22 REIZEN DUITSLAND De Engelse stoomtreinfanaat met wie ik een coupé deel, reageert ontgoocheld als de HarzElbeExpress het sta tionnetje van Quedlinburg binnenrijdt. We zien het eerste vakwerkhuisje. Een gevel van geelwitte klei tussen bruine bal ken, met grote letters QUEDLINBURG er op, verzonken in een zee van kinderhoof den. Bijzonder schattig, maar ook heel erg vervallen, besmeurd met graffiti en dicht getimmerd met houten platen. „Hoe kunnen ze", vraagt de Engelsman zich hardop af, gewend aan de onberispe lijke Engelse plattelandsstations, die dage lijks met een tandenborstel worden onder houden. „Misschien kijken ze in Quedlin burg niet op een vakwerkhuisje meer of minder", zeg ik. En zo is het. Iemand begon hier in de zes tiende eeuw aan het eerste vakwerkhuisje en daarna kon het Harz-stadje niet meer stoppen met bouwen. Straat na straat, plein na plein staan vakwerkhuizen uit de vijftiende tot de twintigste eeuw amechtig steunend tegen en op elkaar. Een middel eeuws decor, waar het - vooral bij het val len van de avond - altijd advent lijkt. Een vakwerkhuis is in wezen een simpel ding. Het bestaat uit een dragende balk- structuur, ingevuld met klei, stro of ge droogde stenen. Snel en goedkoop ge bouwd. Voor het geraamte dient het lang zaam groeiende, sterke pijnboomhout uit de Harz. Wat leem en een lik verf erover heen en je kunt erin wonen. Had je geld, dan gebruikte je gebakken stenen. Dan was je dus steenrijk. Nergens in Duitsland vind je zo'n uitzinni ge verzameling vakwerkhuizen als in Quedlinburg. De stad, met 25.000 inwo ners, staat sinds 1994 op de Unesco-lijst met de aantekening: 'uitzonderlijk voor beeld van een Europese middeleeuwse stad'. Het aantal vakwerkhuizen? Ontel baar. Officieel zijn het er 1.300, maar gids Sabine, die hier al jaren woont, houdt het op 2.000. „Soms heeft één huis meerdere toegangsdeuren, soms wordt een gebouw van meerdere huisjes verbouwd tot één huis met één deur. Dat is moeilijk tellen." De eerste ochtend loop ik vijf minuten ver weesd rond Kaffeehaus Zum Roland, ach ter het magnifieke Raadhuis, op zoek naar een deur. Ik zie alleen ramen, waarachter toeristen vergenoegd aan de koffie met Quedlinburger Pfarrhaustorte zitten, diep weggezakt in banken en fauteuils. Uiteinde lijk is er een deur die toegang geeft tot Zum Roland, 'das Café in 7 Hausern'. Ze ven met elkaar verbonden vakwerkhuizen, waarvan elke hoek benut is voor een restau rant, chambre séparée, koffiehoek of taar tenvitrine. Aan de kleine Marktkirchhof even verder op staan vakwerkhuizen gezusterlijk naast elkaar zes eeuwen te overspannen. Een ge vel van één vakwerkhuis kan uit verschil lende stijlen bestaan. Van gotiek, barok, tot de Quedlinburger-stijl, met de karakteris tieke diamantvormige punt aan het einde van de balken. Een vakwerkhuis kan boven dien onherkenbaar worden gepimpt met kleurtjes, decoraties, ornamenten, houten wapens en een laag roze verf. Quedlinburg, nauwelijks gebombardeerd in de Tweede Wereldoorlog, is een kijk doos van bouwstijlen. Je wandelt in de smalle, heuvelachtige straten door een sta- lenboek van historische architectuur. Sabi- ln de stad Quedlinburg, op de noordoost-rand van de Harz, staat een duizelingwekkend aantal vakwerkhuizen. In tal van stijlen, vormen en kleuren. Met dank aan DDR en Unesco. „Het is hier zó moeilijk tellen." ne: „Het klinkt macaber, maar het was een geluk dat we in de DDR lagen. Het was hier arm. Er was geen geld om te herbou wen. Anders was de sloopkogel door al die vakwerkhuisjes gegaan en liepen we nu tussen de Oost-Duitse nieuwbouw." Gered door DDR en Unesco. De Werelderf goed-organisatie viel niet alleen voor de vakwerkhuizen. Quedlinburg kent fraaie negentiende-eeuwse jugendstil-villa's, maar het kroonjuweel is de Romaanse kloosterkerk Sint-Servaas. Die staat op de Slotberg, een zandstenen heuvel. De basi liek rijst parmantig op uit het middeleeuw se centrum. In het hart bevindt zich de Domschat, een van de waardevolste kerk schatten uit de middeleeuwen. Hoogte punt is een reliekenkistje van Sint-Servaas, uit de negende eeuw. Hendrik I de Voge laar, ofwel de Duitse koning Heinrich I, werd hier in 919 gekroond. Quedlinburg als bakermat van de Duitse keizer-dynas- tie. Een wat ongunstigere Heinrich (Himm- ler) greep later de roemrijke historie van Quedlinburg aan voor propaganda-doelein- den. De Sint-Servaaskerk werd een korte periode ingericht als SS-heiligdom. Quedlinburg is geen suffig toeristenstadje dat één keer per jaar wordt opgepoetst tot mooiste kerstdecor van Duitsland. In de vakwerkpanden vind je fijne restaurants, ateliers, een enkele boetiek en een bierbrou werij. De eigentijdse trots van de stad is de Lyonel-Feininger Gallery, met werken van de beroemde Bauhaus-kunstenaar Lyonel Feininger, een Duitser die later Ameri kaans staatsburger werd. Goed nieuws tot slot: de Engelse stoom treinliefhebber kan rustig slapen. Een jon ge ondernemer kocht de stationsgebouwen en gaat ze piekfijn opknappen. WAAR EN WAT Breite Strasse in Quedlinburg. Nergens anders in Duitsland vind je zo'n uitzinnige verzameling vakwerkhuizen. Schattingen lopen uiteen van 1.300 tot 2.000 exemplaren, foto Jürgen Meusel KIJKDOOS VAN Quedlinburg door Harri Theirlynck Station Quedlinburg: aandoenlijk, maar vervallen, foto Harri Theirlynck Quedlinburg - op 500 kilometer afstand vanaf Utrecht - ligt in de deelstaat Saksen-Anhalt, Harz. Per trein is het minimaal zeven uur reizen; prijs vanaf 78 euro. Zie www.nsinternational.nl. Vakwerkhuistoppers: het gildehuis Zur Rose uit 1612 en koopmans huis Weisser Engel uit 1623, met bijzonder stucplafond. Mooiste plein: niet de Markt plaats, maar dat aan de voet van de Slotberg, waar het Klopstock- haus staat, het geboortehuis van dichter Friedrich Gottlieb Klop stock, pal naast het terras van Vincent, die je 145 verschillende cheesecakes kan offreren. Een bezoek aan vakwerkmuseum Standebau (in een van Duitslands oudste vakwerkhuizen, 1310) is een must. Adres: Wordgasse 3. Het toeristenbureau is gevestigd aan de Markt 2. Zie www.quedlin- burg.de en www.germany.travel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79