Kenniscentrum voor ouderenzorg in de maak Nieuwe sluis eind april onder water Vragen, vragen, vragen. 18 ZEELAND BADPLAATSEN DOMBURG EN CADZAND-BAD Zaterdag 13 juni 2015 Zes Duitse vakjournalisten snuffelen aan badplaatsen Domburg en Cadzand-Bad. DELTA RIDE FOR THE ROSES Ga samen de strijd aan tegen kanker! deltaridefortheroses.nl WVO Zorg, Hogeschool Zeeland en het University College Roose velt onderzoeken of zo'n kennis centrum er kan komen. De voor zet kwam van Jan de Graaf, direc teur bij WVO Zorg in Vlissingen. „De zorg in Zeeland is econo misch van belang en is ook de grootste werkgever in Zeeland. Dat we met minder geld meer zorg moeten gaan leveren, onder streept het belang van innovatie. De Zeeuwse zorg- en kennisinsti tuten zouden dan ook logische partners moeten zijn als het gaat om innovatie en onderzoek. Wij vonden in HZ en UCR medestan ders om een academische werk plaats op te zetten." Het onder zoek moet uitwijzen aan welke in formatie behoefte is en hoe die kan worden gedeeld. Hiervoor is gesproken met bestuurders van zorginstellingen, patiëntenorgani saties, kennisinstellingen, ge meenten en provincie. Daarbij is het blikveld niet beperkt geble ven tot Zeeland. Ook de Hoge school Rotterdam, Erasmus Uni versiteit en Universiteit Antwer pen zijn bevraagd. De thema's en projecten binnen de werkplaats moeten zich vooral gaan richten op de (langdurige) ouderenzorg in verpleeghuizen, overige overige zorgcentra en de thuiszorg. In de werkplaats wordt in diverse projecten samenge werkt met regionale ketenpart ners zoals zorgvragers en belan genbehartigers, huisartsen, zie kenhuis, geestelijke gezondheid (GGZ) of met gemeenten en het het midden- en kleinbedrijf. Het kenniscentrum moet na de zomer beginnen. DOEL - Grafïitikunstenaar Gun- ther Baeyens alias Cazn heeft zijn grootste werk ooit klaar, een graf fititekening in de Deurganckdok- sluis in het Antwerps havenge bied bij Doel. De werkzaamheden aan de sluis zelf zijn inmiddels zo ver dat die vanaf 27 april onder water kan worden gezet. De ver wachting is dat het zeven dagen duurt, voordat de sluis helemaal gevuld zal zijn. Een huzarenstuk je volgt dan nog: de plaatsing van onder meer de sluisdeuren. Eind mei, begin juni komen die per schip uit China aan, waarna in de tweede helf van juni de sluisdeu ren worden geplaatst. Dit neemt naar verwachting twee weken in beslag. De sluis moet in het voor jaar van 2016 operationeel zijn. Een jaar geleden kwam het met smart verwach te document. Dom burg en Cadzand-Bad voldeden aan de inter nationale criteria van het Duitse Heilbader Verband en de Europe an Spas Association (ESPA). Ze verwierven daarmee de interna tionale status van badplaats. Dat is nog maar het begin. Zowel in Domburg als Cadzand-Bad be staan ambitieuze plannen om een wellnessoord van formaat te wor den. Een nieuwe boulevard in Domburg, en een buizenstelsel dat zoutbaden met stromend zee water vult. Domburg wil daar voor EU-fondsen aanboren. Ook in Cadzand-Bad staan onderne mers te trappelen. Van voedingad viseurs tot een kruidenboerderij en zelfs een paardenmelkerij. De status van badplaats heeft vooral bij Duitsers aanzien, maar die moet je wel vermarkten. Re den voor het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) om zes Duitse vakjourna listen uit Noordrijn-Westfalen, een belangrijke vakantiemarkt voor Zeeland, een lang weekend rond te leiden in de kersverse bad plaatsen. De eerste kennismaking is posi tief. „Het Badhotel in Domburg is super, wat een mooi hotel, mooier dan op de foto's", zegt Karin Fuchssteiner van het online magazine Literakur. Vitaliteitstoe- risme neemt een hoge vlucht in Duitsland. Ze vermijdt nadrukke lijk het woord 'kuur'. Als het in de kuiten was geschoten of de lamlendigheid toesloeg, konden Duitsers vroeger zes weken gratis bijkomen in een vaak Spartaans kuuroord. „Dat bestaat bijna niet meer. De ziektekostenverzeke raars vergoeden het niet langer." Nee, in de moderne badplaats draait het om luxe vakanties waar in lichaam en geest worden ge- pamperd met wellnessbehandelin- gen, meditatie en gezonde voe ding. „Wat dat betreft heeft Zee land een streepje voor. Je bent er vanuit onze deelstaat sneller dan aan de Oostzeekust. Zeeland kent mooie stranden en jullie kust is gelukkig niet volgebouwd. Ik was al vaker in Zeeland, heb zelfs in een strandbungalow geslapen. Ja, dat is fantastisch", vertelt Chris tina Rinki van de Kölner Stadt An- zeiger. Terwijl ze in het strandpaviljoen Strand90 een tarbotine fileren, on derstrepen de journalisten dat een modern wellnessaanbod, het strand en een achterland vol pitto reske stadjes en dorpjes een fraaie toeristische cocktail vormen. „In Duitsland is wellness hot, ook bij jongeren. Het is zeker voor Zee land een grote, potentiële markt." Maar als ze vervolgens wat con cepten bekijken, maakt zich een lichte deceptie van hen meester. Bij het luxe yogacentrum Yoga- bee van mediaondernemers Derk Sauer en Ellen Verbeek is er niet de verwachte yogales. „Alleen een rondleiding, tja.., wat moet ik hier- maandag Mijn hoofd zit vol met vragen. Sinds ik zaterdag in de krant las dat de We tenschappelijke Raad Zeeland (WRZ) iedereen oproept vra gen te bedenken voor de Natio nale Wetenschapsagenda, staan mijn gedachten niet meer stil. Die agenda wordt eens in de ze ven jaar vernieuwd en tot eind april kunnen we vragen formu leren die met de provincie te maken hebben. Die gaat de WRZ dan landelijk inbrengen. De vragen moeten uitdagend zijn voor de wetenschap en nog niet beantwoord zijn. Dus: alles wat je altijd wilde weten over Zeeland maar nooit durfde te vragen. Nou, ik weet er wel een paar. Zijn de Zeeuwen echt zo zuinig en als dat klopt: waarom dan? Heeft Michiel de Ruyter als jon getje echt de toren van de Sint Jacobskerk in Vlissingen be klommen? Lijken de Zeeuws-Vlamingen meer op Belgen dan op Neder landers? En hebben ze echt een Calimerocomplex ('Zij zijn groot en ik is klein')? En als dat zo is: hoe komen ze daar vanaf? Hoe komt het dat de twee suc cesvolste popgroepen van Ne derland uit Zeeland komen, een provincie zonder popcul tuur? Heeft zout invloed op je karak ter? Heeft wind invloed op je hu meur? Waarom loopt Zeeland altijd achter? Is dat omdat de klei on ze voeten vastzuigt? En over klei gesproken... Wo nen er meer gereformeerden op de klei en meer katholieken op de zandgronden? En over zand gesproken... Dan ken we onze Deltawerken aan kinderen die van jongsaf aan op het strand dammetjes en zandkastelen bouwen? En waarom doen de Duitsers dat dan niet? Waarom graven die kuilen? En waarom rijden wij als (voor malige) eilandbewoners rechts en de Britten links? Maar de belangrijkste vraag die ik aan de wetenschappelijke ex perts uit de Randstad zou wil len voorleggen is toch wel de ze: ligt Vlissingen echt verder van Amsterdam dan Amster dam van Vlissingen? RIDEfót ROSES door Frank Balkenende MIDDELBURG - Een kenniscentrum voor de Zeeuwse ouderenzorg. Het komt er mogelijk in de vorm van een Academische Werkplaats Ouderen (AWO). Het doel is de kwaliteit van de ouderenzorg op te krikken. Wellness is hot, De 320 meter lange en negen meter hoge graffititekening van kunstenaar Cazn in de Deurganckdoksluis is af. foto Haven van Antwerpen door Frank Balkenende Ernst jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18