'Hogere prijzen door fusies van ziekenhuizen' Hof belasting jonge oldtimer is terecht he Hands me we. WD en PvdA kiezen voor rust in illegalendiscussie. Ze staan nog lijnrecht tegenover elkaar. 6 BINNENLAND BED, BAD EN BROOD Dat beweert de Nederlandse Zorg autoriteit (NZa), adviesorgaan en toezichthouder op het gebied van gezondheidszorg. Ziekenhuizen reageren pijnlijk verrast en verontwaardigd op de visie van de NZa. De NZa baseert zich onder meer op rekenmodellen die aangeven dat ziekenhuisfusies tot prijsstij gingen van 8 tot bijna 30 procent kunnen leiden. Als een kostenstij ging van 5 procent acceptabel wordt geacht, zouden op basis van deze berekeningen acht van de dertien fusies van de laatste drie jaar niet zijn doorgegaan. Bij de bruikbaarheid van deze re kenmodellen worden vraagtekens gezet door bijvoorbeeld de Autori teit Consument en Markt en door individuele ziekenhuizen. De NZa zegt dat fusies tussen zie kenhuizen in één regio tot schaal vergroting en een groter markt aandeel kunnen leiden. Daardoor wordt de concurrentie minder, 'wat kan leiden tot te hoge prij zen of te lage kwaliteit'. Ze vreest ook dat de zorg voor veel voorko mende aandoeningen op minder plaatsen beschikbaar blijft, wat vooral voor oudere patiënten las tig is. De Tilburgse ziekenhuizen St. Eli sabeth en TweeSteden zijn in 2013 gefuseerd. Volgens het theore tisch rekenmodel van de NZa zou dat tot een prijsexplosie van meer dan 28 procent leiden. Woordvoerder Wim Pleunis en het ziekenhuisbestuur zijn giste ren uren bezig geweest om tegen over media uit te leggen dat de realiteit er heel anders uitziet. Pleunis: „Een voorwaarde voor de fusie was dat we ons zouden hou den aan het prijsplafond voor de zorg. Daar zijn we ver onder geble ven. Onze prijzen stegen met 2,4 procent, terwijl het landelijk NZa-rekenmodellen geven aan dat ziekenhuisfusies tot prijsstijgingen van 8 tot 30 procent kunnen leiden Ziekenhuizen plaatsen vraagtekens bij de bruikbaarheid van deze rekenmodellen companion per maand hollandsnieuwe.nl/pzc meer dan 5 procent was. En we kunnen ook aantonen dat onze kwaliteit voor een groot aantal be handelingen is toegenomen." Ook het Bravisziekenhuis - fusie ziekenhuis in Roosendaal en Ber gen op Zoom - is overvallen door de rekenmethode van de NZa. Elier zouden de prijzen met meer dan 8 procent kunnen stijgen. Ma nager Luc Stevens van dit zieken huis is verbaasd: „Deze rekenme thode is van toepassing op een vrije markt met veel concurren tie. Voor de VS misschien. Maar wij kennen hier in de zorg veel be perkingen, zoals omzetplafonds, die jaarlijks worden vastgesteld. En daar houden we ons aan, in goed overleg met de zorgverzeke raars." De fusie heeft op sommige terrei nen geleid tot een sterkere positie ten opzichte van de verzekeraars, die uiteindelijk de zorg betalen. „Maar", zegt Stevens, „de zieken huiszorg is niet zo beweeglijk. Je ziet steeds dat instellingen en ver zekeraars elkaar hard nodig heb ben." A DEN HAAG - VVD en PvdA praten maandag verder over de opvang van illegalen. De coalitie laat zich niet opjagen om een oplossing voor de bed-bad-brooddiscussie te vinden, al blijft het de vraag of die oplossing er zal komen. De regeringspartijen lijken defini tief een tandje terug te schakelen in de splijtende discussie over op vang van illegalen. Werd er eer der deze week nog vruchteloos doorgehaald tot diep in de nacht, gisteren besloten VVD en PvdA pas maandag verder te praten. Een 5,5 uur durend overleg op het Torentje van minister-president Mark Rutte bleef gistermiddag wederom zonder resultaat. WD-fractievoorzitter Halbe Zijl stra was zuinig in zijn commen taar: „Het is heel complex." Vol gens PvdA-leider Diederik Sam- som is deze kwestie minstens zo DEN BOSCH/BEEGDEN - Eigenaren van een 'jonge oldtimer' moeten wegenbelasting betalen. Dat heeft het hof in Den Bosch bepaald. Fiscaal Jurist Clemens Meerts stapte naar de rechter omdat hij 'plotseling' wegenbelasting moest betalen voor zijn Jaguar Coupe uit 1978. Hij stelt dat hij in 2009 een brief van de fiscus kreeg waar in staat dat zijn auto is vrijgesteld van belasting, omdat die ouder is dan 25 jaar. Dergelijke beschikkin gen zijn onherroepelijk, rede neert hij. Meerts vindt daarom dat hij geen belasting hoeft te be talen nu per 1 januari 2014 de re gels zijn aangepast. Sindsdien geldt de vrijstelling alleen voor au to's van veertig jaar en ouder. Voor de 25-plusauto's is een over gangsregeling gemaakt waardoor maximaal 120 euro per jaar wordt betaald. Volgens het hof werd de vrijstelling ongeldig toen de ach terliggende wet veranderde. Meerts gaat in cassatie. Eerder deze week oordeelde een lagere rechtbank in een proces van de Stichting Vrijstelling Oldti mer ook dat de wegenbelasting betaald moet worden. De stich ting voert samen met de fiscus een proefproces over de kwestie. door Paulus Smits DEN HAAG - Ziekenhuisfusies moe ten veel kritischer worden beke ken. Nu verlopen fusies te gemak kelijk, wat tot kostenstijging in de zorg en tot moeilijke bereikbaar heid voor patiënten kan leiden. I De prijzen van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg zijn na een fusie veel minder sterk gestegen dan de NZa berekende, foto Ruud Verhalle/ANP Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 (t.w.v. €399,-) al voor €11,- per maand (gedurende 24 maanden). Deze combineer je met één van onze voordelige Sim Only abonnementen. Je hebt al een Sim Only vanaf €8,- per maand waarmee je kan internetten, bellen en sms'en. Want bij hollandsnieuwe geldt: alles komt uit hetzelfde tegoed. Zelfs als je opwaardeert. En als je merkt dat je elke maand tegoed overhoudt of juist te weinig hebt, dan kies je gewoon gratis een andere bundel. Lekker flexibel dus! Bestel snel op: .i- Pauze moet door Laurens Kok door Paul Bots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6