G ndernemer O Firstline Healthcare de Ondernemer Flexibel en vernieuwend De Terneuzense burgemeester Jan Lonink heeft vijf handels missies naar China op zijn conduitestaat, de laatste eind maart als lid van de delegatie onder leiding van premier Mark Rutte. Voor bestuurders en ondernemers lijkt China het beloofde land. De vraag is: wat leveren die reizen op? w Voor ondernemend werkend Zeeland Ivo van der Velde Directeur regionale sales De Persgroep April doet wat hij wil! Daar zullen veel mensen jaloers op zijn, gewoon kunnen doen watje wilt zonder over de gevolgen te hoeven nadenken. April kan er dus voor kiezen het te laten vriezen of het geeft de seizoensbedrijven in Zeeland een vliegende start met prachtig weer. Als het klopt dat het voorjaar voor de recreatiebedrijven be palend is of het een goed jaar wordt of niet, dan zijn we met 20 graden tijdens de Pasen goed begonnen. Ook in andere branches zet de economische groei zich voort, maar wel vooral daar waar ondernemers innovatief en flexibel zijn. Aan wind in Zeeland geen gebrek, maar succes komt zeker niet aanwaaien. Waar ze in elk geval goed bezig zijn, is bij het distributiecentrum van Sligro in Kapelle waar wekelijks zo'n 1,5 miljoen colli aan supermarktwaren de deur uit gaat. En ook in de offshorewereld maakt Zeeland steeds meer naam en werken Zeeuwen aan enorme projecten in de Noordzee. Ja, de grens stopt zelfs niet bij Europa voor ons Zeeuwen. Zo toog een handelsdelegatie met onder andere de Terneuzense burgervader Jan Lonink naar China om nieuwe business te generen. Ik ben ervan overtuigd datje met nieuwe oplossingen ge noeg kansen krijgt in deze aantrekkende markt, als je maar bereid bent je aan te passen aan de veranderende markt. Zo zie je bedrijven waarbij de webshop inmiddels de groot ste winkel uit de keten is, zoals bij Bomont en O'Moda, maar tegelijkertijd zie je bijvoorbeeld dat online badkamer aanbieder Sanidirect inmiddels al 17 filialen heeft geopend. Flexibel en vernieuwend dat moetje willen zijn. April doet wat hij wil, wat wil jij? de De Ondernemer heeft een bereik van 156.300 lezers. isit of the Mayor of Ter- neuzen' staat in vette letters boven een foto op de website van Shanghai Library. Het be zoek van Jan Lonink en zijn amb telijk adviseur Ruud van Leest op de tweede dag van april krijgt later dit jaar een vervolg met een zending van 500 boeken aan de bibliotheek in Terneuzen. 'Win dow of Shanghai' als culturele uitwisseling tussen Terneuzen en de grootste stad van China is wat oneerbiedig geduid bijvangst van de handelsmissie eind maart. Maar de donatie is ook resultaat van zorgvuldig opgebouwde rela ties in het afgelopen decennium. Voor Lonink is deelname aan de delegatie Rutte alweer zijn vijfde Chinareis - Shanghai, Gaoyou, Minhang voelt voor hem min of meer als thuis. In zijn verhaal komen de termen economie, pro motie, acquisitie en netwerken meermaals voorbij. Zaken zijn zaken, ook al vergen die tijd en vooral ook geduld. Toch er is bij de Terneuzense burgemeester geen spoor van twijfel over nut en noodzaak van handelsmissies. Een voorbeeld: vanuit China is er interesse voor de duurzame en milieuvriendelijke productie van kasgroenten in de glazen stad van Terneuzen, het hergebruik van restwarmte en C02 via het samenwerkingsproject WarmCo van kunstmestfabrikant Yara en Zeeland Seaports. Twee is dat een aantal Zeeuwse bedrijven (Uni- tron, Machinefabriek Sas van Gent en anderen) mede dankzij handelsreizen joint ventures in China zijn aangegaan dan wel an derszins zaken doen. Minder tastbaar maar minstens zo belangrijk zijn contacten die over en weer worden opgebouwd, niet alleen in de Volksrepubliek maar ook tussen delegatieleden onderling. Op tafel ligt van de laatste reis een stapeltje visite kaartjes. Lonink: "Het gaat niet alleen om China, ook om kennen en gekend worden in relevante netwerken. Versterking van de re latie met het Foreign Investment Agency, met ambassades, het Ma ritime Institute. Daar komen weer initiatieven uit voort die sectoren in Nederland versterken, ook in de zuidwestelijke Delta." Place to be Provincie- en gemeentebestuur ders reizen laatstelijk nogal eens naar verre buitenlanden, ook al is doel en effect niet altijd (direct) aantoonbaar. China is the place to be. De Nederlands-Chinese handelsbetrekkingen zijn boo ming, alle Nederlandse multina tionals hebben er inmiddels een vestiging, honderden kleine (re) bedrijven zijn er eveneens actief. Tekst Peter Oggel Illustratie Thinkstock.com/Dennis Rijsbergen Wat levert Chinff nd op? Voor ondernemend werkend Zeeland Redactie Dennis 1 Rijsbergen T 088-013 09 22 E deondernemer@pzc.nl Advertenties 1 til Marcel Schreur Erik Niwele Kees van Zalinge T 088-013 99 95 Bezoekadres Edisonweg 37E 4382 NV Vlissingen Commercieel directeur Ivo van der Velde Uitgever Erik van Gruijthuijsen Algemene voorwaarden en overige informatie www.wegenermedia.nl De Ondernemer is een uitgave van Wegener Media BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van Wegener Media BV Wegener Media BV De Ondernemer Zeeland 1 Vanuit Zeeland bestaan sinds 2005 contacten met China, met het district Minhang met name. In diverse samenstelling hebben han delsdelegaties geleid tot economische, culturele en maatschap- pelijke projecten, in onderwijs en gezondheidszorg vooral. Het project Firstline Healthcare is de showroom van de Zeeuws-Chinese betrekkingen. Firstline Healthcare vormt als eerste hulp met huisarts, apo theek en thuiszorg de basis voor de ontwikkeling van gezondheidscentra in Shanghai, alsmede de ontwikkeling van (e-learning) onderwijsmodulen. Daar naast zijn uitwisselingen tot stand gekomen tussen onderwijsinstellingen en aansluitend op het gebied van cultuur en techniek. In China heeft een beperkt aantal Zeeuwse bedrijven in samenwerking een vestiging opgezet. Meerdere bedrijven doen er zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 99