Motorclub de Nachtwolven, die zich opstelt als Poetins stoottroep, staat op het punt een demonstratieve tocht naar Berlijn te maken. 10 VERDIEPING WOLVEN VAN DE NACHT Ze zijn Vladimir Poetins troe tel-macho's op choppers: de Nachtwolven. Sinds de ja ren '80 van de vorige eeuw rijdt de Russische motor gang door Moskou. Hun lei der, de woest uitziende Aleksandr Zaldostanov (52), heeft als alias Chiroerg (De Chirurg). Hij lijkt met z'n reuzenverschijning en lange haren op een personage uit een van de Conan the Barba- rianfilms. Als Vladimir Poetin, de Russische presi dent, tijd heeft, rijdt hij graag een eindje met de Wolven op. Naast Chiroerg aan de kop van de stoet, in zwart leren jack en vin- gerloze handschoenen op een trike, een driewieler. Fotografen krijgen er geen ge noeg van. Redacties plaatsen die stoere beelden graag naast die van Barack Obama, in polo en op gympies samen met z'n ge zin op de fiets, met een helm op in het va kantie-oord voor de zwarte elite: Martha's Vineyard. Poetin draagt nooit een helm. We zien de gescheiden president ook nooit met zijn ge zin of als hij in de natuur verblijft. Hij schiet met blote torso op beren in Siberië of vist op reuzenvissen in een kolkende ri vier. Poetin is, kortom, een moezjik, een ech te 'kerel'. Net als de Nachtwolven. Die Notsjnye Volki willen in het spoor van het Rode Leger optrekken naar Berlijn om daar de overwinning te vieren op Hit- ler-Duitsland. Net als in Polen zijn maar weinig Duitsers ingenomen met het vooruitzicht van een Russische motorbende, in konvooi flane rend over de Autobahn. Dat Chiroerg een persoonlijke vriend is van Poetin, daarvan zijn de autoriteiten in Berlijn niet echt on der de indruk. Zij kondigden aan de Nacht wolven geen vergunning te geven voor hun optocht. Volgens de motorclub is de geplande Night- wolves-on-tourshow, onder de slogan 'Naar Berlijn!', een eerbetoon aan het lij den van de Sovjetmilitairen en -burgers tij dens de Tweede Wereldoorlog. De 6000 ki lometer lange tocht voert door Rusland, Wit-Rusland en Polen Met een bezoek aan het vernietigingskamp Auschwitz, waar veel Sovjetmilitairen werden vermoord, Brno, Praag, Bratislava, Wenen en Mün- chen, om te eindigen in de Duitse hoofd stad. De start is gepland op 26 april, de da tum waarop de Russische omsingeling van Berlijn in 1945 begon. Op 9 mei willen de wolven bloemen leggen bij het Sowjetisches Ehrenmal - het monument voor de geval len Sovjetsoldaten in het Treptower Park in voormalig Oost-Berlijn. Aan het einde van de jaren '80, toen de Sov jet-Unie nog bestond en Michail Gor- batsjov president was, baarden de Nacht wolven voor het eerst opzien. De motor bende was onderdeel van de toenmalige te gencultuur - waartoe ook rockmuzikanten en kunstenaars behoorden - die zich ver zette tegen de hegemonie van de Commu nistische Partij en tegen de overblijfselen van het Sovjet-denken. Net als punk en new wave en Andy Warhol en graffiti sym boliseerden de nachtelijke tochten van de Wolven door Moskou een nieuw gevoel van individuele vrijheid. Die Russische bikeri reden niet op Harleys, BMW's en Yamaha's, maar op walmende Oerals en Dneprs van Sovjetmakelij: die dingen doen het vaak niet, maar als ze rij den dan doen ze het ook op wodka. Ook wat dat betreft zijn de tijden veranderd: niet alleen beschikken de Nachtwolven nu over het nieuwste materiaal, ze vertegen woordigen niet langer de oppositie maar de macht. Chiroerg, die als arts is opgeleid, laat zijn mannen als een soort stoottroepen van Poe tin optreden. Ze waren op de Krim ten tij de van de annexatie, zwaaiend met de Rus sische driekleur. Ze doken op bij de rebel len in Oost-Oekraïne, waar één van hen wegens steun aan de pro-Russen tegen het 'pseudo-democratische huurlingen-rege- me in Kiev' werd gearresteerd. Overal waar ze samenkomen, zingen ze de lof van Poetin, Rusland, de Slavische broe derschap en de orthodoxe kerk. 'Patriot ten', noemen ze zich. Chiroergs uitspraak 'waar wij komen, daar is Rusland' doet in de buurlanden bij velen de haren te berge rijzen. Ze hebben de strijd aangebonden te gen de oppositie tegen Poetin. 'We zijn be reid om als strijders te sterven', heet het op de wolven-website. De Nachtwolven tellen zo'n 5000 leden. De club heeft chapters in landen als Roeme nië, Macedonië, Servië en Estland. Ook in het Oost-Duitse Thüringen was er een Nachtwolven-afdeling. Maar die hield het na een paar jaar voor gezien. „We moesten de hele tijd naar Rusland om aan een of an dere herdenking deel te nemen", zei een van de Duitse wolven. „Daar hadden we geen zin meer in." Poetins Hells A komen door onze correspondent Wierd Ouk Aleksandr Zaldostanov alias Chiroerg (De Chirurg) op zijn chopper. foto Vasily Maximov/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10