Polen gruwen van Russische doortocht VERDIEPING 11 Poolse activis ten dreigen met een blokkade van de route van de Russi sche motorrij ders door hun land. De Poolse premier Ewa Kopacz is duidelijk: de voorgenomen tour van Nachtwolven is een provocatie. Het idee dat een Russische nationalistische groep pronkend met Sovjetsymbolen twee dagen over de Poolse wegen scheurt, roept in Polen op voorhand grote weerstand op. Poolse herinneringen aan de triomfantelij ke opmars van het Rode Leger in 1944 en 1945 zijn sowieso beladen. Poolse verzets lieden die tegen de nazi's hadden gevoch ten, werden massaal toen door het Rode Le ger gearresteerd. „Volgens de meest conservatieve schattin gen zijn indertijd 600.000 Polen naar Sibe rië gestuurd", zegt Radoslaw Zurawski vel Grajewski, hoogleraar geschiedenis aan de Universiteit van Lodz. „Maar het kunnen er ook 1 miljoen of zelfs 2 miljoen zijn ge weest." Ook andere oorlogsmisdaden, waaronder massale verkrachtingen van Poolse vrou wen, worden de Russen nagedragen. Met de uitspraak dat Polen kinderen van kampbewakers zijn, goot Alexander 'Chi rurg' Zaldostanov onlangs olie op het vuur. „Mijn vader vocht voor het verzet tegen de nazi's en bood steun aan de opstand in Aus chwitz", briest activist Marcin Rey. „Vlak voordat zijn eenheid Warschau wilde bin nentrekken om de opstand daar te steu nen, werd hij gearresteerd, mishandeld en gedwongen met het Rode Leger naar Ber lijn te trekken." Rey startte samen met motorrijder Jarek Podworski een Facebookpagina uit protest tegen de tocht van de Nachtwolven. „Het is een criminele bende die bijvoorbeeld in Finland al verboden is", zegt Podworski. „Ze nemen deel aan terroristische opera ties in Oekraïne." Volgens de actievoerders moeten de Poolse en Duitse regeringen de Nachtwolven te genhouden. Daar kleven echter juridische problemen aan. Mochten ze met geldige Duitse visums aan de grens met Wit-Rusland verschijnen, kan de Poolse douane weinig beginnen. De route loopt via Pieniezno in het noorden van Polen, Wroclaw en het voormalige con centratiekamp Auschwitz naar Tsjechië. „Als de politiek niet effectief is, zullen we alle legale middelen benutten om tegen de rit te protesteren, van protesten tot weg blokkades", zegt Podworski. Wiktor Wegrzyn, een leider van een Pool se motorclub die jaarlijks ritten naar Rus land organiseert ter herdenking van de moorden in Katyn, waar de Sovjets in 1941 22.000 Poolse officieren en intellectuelen executeerden, biedt de Nachtwolven een escorte aan. Zijn argument is dat anders de Poolse herdenkingstochten naar Rusland in gevaar komen. Rey wijst er echter op dat Wegrzyn campagneleider is voor de ex treemrechtse presidentskandidaat Grze- gorz Braun, die onder meer meent dat in Oekraïne een joodse staat wordt gesticht. „Wegrzyn vertegenwoordigt een pro-Russi sche extreemrechtse groep. En hij doet dat over de rug van de duizenden Polen die bij Katyn zijn vermoord." Historicus Zurawski vel Grajewski, een scherp Kremlincriticus, waarschuwt dat als de tocht geweld teweegbrengt, Rusland dat politiek zal uitbuiten. „Mogelijk zal het dat zelfs zelf uitlokken." Moskou Berlijn MAANDAG 20 APRIL 2015 Herdenkingstocht van Moskou naar Berlijn n.a.v. de 70ste verjaardag van het einde van de Tweede Wereld oorlog Minsk Karlshorst Wroclaw München door onze correspondent Michiel van Blommestein vertrek: zondag 25 april Vladimir Poetin (links) en Aleksandr Zaldostanov op een motor treffen op de Krim in de zomer van 2010. foto Alexey Druzhinin/AFP aankomst: Torgau Bratislava Wenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11