raakt ze het misschien wel laatste taboe dat altijd taboe zal blij ven." Hij voorspelt dat de populaire me dia er gretig bovenop zullen duiken. Wim Brands is niet van de hypes. Als het stof is neergedaald, zal hij Inge Schilper oord spreken, op zijn eigen, serieuze en liefdevol geïnteresseerde manier. Zoals al tijd op zondagmorgen, al tien jaar weke lijks bij de VPRO. „Maar dit mag je wel vast opschrijven", zegt hij. „Als Muidhond vorig jaar was ver schenen, had ik Inge Schilperoord opgeno men in mijn bloemlezing. En, dit mag je ook opschrijven, had ik Marente de Moor er uitgegooid." Hij benoemt het niet zelf, maar uit alles blijkt dat Wim Brands (56) een missie heeft. Zo moet hij binnenkort beslist eens gaan praten op het Ministerie van Onder wijs, zegt hij ergens halverwege het ge sprek. Niet dat hij hét antwoord heeft. Wel weet hij zeker dat jonge mensen op de middelbare school geraakt kunnen worden door literatuur. Zoals hij zelf ook veellezer is geworden sinds hij in zijn jon ge jaren Bulkboeken begon te verslinden. „We lazen veel en regelmatig klassikaal een boek." Het moet kunnen, ook nu. Juist nu. „Boeken zijn een venster op de wereld. Niets is daar saai aan. Je moet al leen het juiste boek weten te vinden." Die taak zouden docenten weer moeten voelen. „Maar weet je wat een jongen van 17 te horen krijgt als-ie op school zegt dat hij Extra tijd van Anton Dautzenberg wil lezen omdat hij van voetbal houdt? Juist!" Hij trekt een vies gezicht. 'Staat niet op de lijst'. Neem Alex Boogers. „Iemand met zo'n verrotte jeugd en een verleden waarin hij aanstormende vechttalenten heeft bege leid." Zet hem voor jongeren en ze gaan lezen. Of Joubert Pignon. „Met zijn absur de verhalen." venster op de wereld. Niets is daar saai aan.Je moet alleen het juiste boek vinden Alex Boogers wordt niet genoemd in de bloemlezing van de nieuwe schrijvers van het nieuwe millennium. Hij debuteer de onder pseudoniem al in 1999. Joubert Pignon staat er wel in. Zelf had Wim Brands niet onmiddellijk aan de jonge schrijver van korte verhalen gedacht. „Maar toen ik mijn dochter vroeg wie er zeker in moest komen, noemde ze Jou bert meteen. Haar absolute favoriet." Nikki, zijn dochter, studeert psychologie en was niet eens zo'n lezer. Samen met haar koos Wim Brands uit de Nederland se en Vlaamse schrijvers die in deze eeuw debuteerden, er zestig die we móeten le zen. In De Nederlandse literatuur van de 21ste eeuw is van elke auteur een fragment opgenomen dat zijn of haar werk typeert en zich laat lezen als een verhaal. De bloemlezing is zo gecomponeerd dat de 'verhalen' samen zich laten lezen als een roman. Hij pretendeert niet dat er een rangorde is. Wel deed hij aan de hand van de boeken die hij enorm wil aanbevelen Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Dizzie verbindt enthousiaste lezers met elkaar en hun favoriete titels. Ga naar Dizzie.nl RECENSIE NIEUWS IK BEN HARRY VINK „Mijn zoon (11vond de tekenin gen origineel en het verhaal heel fi losofisch", recenseert een Diz- zie-lezer het bijzondere prenten boek Ik ben Harry Vink van Alexis Beacon. Leuk voor alle leeftijden. Hoe staan e-books, luisterhoeken en interactief leesvoer in verhouding tot het traditionele papieren boek, waar voor steeds meer alternatieven zich aandienen? Wat is er op dit gebied mogelijk? Lees het op Dizzie.nl Oorlog aan door Rob Krabben LIEVELINGSDIER OKAPI Stem op de okapi Edward van de Vendel Martijn van der Linden 160 blz. Querido 14,99 euro Wim Brands door Marjon Kok Wim Brands foto Keke Keukelaar De Nederlandse literatuur van de 21ste eeuw de nieuwe schrijvers van het nieuwe millennium De Nederlandse literatuur van de 21ste eeuw Samengesteld door Wim Brands 336 blz. Atlas Contact 19,99 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26