i: E 'f&t/KM SÊ m Een eeuw geleden begon de massamoord op Armeniërs in het toenmalige Ottomaanse rijk. De Turken vermoordden zo'n 1,5 miljoen Armeniërs. Ooit erkent Ankara dat het genocide was, hopen nakomelingen van de slachtoffers. 14 SPECTRUM uitenland ,.v -i-v v: ■'-\VW' fcjA. e verhouding tus sen Turken en Ar meniërs is eigen lijk best oké", zegt beeldhouwer Asjot leritsjan (27), terwijl hij op een hip terras in de Armeense hoofd stad Jerevan van zijn koffie nipt en een sigaret opsteekt. „Maar toch heb ik altijd het gevoel dat ze me een mes in de rug kunnen steken." Jeritsjan behoort tot de derde genera tie Armeniërs van na de massamoord in 1915; volgens de meeste historici een genocide. Hij zegt geen wraakge voelens te koesteren. Maar tussen de regels door proefje de weerstand. De genocide zit diep bij Armeniërs. „Zelfs jongeren praten en lezen er veel over, het is deel van ons gewor den", verklaart de kunstenaar. „En als een Armeniër iemand uitscheldt, ge bruikt hij nog altijd het woord Turk." Het tekent de gespannen verhouding tussen de buurlanden, zelfs een eeuw na de gruwelijke gebeurtenissen in de nadagen van het uiteenvallende Otto maanse Rijk (zie kader). Het steekt de Armeniërs het meest dat Turkije tot op de dag van vandaag niet wil erken nen dat het genocide heeft gepleegd. Want het was oorlog, zeggen de Tur ken, er stierven ook Turken. Jeritsjans goede vriend Artasj Abrahamjan (27), regisseur, denkt dat de Turken bang zijn voor Armeense grondclaims in Oost-Turkije. In het gebied liggen ste den als Kars en Dogubayazit en de berg Ararat, ooit allemaal Armeens. „Maar zo'n claim is niet waarschijn lijk, want wat moeten we ermee? Zit ten we straks met die Koerden opge scheept", grinnikt Abrahamjan. Jerits jan vermoedt dat er iets anders schuil gaat achter de halsstarrige weigering van de Turkse regering. „Ze moeten er kennen dat ze tegen drie generaties ei gen burgers hebben gelogen, Turkije zou ontploffen." De 100-jarige herdenking van de geno cide leeft wereldwijd bij de Armeense gemeenschap,die vele malen talrijker is dan de ongeveer 3 miljoen inwo ners van het land zelf. Jerevan (1,5 mil joen inwoners) loopt dezer dagen vol, ook met Armeniërs uit de diaspora. Hotels zijn volgeboekt, de files in de stad worden langer en overal prijkt het symbool van de herdenking: een paars vergeet-me-nietje. Ook be roemdheden trekken naar het land van hun voorouders om eer te beto nen aan de slachtoffers: Cher, Charles Aznavour en Kim Kardashian. Die laatstgenoemde krijgt kritiek: vanwe ge haar levensstijl en ze zou vooral uit zijn op persoonlijke publiciteit. „Ik wrijf het haar niet aan", zegt derde jaars geschiedenisstudente Nina Hajra- petjan (20). „Ze genereert aandacht voor de genocide, dat is belangrijker." Oud-diplomaat Arman Navarsardjan (76) kent de verhalen over de massa moord; zijn vader en grootvader ver telden erover. Hij stamt uit een rijk handelsgeslacht, dat ten tijde van de genocide in de buurt van Istanbul woonde. Dankzij hun rijkdom kon den ze hun dood afkopen. „Als de we reld meteen was begonnen met het er kennen van de genocide, hadden de Holocaust en de massaslachtingen als in Rwanda wellicht nooit plaatsge had", is Navarsardjans overtuiging. Wat zou er veranderen als Turkije als nog de genocide toegaf? Navarsjan toont een kopie van een bankcertifi- caat uit 1915 ter waarde van (destijds) miljoenen Franse francs die de Tur ken buitmaakten op zijn familie. „Het zou nu, honderd jaar later, triljoenen waard zijn. Ik zou meteen mijn geld gaan opeisen in Ankara", lacht de oud-diplomaat. „Geeft u dit papier maar aan elke Turkse ambassadeur die u tegenkomt en zeg dat ik nog geld van hem tegoed heb." Navarsardjan vertelt het met een ge zonde dosis humor. Maar eigenen Ar meniërs zich niet te veel het leed van de Eerste Wereldoorlog toe? De Tur ken slachtten immers ook honderd duizenden Grieken en Assyriërs af. Geschiedenisstudente Hajrapetjan vindt dat onzin. „Armenië heeft ook de genocide tegen de Assyriërs veroor deeld. Onze halve natie is uitge moord. Denkt u niet dat wij compen- TURKIJE .vJ t'*,7. T^jP Honderdduizenden vrouwen en kinderen werden vanaf mei 1915 vanuit hun woongebieden gedeporteerd naar on der meer Syrië. Foto Wikimedia Commons door Joost Bosman Op 24 april 1915 liet de Turkse regering zo'n 250 Ar meense intellectuelen arresteren, afvoeren en ver moorden. Het was het begin van de ongekend wrede campagne die later bekend werd als de Armeense ge nocide. De fel nationalistische Jonge Turken grepen de landing van de Fransen en Engelsen op het schier eiland Gallipoli in 1915 aan om het Ottomaanse rijk van alle niet-Turkse burgers te ontdoen. Volgens de Turken collaboreerden de Armeniërs met de in het oosten binnenvallende Russen. De Turken vermoord den mannen en jongens en deporteerden vrouwen en kinderen door de Syrische woestijn naar het zuiden. Naar schatting kwamen zo'n 1,5 miljoen Armeniërs om. Turkije houdt het op 500.000. Inmiddels hebben 26 landen (ook Nederland) de massamoord als genoci de erkend. Zwarte Zee ARMENIE Middellandse Zee SYRIË IRAK IRAN Armenië ten tijde van Ottomaanse Rijk infographic DPd RUSLAND Kaspische GEORGIË Zee AZERBEIDZJAN OEKRAÏNE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71