I -1-11 24 REIZEN i >s BELG Zondagmiddag, half een. Wan delaars op de Grote Markt slaan ons met verbazing ga de. Op amper 25 meter af stand zien zij dat een groep je zich klaarmaakt om in hun richting een golfbal te slaan. Het matje ligt klaar, golfclub in de hand, oefenswing al gemaakt. Pakweg 100 meter verder, voor het stadhuis, ligt de ho le, in ons geval een rood vlaggetje. Onze be geleider wil de verbaasde kijkers waarschu wen, maar zij schatten het naderend on heil zelf al in en stappen haastig opzij. Wij doen aan City Golf. Beer City Golf wel teverstaan. Bedenker Vincent Hellemans slaat al sinds 2008 in diverse Belgische ste den een balletje, in een aantal daarvan nu ook omlijst met bier. En: we spelen niet met een echte golfbal, dat zou te veel risico opleveren voor passanten en omringend glaswerk. We lopen vier holes en op drie stops proeven wij lokale biertjes: Carolus Classic, Carolus Tripel en Maneblusser. De 'course' voert ons door het historische centrum. Als we in het aanpalende gras perk van de Sint-Janskerk ons tweede balle tje slaan, gaan speciaal voor ons de deuren van het gebedshuis open. Zo raken we bin nen in een van de rijkste parochies van de stad. En we maken kennis met de triptiek De aanbidding van de drie wijzen van Ru bens, met een geraffineerd mechanisme om de schilderijen om te draaien, zodat ook de beschilderde achterkant zichtbaar wordt. We horen het verhaal van de toeval lige ontdekking van veertiende-eeuwse muurschilderingen, achter het orgel, onder vele lagen kalk. Kerken spelen een belangrijke rol in (de ge schiedenis van) Mechelen. De binnenstad telt acht historische gebedshuizen die je kunt bezoeken. Dat zouden er nog meer zijn geweest als niet zo nu en dan een gods huis een andere bestemming krijgt. Dat er varen wij in Martin's Patershof, onze slaap- plek. Aan de Karmelietenstraat zat ooit een klooster, later Paterskerk en thuisbasis van de Mechelse Minderbroeders. Teruglopende intredingen dwingen de broeders tot verkoop van de kerk. Martin's hapt toe en richt de kerk in met als basis de oorspronkelijke inrichting; inclusief zui len en pilaren, originele bogen, het altaar, en niet te vergeten de glas-in-loodramen. Het bewijst dat een kerk op verbluffend fraaie wijze kan worden hergebruikt. Bier en vrouwen. Mechelen heeft er plenty van. Vooral op een zonnige vrijdagmiddag, als de terrassen bezet zijn. Met mooi geel blond vocht op tafel en even zo mooie blon de deernen erachter. Zo wil de stad het zien. Want, zegt gids Florie: „Het is een misverstand dat bier een mannenzaak is." Zij wijst erop dat bier vroeger door vrou wen werd gebrouwen. Thuis. Neem Meche len, waar begijnen - alleenstaande vrou wen en vaak niet onbemiddeld - al eeu- WAAR EN WAT Het Vlaamse Mechelen heeft wat met vrouwen. Als enige stad in België koos zij ervoor een vrouw met een standbeeld te eren. Bovendien moet dit jaar een einde komen aan het misverstand dat bier een mannenzaak is. wen geleden dit gerstenat produceerden op de plek waar nu brouwerij Het Anker ze telt. Florie haalt de Belgische biersomme- lier Softe Vanrafelghem aan om een aantal vooroordelen weg te poetsen: vrouwen heb ben meer smaakpupillen dan mannen en zijn daarom betere bierproevers. En hoezo houden vrouwen alleen van zoet bier? Wie beweert dat je van bier dik wordt? Niette min ronden we deze dag af in wijnbar Un- wined aan de Begijnenstraat. De volgende dag doen we de rondleiding, inclusief bierproeven, bij Het Anker, gele gen in een van de twee begijnhoven met de karakteristieke smalle steegjes en huis jes. Classic, Tripel en Maneblusser komen opnieuw voorbij. Maneblusser komen we later wéér tegen, dan als chocolades bij Van- derbeek Godiva aan de Steenweg. Maneblusser. Ooit was er een dronkenlap die een gloedvolle maan, net boven de Romboutstoren, aanzag voor vuur. Alarm en paniek. Inwoners pakten emmers en rep ten zich de toren in de brand te blussen, toen er een wolk voor de maan schoof. Weg brand. Antwerpenaren, jaloers omdat Mechelen het eerste recht bezat op de handel in graan, zout en vis, zagen hun kans schoon en lachten hun buren uit als 'maneblus sers'. De Mechelaars echter sloegen terug door hun religieuze mascotte, een dronken lap (alweer!) die zijn vrouw slaat, Opsin- joorke te noemen. En dat omdat de Antwer penaar als bijnaam sinjoor heeft. Op IJzerenleen - nu winkelstraat, vroeger een vismarkt met ijzeren leuningen langs het water - proeven we brouwerskaas bij Schockaert. De stadswandeling voert ons langs het beeld van Margareta van Oosten rijk, landvoogdes van de Nederlanden waar van Mechelen dan het juridisch en bestuur lijk centrum is. We bezoeken de tuin van haar paleis, beklimmen de Romboutstoren (538 treden), steken bij bakkerij Matthys aan de Sint-Katelijnstraat het zandkoekje Mechels Torentje in de zak, om af te slui ten met een biertje in volkscafé de Gouden Vis. Nabij de - u raadt het al - Vismarkt. ^»^VSs©Sasï Volle terrassen op een zonnige vrijdagmiddag in Mechelen Mechelen Mechelen ligt op circa 195 kilometer afstand van Utrecht. Met de trein duurt de rit ruim twee uur, prijs vanaf circa 65 euro voor re tour. Zie www.nsinternatio- nal.nl. Van 2 tot 4 oktober staat Mechelen in het teken van Bier in Vrouwenhanden: kaas- en bierproeverijen, workshops, culinaire verras singen, muziek et cetera. In fo: www.visitmechelen.be. Relevante sites: www.city- beergolf.be; www.martins- hotels.com; www.hetan- ker.be. Tips: afternoon tea bij Delp hic Antiek (www.delp- hic.be); eten bij de Gras poort (www.graspoort.be); appeltaart van Carolusbier bij Sava (www.savameche- tekst en foto's Gerard Chel Standbeeld van Margareta van Oostenrijk. Op de achtergrond de Romboutstoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81