Debat over de onzichtbare Sinti en Roma in Zeeland en hun vervolging Nieuw museum, oude luister NATIONALE SPORTWEEK Tuinstraat iA, Axel AUCTIONS ONLINE VEILING 20 WALCHEREN Uitleg over duiken met beperking Gemeenten te krampachtig bezig sportpromotiegeld op eigen terrein te houden, klagen sportclubs. Chris Wijnsma, zelf duiker met een beperking en mede-initiatief- nemer, geeft donderdag 23 april uitleg in Wijkcentrum Het Palet in Middelburg. De commissie Luc ky Fins van de NOB zoekt behal ve duikcursisten ook nog instruc teurs en duikbegeleiders voor het programma. Het duikprogramma is geschikt voor mensen met lichamelijke en verstandelijke beperking. Aan vang is 19.30 uur. Aanmelden via duikenmetbeperking@lijbrandt.nl. Dat stelt deskundige Peter Jorna in zijn lezing vanavond in de Nieuwe Kerk in Middelburg, tij dens het Open Debat 'Sinti en Ro ma in WOU en daarna'. Het debat gaat vooraf aan de uitvoeringen van de Oratoriumvereniniging van het Requiem voor Auschwitz, 1 mei in Zierikzee, 2 mei in Aar denburg en 4 mei in Middelburg. De Sinti en Roma in Zeeland lei den tegenwoordig een onopval lend bestaan, maar voor de oorlog was hun verschijning in Zeeland vaak aanleiding voor 'uitleidingen wegens onvoldoende middelen van bestaan': vooral in de negen tiende en het begin van de twin tigste eeuw moesten lokale over heden weinig hebben van de rondtrekkende handelaren en handwerkslieden. Jorna schetst vanavond de geschiedenis die de Zeeuwen hebben met de Roma en Sinti sinds die in de steden ver schenen begin vijftiende eeuw, en door de Zeeuwen nog voor 'Egyptenaren' werden aangezien. Het debat gaat nu om erkenning en rechtsherstel voor de vervol ging, deportatie en uitroeiing van de volken in de vernietingings- kampen van WOU. Verdere spre kers zijn Holocaustonderzoeker Herman van Rens en Vlissinger Jan Beckers, auteur van het boek 'Me hum Sinthu' (Ik ben Sinti). Gratis entree, aanvang 19.30 uur. gemeenten eens los kwamen van hun eigen grenzen en hun sport- promotie durfen uitbreiden naar de middelbare scholen - die leer lingen van overal trekken - dan konden sportverenigingen de 12- tot 18-jarigen wel aan het sporten krijgen, denkt Miriam Wasterval. De bestuurster van Oemoemenoe vindt de Nationale Sportweek een mooi promotiemiddel, maar het Middelburgse gemeentelijke kennismakingsprogramma voor sport richt zich te zeer op de basis scholen, vindt zij. Want dan is ze ker dat de gemeentelijke sportpro- motiegelden niet bij Koudeker kenaars of Vlissingers terecht ko men. En dat gevaar is reëel als de Mid delburgse middelbare scholen mo gen meedoen aan de Nationale Sportweek. Maar Wastervals rug byclub aast juist op vijftienjari gen, en liefst meiden, om het vrouwenrugby meer competitie kracht te geven. Zaterdag had Oe moemenoe aspirantspeelster van clubs uit Eeklo, Dordrecht, Breda en Etten-Leur te gast en twee le den van het Nederlands olym pisch rugby-sevens team, Pien Sel- beck en Nicole Kwee. Zij én hun sport maken volgend jaar in Rio de Janeiro hun olympisch debuut met de snelle rugbyvariant. In Vlissingen, bij de Zanshin Shotokan karatevereniging in de sportzaal De Combinatie aan het Pablo Picassoplein hadden kinde ren die zaterdag karate kwamen proeven ook geluk: ze kregen les van de nestor van de krijgssport in Zeeland, John Malawauw van Karatedo Academie Middelburg. De sensei heeft geen probleem met zowel rijp als groen in de les- groep. Eigenlijk kwam hij voor de 'bruine banden', die examen doen voor de zwarte band. Maar ook Caylen (7) die amper lijkt te weten waar zijn ledematen uit hangen, en zijn zus Jayda (7) nam Malawauw mee in de oefeningen. „Jodan!", roept Malawau, „hoog dat been!" Jayda volgt met serieu ze blik zijn voorbeeld, al ontgaan de finesses van spierspanning haar nog. Die gaan Thalissa (6) be ter af. Keurig weet ze haar teen ook omhoog te krommen terwijl ze met de hiel vooruit zijwaarts trapt. Het tengere meisje is net acht weken bezig met haar witte band. „Die snapt het wel," knikt Malawauw naderhand. Dat is niet vreemd, Thalissa's moeder Save- ria Merandi haalde zondag haar 3e dan kobujutsu, klassieke krijgs kunde, en trainde zaterdag fana tiek haar kata, oefeningen met en zonder wapens. Na de de les is Caylen moe van concentratie en bewegen. „Of hij karate kiest, weet ik niet, Jayda be valt het beter", zegt zijn moeder Tirza Brouwer, het gezin uit Wes- terzicht zoekt een sport voor als Jayda en Caylen straks hun zwem diploma's hebben. „Ik kijk regel matig bij Vlissingen in Beweging, ik heb het op mijn Facebook", ver telt Tirza over het Vlissingse sportkennismakingsprogramma. „Het is mooi dat je zo met allerlei sporten gratis kan kennismaken. Ik vind dat er redelijk wat aanbod is in Vlissingen. Maar de kinderen willen graag een vechtsport. Dat is in, blijkbaar. En het is goed koop. Maar ik wil wel dat er les ge geven wordt door professionals: gediplomeerde leraren." WINKEL- HORECARUIMTE MET PARKEER PLAATSEN. (CA. 723 M2) Notaris: Van Heeswijk Notarissen NV mr. R. Van Heeswijk oio - 224 09 00 SEROOSKERKE - In gebruik van 1926 tot 2008, heropend in 2015, meldt het gevelbord van het Oude Brandspuithuis trots. Met een historische brandweer wagen en een oude lijkkoets, begeleid door de veldwachter, is de opening van het nieuwe museum van Serooskerke zaterdag luister bijgezet. Het museum is maandag tot en met zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur. foto Izaak Verkeste MIDDELBURG - De Nederlandse On derwatersport Bond (NOB) heeft een nieuw programma Lucky Fins, duiken voor mensen met een be perking. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Lokale overheden moeten zich verdiepen in de plaats in de samenleving die Sinti, Roma en Reizigers nu innemen. Terwijl el ders in Europa de discriminatie en uitsluiting van deze bevolkingsgroe pen weer toeneemt, moet in Neder land nog altijd begonnen worden met projecten in het kader van het rechtsherstel, waartoe het kabinet in 2000 besloten heeft omdat de Roma en Sinti na de oorlog een 'kil le ontvangst' ten deel viel. Sportclubs zoeken j ongere door Claudia Sondervan VLISSINGEN/MIDDELBURG - Als de Bij Oemoemenoe wordt gescout naar jong vrouwelijk talent voor het olym pisch team Rugby Sevens in 2020. De sport debuteert bij OS 2016. BOG Auctions is marktleider op het gebied van online veilingen van Bedrijfs Onroerend Goed. Ga voor meer informatie naar: BOG-AUCTIONS.COM of neem contact met ons op via 033 - 460 00 76.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20