Controles winkelgebied Presentatie almanak kterfestival maar voelt bezuinigingen en 23 Brands laat schrijftalenten 21e eeuw zien ZEEUWS-VLAANDEREN MAANDAG 20 april 2015 17 Plan Gronden Goes vervaagt 24 en 25 Visitekaartje van Zeeuws-Vlaamse natuur rukt op in de strook van Cadzand, Retranchement, Sluis tot Aardenburg. Kleurige bestrating als conceptuele kunst hield de gemoederen bezig, maar was geen blijvertje IJZENDIJKE - De aanleg van nieuwe natuurgebieden in het westelijk ste deel van Zeeuws-Vlaanderen kent in elk geval één winnaar: de boomkikker. Het slechts drie cen timeter grote beestje is zich in een hoog tempo aan het voort planten. Het ging jaren heel slecht met de boomkikker, waarvan de grootste populatie in Nederland te vinden is in Zeeuws-Vlaanderen. Het aan tal was zo sterk afgenomen dat na tuurbeschermers zelfs vreesden dat het diertje zou uitsterven. Op drie verschillende plekken zaten ze nog: bij Cadzand-Bad, Retran chement en Aardenburg. Veel wa ren het er niet en ze zaten ook geïsoleerd. Uitwisseling tussen de groepen was niet meer mogelijk. Inteelt dreigde. Dat gevaar is geweken door de barrières tussen natuurgebieden te slechten, vaak door oude ves tingwerken uit de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648), de Staats- Spaanse Linies, te herstellen. Fred Schenk, districtsbeheerder van stichting Het Zeeuwse Land schap, presenteerde zaterdag in museum Het Bolwerk in IJzendij- ke opmerkelijke cijfers die de ople ving van de boomkikker duidelijk laten zien. Jaarlijks worden in de paartijd de brullende mannetjes geteld. In 1990 bleef de teller op maximaal 200 steken en in 2000 op 300. Het is daarna snel gegaan: 650 in 2010 en 1600 in 2014. Dit jaar moeten tellingen nog gebeuren. Boomkik kers zitten nu in een veel groter, bijna aaneengesloten gebied. Schenk: „Alle inspanningen wer pen vruchten af." Herstelde vestingwerken zijn voor boomkikkers ideale gebieden AXEL - Vlaams lijkt zaterdag wel de voertaal in het club gebouw van golfvereniging De Woeste Kop in Axel. De golfclub doet mee aan de landelijke open golfdag en op vallend veel Vlamingen zijn van de partij. Veerle Maton en Jef Timmerman, uit respectievelijk Torhout en Knokke, zijn doel bewust naar Axel gekomen. Ze tennissen al jaren, maar krijgen last van blessures. Ze zoeken een andere sport, het rusti gere golf. „Knokke heeft ook een golfbaan", zegt Jef, „maar daar ben je wel 2500 euro per jaar kwijt." De Woeste Kop is zeker de helft goedkoper, blijkt uit informatie die secretaris Marion de Schepper geeft. Het prijsverschil trekt meer Belgen. Een derde van de nu 860 leden van de Axelse golfclub is Belg. Veerle en Jef gaan de baan op om met de Britse golfprof Mike Ross, die perfect Nederlands spreekt, een eerste balletje te slaan. Hun recensie is goed. „We komen terug." We weten het goed gemaakt! Kapelle T 0113 344 151 TERNEUZEN - In de Terneuzense binnenstad zijn enkele fietsers be keurd die tijdens winkelopenings tijden in de winkelstraten reden. De gemeente controleert na klach ten van de wijkraad Binnenstad en winkeliers. De boete is 55 euro. Voorzover bekend is (nog) nie- mand gewond geraakt doordat fietsers in winkelstraten reden. Wel hebben zich bijna-ongeval- len voorgedaan. In reactie op de controles in de binnenstad riepen mensen via Facebook op ook in winkelcentrum Zuidpolder in Ter- neuzen tot actie over te gaan. Presentatie kan veel doen. Die Mid delburger vindt wat zijn vriendin kookt, meestal erg smakelijk. Toen hij 's avonds moest gaan wer ken maar geen avondeten bij zich had en zijn vriendin aanbood een versgekookt hapje langs te komen brengen, verheugde hij zich daar aanvankelijk enorm op. Bij de eerste zin van het berichtje liep het water hem in de mond. „Ik kom je eten zo brengen." Maar bij de tweede zin was dat alweer voorbij: „Ik zeg het maar vast: het is niet lekker..." Golfles tijdens de open golfdag in Axel, met onder anderen Jef Tim merman en Veerle Maton (derde en tweede van rechts), foto Ronald den GOLFEN IN AXEL IS EEN STUK GOEDKOPER DAN IN KNOKKE Boomkikker doet het heel goed door Harmen van der Werf Fred Schenk Boomkikker iitra Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17