44 Zet mij voor een zaal met bankiers of loodgieters... Het maakt niet uit, ik red me wel MEDIA 33 Het programma is enigszins aange past. „We hebben wekelijks twee teamcaptains, die elk voor een eigen vak spelen. Dat is nieuw. Verder is het vooral mijn taak het format te bewaken", zegt hij grinnikend. „Zor gen dat de vragen worden gesteld en antwoorden worden gegeven. En dat het niet uit de hand loopt, want Ruben en Tijl gaan gewoon los." Jamai is inmiddels door de wol ge verfd als het aankomt op improvisa tie. Al jaren toert hij langs de thea ters als vast lid van het come- dian-team van De grote improvisatie show. „Ik weet dus precies welke ruimte Ruben en Tijl nodig hebben, zie meteen welke kant het op gaat met een scène. Moet ik ze afrem men of juist niet? Aan de andere kant: er is nooit precies een vinger te leggen op wat ze doen, het loopt altijd weer anders. Inmiddels weet ik gelukkig dat ik er altijd uitkom, wat er ook gebeurt. De lamp valt naar beneden, het decor valt om, Ru ben gaat nog erger uit zijn dak dan anders, het maakt niet uit. Die gas ten maken me soms gek, maar who cares?" De samenwerking met Beckand en Van der Meer gaat ver terug. Negen jaar geleden was Jamai de eerste gast bij De lama's, toen nog bij BNN. Zijn betrokkenheid bij De grote im provisatieshow in de theaters en op tv en nu in Echt waar?! is van latere datum. „Ik trok door het land met de musical Urinetown, zij waren net aan het toeren met De grote improvi satieshow. Op de terugweg kwamen we elkaar bij een tankstation tegen tijdens het snacken. Daar stelden ze voor dat ik een keer zou meedoen. Mijn 'eerste keer' voelde meteen goed. Ik deed steeds vaker mee. Uit eindelijk vroegen ze me als vaste gast voor de tv-show. Ik kan zeggen dat ze belangrijke mannen zijn in mijn leven." Het improviseren heeft hem als ac teur verrijkt. En ook als mens. „Je wordt er veel assertiever van. Ik ben zekerder geworden. Zet mij voor een zaal met duizend bankiers of loodgieters... Het maakt niet uit, ik red me wel. De grote improvisatie show was eigenlijk een soort bevrij ding, precies op het juiste moment. Ik had jaren musicals gedaan en voelde dat ik toe was aan iets an ders. Improviseren geeft vrijheid in je hoofd. Het was een bewuste keu ze; ik hoopte dat ik mij breder en buiten het theater zou kunnen ont wikkelen. Nu heb ik dit allemaal!" Jamai is vanavond dubbel en dwars op tv. Als ringmaster in Echt waar?! moet hij Tijl Beckand en Ruben van der Meer in toom zien te hou den. En in Linda de Mols Weet ik veel stort hij zich op statistieken. Hij zit goed in zijn vel. Sterker nog, hij straalt. Jamai Loman besloot twee jaar ge leden alleen nog maar te doen wat hij leuk vindt. Resul taat: een overvolle agenda, met de ene nieuwe klus na de andere. Naast zijn theatertour met de he ren van De grote improvisatietour, krijgt hij een rol in Weef ik veel, gepresenteerd door Linda de Mol. Waar De Mol test hoe het is gesteld met de kennis van drie honderd studenten én drie be kende Nederlanders, bespreekt Jamai tijdens de uitzending de statistieken van de app-spelers thuis. „Zo bekijk ik welke pro vincie het beste scoort en of de mannen of vrouwen beter zijn. En ik maak een live-ver binding met de thuisspelers die ook in de prijzen kunnen vallen." Later vanavond maakt hij, als opvolger van Jack Spijkerman, zijn debuut als ringmaster in Echt waar?! In dit programma moeten Tijl Beckand en Ruben van der Meer het publiek ervan overtuigen dat hun met verve in beeld gebrachte antwoord op hu moristische vragen het juiste is. Alles is geoorloofd, van totaal ver zonnen zaken tot de meest bizarre props of kostuums, gemixt met een overdosis overredingskracht van de chaoslievende improvisatiekanon nen. Onder anderen Do, Irene Moors, Nicolette van Dam, Dirk Zee- lenberg en Dennis Weening zijn te gast in het opgeleukte decor. Aan Ja mai de taak enige orde te houden. ZATERDAG 18 APRIL 2015 'Improviseren geeft vrijheid in je hoofd' Zaterdag 18 april. Weet ik veel. RTL 4, 20.00 uur. Echt waar?! RTL 4, 21.45 uur. reageren? media@depersdienst.nl door Monique Brandt foto William Rutten Jamai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90