Heimat 18 REIZEN m ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Ik ben voor een kwart Duits. Daar sta ik zelden of nooit bij stil, maar het is wel waar. Dat komt door oma Jansen, de moeder van mijn moe der. Geboren en getogen in Wat tenscheid en dus volbloed Duit se. Daardoor werd mijn moeder voor de helft Duits. En het bloed dat door de aderen van mama's kinderen stroomt, waaronder het mijne, is dus voor een kwart van Duitse origine. Deze dagen herinneren we ons collectief hoe de verhoudingen met onze Duitse buren mindere tijden hebben meegemaakt. Van vriendschap was 75 jaar geleden zeker geen sprake. En dat bleef heel lang een gevoelig punt. Want hoe veel Duits er ook in mijn familie zat, ook ik had in mijn onbezonnen kindertijd iets tegen de 'mof uit 'Mofrika'. Geen idee waarom, ik denk omdat ie dereen dat soort dingen zei. Voor al bij voetbalinterlands. Het sloeg nergens op, want alles in ons le ven was eigenlijk Duits. De televi sie waarnaar we keken, de brom mers waar- op we reden en de vakan ties die we beleefden. Hoe ouder ik werd, hoe meer ik me dat realiseer de. Daarom zal ik wel een voorlief de hebben ontwikkeld voor Frankrijk en Spanje. Uit jeugdig verzet, bedoel ik. Want op vakan tie kozen mijn ouders meestal de Autobahn. Dan gingen we welis waar naar Italië, maar bleven zo lang mogelijk op Duits(talig) grondgebied. Fahr'n, fahr'n, fahr'n, steeds verder naar het zui den. Over de hobbelige betonpla ten die Adolf H. nog niet zo lang daarvoor overal in Duitsland had laten leggen. Raststatten reden we vrolijk voorbij. We waren self supporting, proviand aan boord, die ochtend nog door moeder ge prepareerd. Waren we voorbij Ulm, dan was het tijd voor de warme hap. Daar voor kozen we een mooie par keerplaats. Gasbrander aan, blik bonen met ballen erop en na een paar minuten opwarmen, was het genieten geblazen. Want hoe eenvoudig ook, als ik aan lekker eten denk, sta ik weer op zo'n Duitse parkeerplaats, terwijl de onbestemde inhoud van een blik eten begint te pruttelen. Heerlijk. Mijn beste jeugdherinnering aan de Heimat. Want dat was het voor ons toch ook wel een beetje: thuis. Zou dat iets te maken hebben gehad met het Duitse in onze familie? Mis schien, maar ik vermoed eerder dat het gewoon in ons zat. En in wel meer Nederlanders. We wa ren veel Duitser dan we ooit zou den toegeven. Maar, zoals gezegd, toen ik zelf een auto had, koos ik voor het land van Marianne en dat van Don Quichot. Ik ging de grens bij Lobith niet meer over. Op hoge toon vertelde ik regelma tig over mijn afkeer voor dat volk ten oosten van ons. Saai, humor loos, geobsedeerd door Ordnung. Nee, niks voor mij. Nou ja, ik mocht wel eens iets in spreken in een studio te Keulen. Herr Doctor-weiss ich viel voer de daar het bewind. En hij betaal de goed. Dat waardeerde ik dan weer wel. Door omstandigheden ging ik la ter vaker de oostgrens over. En langzaam begon het te verande ren. Mijn houding. Stukje bij beet je ontdekte ik de andere kant van Duitsland. De beleefdheid van de mensen, de eeuwig ruisende bos sen, de sma kelijke soor ten worst met mos terd. Het duurde lang, maar uiteindelijk ben ook ik me er op mijn gemak gaan voelen. Tussen die saaie correcte Leute en het bier, gebrouwen volgens Reinheitsgebot. Ik heb de Duitser in mij inmiddels volledig geaccep teerd. Met plezier bezoek ik prach tige steden als Berlijn, München, Heidelberg. Ik rij vanuit het prachtige stadje Celle richting het noorden, naar Bergen, waar ik iemand moet spreken. Het is rustig op de weg. Ineens zie ik aan de linkerkant een serieuze entree, midden in de dichte bossen. Nieuwsgierig sla ik af en rij nietsvermoedend het terrein van concentratiekamp Bergen Belsen op. Dat 'niets ver moeden' duurt maar kort. Even later, wandelend over het schuldige land dat inmiddels is te- rugveroverd door de natuur, valt me op hoe indrukwekkend stil het er eigenlijk is. Ik breng er met plezier de middag door. Bekijk de monumenten, lees de teksten en word me steeds meer bewust van de waanzin die de mens nietsvermoedend in zich heeft. In Bergen Belsen besefik me dat het niet eenvoudig is Duitser te zijn. En dan ben ik het nog maar voor een kwart. COLOFON - 'v, j'MraPfc - NEDERLAND Heus wijnchateau in de Lage Landen „We zijn de duurste, de grootste en één van de oudste wijnhoeven van Bel gië", grapt wijnboer Jaap van Rennes. De oud-Lim burger kocht omstreeks 1990 kasteel Genoels-Elde- ren in de Belgische gemeen te Riemst, niet ver over de grens bij Maastricht. Hij begon er met de productie van Haspengouwse wijn, die tegenwoordig een Ap pellation Hesbaye Contrölee heeft. Van Rennes, die het bedrijf van 22 hectare inmiddels aan zijn dochter Joyce heeft overgedragen, produceert wijnen met chardonnay en pinot noir. De vraag naar zijn wijnen, onder meer van Belgische restaurants met Michelin-sterren, is zo groot, dat hij soms 'nee' moet verkopen. Achter het enige Belgische wijnchateau, dat in de zes tiende eeuw in handen was van de prins-bisschop van Luik, ligt een prachtig gol vende wijngaard, met een fraai uitzicht op het kasteel en het dorpje Genoelselde- ren. Het wijnkasteel geniet bekendheid in België van wege de dramaserie Zuid flank op VTM. Dit bracht aardig wat belangstellenden op de been die het wijnbe- drijf wilden bezichtigen. Een (betaalde) rondleiding voert langs de kelders met wijnfusten, de productie ruimten met moderne appa ratuur en de wijngaard. Het wordt afgerond met een proeverij. Vooral de middel eeuwse ondergrondse kas teelgangen, met vochtige en beschimmelde muren, waar de vaten met levens water liggen, spreken tot de verbeelding. Het wijnkasteel zelf is niet toegankelijk voor publiek. Een gemarkeerde wande ling van 16 kilometer, die langs het kasteel voert, laat de wandelaar kennismaken met het heuvelachtige Has- pengouw. Daar dicteren fruitgaarden, landerijen, beemden, dorpjes en kaste len het landschap. Onbekend Frans wijngebied In Frankrijk verwacht je (bijna) overal op wijnkaste len te stuiten. Maar hoe an ders is het vlak over de grens bij Schengen, in het onbekende Franse wijnge bied Pays des Trois Frontié- res. In Contz-les-Bains moe ten we lang zoeken voordat we een wijnboer vinden. Een oude baas doet open en vraagt ons tien minuten ge duld te hebben. De proeve rij vindt plaats in een rom melige ruimte. Zijn vrouw schenkt met enthousiasme witte wijn. Die verrast ons, zowel qua prijs als smaak. De Franse Moezelstreek is een avontuur voor wijnlief hebbers, die graag afwijken van het geijkte. Zoeken is er onderdeel van het reizen. coördinatie en eindredactie Jan van Mullem vormgeving Birgitta Hermans en Jos Diender beeld voorpagina PR (Hamburg) en Jan van Mullem (Tongeren) advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt de redactie soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. -,.i 'v - 'V' Vw.. :,f r!v- Ji L' 'r,.7 "V - - - *7" >•*-» Wijnkasteel Genoels- Elderen. Wie kennis wil maken met wijn- hoeves en wijnproductie, hoeft niet per se naar het buitenland. In alle Nederlandse provincies liggen wijngaarden. Zuid-Lim burg, de Achterhoek en de om geving van Groesbeek springen er uit. In de Achterhoek zijn di verse fiets- en autowijnroutes uitgestippeld. Elk jaar in sep tember worden in Groesbeek de Nederlandse Wijnfeesten ge houden. Ook in Zuid-Limburg zijn wijnroutes en -evenemen ten en worden rondleidingen en proeverijen in wijnhoeves georganiseerd. www.fietsenwandelenachter- hoek.nl; www.groesbeektoerisme.nl; www.vwzuidlimburg.nl. Kasteel Genoels-Elderen, Kasteelstraat 9, Riemst. www.wijnkasteel.com. Wandelen: www.riemst.be/toerisme Andere wijngebieden in België zijn Heuvelland en Hageland, waar geregeld wijnfeesten worden gehouden, zoals in het Hagelandse Wezemaal. r Pays de Trois Frontières: www.moselle-tourisme.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75