PZC met een dikke knipoog Nieuw seizoen Obese KIJKTIP zondag 20.00 uur rtL Het jongste project van Nick en Simon heet Lekker Neder lands en is de nieuwe zater dagavondvulling van SBS 6. „Het heeft met muziek te maken, past in ons tijdsche ma en we strijden tegen Jurk!", zo somt Simon Keizer de redenen op om ja te zeggen. Volgens Nick Schilder woog ook het creatieve aspect mee. „Het is een perfecte kans ons als singer-songwri- ters te laten zien en de kijker een inkijk in het schrijfproces te geven." In Lekker Nederlands nemen Nick en Simon het op tegen Jeroen van Koningsbrugge en Dennis van de Ven in een muzikale strijd om de origineelste Nederlandse tekst van bestaande megahits. Zo klinkt All about that bass van Meghan Trainor na een Nick en Simon-metamorfose als Alles wat je leest. „De teksten zijn met een dikke knip oog. We mogen helemaal los, leuk! Maar ik verwacht niet dat er een nummer t-hit uit voortvloeit", dekt Nick zich alvast in. De mannen strijden onder leiding van Do, die meezingt tijdens de opening en het eindlied, een nieuwe versie van het Wilhel mus. Ze is blij dat dit kan. „Als ik niet mee mocht zingen, zou ik gek worden." Kun je tegenwoordig de tv nog aanzetten zonder Nick en Simon te zien? Nu is het weer raak met Lekker Nederlands. „We zeggen niet overal ja op. Maar dit konden we niet laten schieten." Voor Do is het haar debuut als spelleider bij SBS. „Ik zeg niet dat het makkelijk is, maar het gaat tot nu toe vanzelf." Ze heeft iedereen goed onder de duim. „Meestal laat ik hen ratelen, dat is het grappigst. Maar af en toe moet ik op de rem trappen." Het spel wordt in vier rondes gestreden, de duo's bereiden het een en ander voor. Schrijven doen ze aan de hand van een the ma, zoals kinderliedjes en tv-tunes. Bij het selecteren van nummers houdt Simon zich vooral bezig met de klank „Ik houd ervan als het allitereert, het moet lekker bekken." Nick focust zich vooral op het metrum. Het duo componeert als een geoliede ma chine. Dat moet volgens Simon ook wel, met het oog op het moordende tempo waarin ze voor Lekker Nederlands werken. „Het zijn zes afleveringen met elk vier nummers. Dat vraagt veel van onze creati viteit. Gelukkig werkt Nick razendsnel, hij begint meestal met een opzet en dat ma ken we samen af." Niet alles kan worden voorbereid. Per afle vering dicteert het duo een opdracht voor het andere team (en vice versa) die op de dag van de opnames geproduceerd moet worden. En of dat niet genoeg hartkloppin gen en klotsende oksels oplevert, moet in deze haastklus de nieuwe Nederlandse ti tel - bedacht door de wederpartij - zitten. Dat is volgens Nick niet het ingewikkeld ste onderdeel. Hij noemt de vijfwoorden- ronde, waarin de teams woorden krijgen die in de song moeten worden opgeno men. „Dat zijn niet de meest voor de hand liggende. Probeer 'kruiskopschroeven- draaier' eens in een lied te verwerken." De teksten worden beoordeeld door een honderdtal Neerlandici. Zij baseren zich bij de puntentelling op onder meer samen hang en grammaticaliteit. Op basis daar van wordt de winnaar bepaald. Die krijgt behalve eeuwige roem een door de verlie zer gekocht cadeau. Het Volendamse duo hoefde er niet voor naar de winkel. „Wij hebben een Nick en Simon-dekbed. Daar was voor ons makkelijk aan te komen." De Volendammers spreken van geduchte concurrentie. Simon vreest dat zijn tegen standers een beetje te goed zijn. „Iedereen was na zijn deelname aan The Passion ver baasd dat Jeroen zo goed kan zingen, maar dat wisten wij al langer. Ook zijn zij ver baal veel scherper dan wij." Nick: „We wor den weggeblazen. Ik ben bang dat we pas in aflevering drie aan het woord komen." Media door Jasmijn Masius Liedteksten Lekker Nederlands. Elke zaterdag op SBS 6, 21.30 uur. reageren? %r media@depersdienst.nl Vlnr: Jeroen van Koningsbrugge, Simon Keizer, Do (presentatrice), Dennis van de Ven en Nick Schilder, foto SBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 88