We lezen steeds minder, vooral jongeren hebben amper in teresse. Daardoor gaat het slecht met de boekhandels, die alleen nog lijken te kunnen overleven als ze veel meer aan bieden dan alleen boeken. 6 SPECTRUM actueel jaagt de hele verkoop op, maar zo'n boek is er niet elk jaar. Niettemin gaat het over de hele linie best slecht, al er is onderscheid tussen de Randstad en de rest van het land. In de provincie is sprake van een nog sterkere ontle- zing. Dat zie je terug in het grote aan tal boekhandels dat de deuren moet sluiten. In de Randstad valt het enigs zins mee. Mijn vader is daar overigens nuchter over. Hij zegt vaker een lees- crisis te hebben meegemaakt, onder andere in de jaren tachtig. Volgens hem zijn het golfbewegingen en ik moet zeggen dat ik het gevoel heb dat we voorzichtig weer in een positieve vibe terecht komen. Temeer daar het e-boek niet echt lijkt aan te slaan." Het aandeel van e-boeken in de ver koopcijfers ligt momenteel rond de 6 procent. Bruna, dat de afgelopen twee jaar verlies heeft gemaakt, wil nadruk kelijker mikken op de online verkoop. De boekenketen experimenteert daar voor momenteel met Bliyoo. Volgens directeur Fred Zeegers is dat vergelijk baar met wat Netflix met series en films voor tv is: voor een vast maand bedrag kun je online onbeperkt boe ken lezen. Zeegers denkt dat dit weieens de we deropstanding van de branche kan be tekenen, ook al laat het SCP zien dat zelfs inclusief digitaal lezen de helft van de bevolking op een gemiddelde dag nog geen tien minuten leest. Feit is dat vijftigplussers aanzienlijk vaker lezen dan jongeren. De Stich- Bastiaan Bommeljé stelt het scherp. „Het lezen van boeken leidt simpelweg tot schoolsucces en hoge re intelligentie." Maar de uitgever en boek handelaar weet dat die wetenschap geen indruk meer maakt. „Er groeit een generatie op die voornamelijk in teressant is omdat men weet wat een selfie is, maar niet weet hoe je een boek leest." Bommeljé, tevens histori cus, publicist en redacteur van het lite raire tijdschrift Hollands Maandblad, ziet in allerlei onderzoeken niets an ders dan dat de ontlezing en 'ontboe- king' alleen maar toeneemt, vooral bij jongeren. „De koele, harde feiten wij zen niets anders uit." Volgens het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) zijn Nederlanders sinds 2008 steeds minder gaan lezen. Jonge ren tussen 10 en 19 jaar doen dat niet meer dan 12 minuten per dag. En dat is dan doorgaans een tijdschrift en nauwelijks een boek of krant. Bommeljé: „De ontlezing onder ado lescenten daalt hier veel scherper dan in de omringende landen. Een Franse scholier op een lyceum moet voor zijn eindexamen tussen de 100 en 150 boeken lezen gedurende zijn school tijd. In Nederland is zelfs in het hoger onderwijs, hbo en universiteit, het boek zo goed als verdwenen. Alle leer stof wordt opgediend in fragmentjes tekst in pdf-formaat. Op zeer veel uni versitaire opleidingen is het boeken- tentamen geheel verdwenen. Het re sulteert in een land waar De Wereld Draait Door ongeveer onze culturele horizon is geworden en de boekver koop blijft dalen. We leven in een land dat steeds voller wordt met com municatiedeskundigen en steeds le ger wat betreft bibliotheken, een land dat steeds voller wordt met literaire prijzen en steeds leger wat betreft boe kenverkopers." Ook al lijken de huidige cijfers posi tief vergeleken met vorig jaar, de afge lopen zeven jaar is het aantal boekhan dels volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) geslonken van bijna duizend naar achthonderd. Twintig jaar gelden waren dat er onge veer twee keer zo veel. In zijn trend rapport over de boekenbranche ver wacht de Rabobank dat het aantal boekwinkels de komende jaren verder zal afnemen. Wat betreft de boe kenverkoop blijft Nederland ver achter bij landen als België, Frank rijk en Duitsland. In die landen steeg de boekenverkoop de afgelopen jaren, terwijl het aantal boekwinkels min of meer stabiel is gebleven. De afgelopen vijfjaar daalde de omzet van de boek winkels met vele procenten per jaar. De Rabo voorziet voor dit jaar een da ling van meer dan 5 procent en voor de jaren daarna nog eens 3 procent. „Daarbij moet je wel bedenken dat verkoopcijfers altijd heel sterk wor den beïnvloed door supersellers," stelt Casper Luckerhof. Hij is verkoper in de zaak van zijn ouders, de Kenne- mer Boekhandel in Haarlem, en lid van het maandelijkse boekenpanel in DWDD. Luckerhof: „Een goed voor beeld van zo'n bestseller is de Da Vin ei Code van Dan Brown. Zo'n boek ting Lezen verklaart dat met het ge zegde 'jong geleerd, oud gedaan'. Men sen blijven in hoge mate trouw aan de media waarmee ze zich op jonge leef tijd omringen. Aangezien oudere ge neraties opgroeiden in een vrij kaal medialandschap, waarin boeken cen traal stonden, zijn zij beter in staat zich lezend te vermaken dan de jonge re generaties. Het ligt daarom, volgens de Stichting Lezen, voor de hand dat het lezen van boeken minder zal wor den, hoewel het niet zal verdwijnen. Dat verschil in leesgedrag tussen gene raties is in geen enkel ander Europees land zo groot als in Nederland. Dat komt vooral doordat de leesvaardig heid van scholieren van de basis school minder is geworden ten opzich te van leeftijdsgenoten in die andere landen. Zo blijkt slechts één op de veertien leerlingen het hoogste ni veau te halen bij leesvaardigheid; in Finland en Engeland zijn dat er ruim twee keer zoveel. Ook de scores voor technisch lezen in de groepen 4 en 5 van de basisschool zijn ver onder de maat. Het kabinet, bij monde van staatssecretaris San- der Dekker van Onder wijs, noemt die ontwik keling kwalijk. Daarom willen de ministeries van Onderwijs, Sociale Zaken en Volksgezondheid, Welzijn en Sport de komende drie jaar ruim 50 miljoen euro uittrekken voor de bestrijding van laaggeletterd- heid en voor leesbevordering. Het stre ven is onder meer om bij een miljoen kinderen de taalvaardigheid en het leesplezier te laten toenemen. Toch is het diezelfde overheid die fors heeft bezuinigd op kunst en cultuur. Als ge volg daarvan zijn honderden biblio theken verdwenen, waardoor mensen nog minder dan voorheen in aanra king met boeken kunnen komen. Desondanks geeft Casper Luckerhof de moed niet op. „Ik leef voor boeken, dat is het mooiste dat er is. En ik zie er zeker toekomst in, anders zou ik me niet in dit vak begeven. Boven dien hebben wij een beter jaar achter de rug dan het jaar daarvoor en van di verse boekhandelaren om mij heen hoor ik hetzelfde geluid." Boekhan dels die willen overleven, moeten vol gens hem veel meer doen dan alleen boeken verkopen. „Ze moeten vernieu wen, zichzelf een nieuw, hip imago aanmeten." Wim Waanders heeft dat in Zwolle op een spectaculaire manier gedaan. Hij liet een oude kerk verbouwen tot boekhandel, inclusief een brasserie die ook 's avonds open is, tentoonstel lingsruimte, muziekafdeling, een po dium voor lezingen en presentaties en een infocentrum voor toeristen. Bij de boeken over tuinieren staan tuinar- tikelen, bij kookboeken staat servies en op koopzondagen wordt het kerkor gel bespeeld. Sinds de opening twee jaar geleden zijn er ruim 600.000 mensen binnen geweest. Hoewel niet elke bezoeker een koper is, heeft Waanders niets te klagen. „De boeken vormen veel meer dan de helft van de totale omzet, terwijl die is gestegen vergeleken met de 'oude' boekhandel. Ik weet niet of dat over tien jaar nog zo is, maar weet wel zeker dat als we alleen een boekhandel waren geble ven het snel over zou zijn geweest." :D?aexov Door bezuinigingen op subsidies aan kunst en cultuur, moeten bibliothe ken sluiten of hun service verminde ren. Dat leidt ertoe dat mensen steeds langer onderweg zijn naar de bibliotheek. Inwoners van kleine ge meenten op het platteland moeten nu al vaak de auto pakken voor een bezoek aan de bieb. Op Noord-Beve land is die afstand voor sommige be woners nu al 18 kilometer. In het relatief bibliotheekdichte Am sterdam, met ruim twintig bibliothe ken, hoeven inwoners volgens het CBS niet ver te reizen. De Amster dammers in de wijk Stadsdeel West wonen gemiddeld op 700 meter van een bibliotheek. door Dick Hofland Ook bibliotheken, zoals Rozet in Arnhem, proberen met extra service en vernieu wing klanten te trekken, foto Flip Franssen reageren? spectrum@depersdienst.nl Psychologie Spiritualiteit Spiritualiteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63